Հայկական կողմի համար սկզբունքային է, որ հստակ երաշխավորվեն արցախահայության իրավունքները, վերջնականապես հստակեցվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը. Արարատ Միրզոյան
Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները պետք է ընթանան առանց նախապայմանների: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը: Նա հիշեցրեց, որ ԱԳՆ-ն դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ կազմակերպելու Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ:
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի ներկայացրած 5 սկզբունքներին` նախարարը ներկայացրել է դրանց վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը: Նախ Միրզոյանը ուշագրավ համարեց այն փաստը, որ փետրվարի 21-ով թվագրված նամակը հայկական կողմին փոխանցվել է միայն մարտի 10-ին։
Ապա նա ընդգծեց, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ յուրաքանչյուր բանակցություն պիտի ընթանա առանց նախապայմանների։
«Ինչ վերաբերում է բուն առաջարկներին, ապա երկու երկրներն, ըստ էության, դեռևս 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ին համատեղ ստորագրելով «Անկախ պետությունների համագործակցության ստեղծման մասին» համաձայնագիրը, ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ընդունելով, որ չունեն միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ։ Հարկ է նկատել նաև, որ առաջարկում նշված կետերն ամբողջությամբ չեն արտացոլում առկա խնդիրների ողջ օրակարգը։ Հայկական կողմի համար սկզբունքային և հիմնարար է, որ հստակ երաշխավորվեն արցախահայության իրավունքները և ազատությունները, վերջնականապես հստակեցվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։ Մեզ համար ԼՂ հիմնախնդիրը տարածքային հարց չէ, այլ իրավունքների»,- ընդգծեց ԱԳ նախարարը` հիշեցնելով, որ հայկական կողմը պատասխանել է ադրբեջանական առաջարկին՝ համահունչ նշված դիրքորոշմանը։
Անդրադառնալով Բաքվի առաջարկների երկու այլ կետերին սահմանազատման և տարածաշրջանային ապաշրջափակման հարցերին` Միրզոյանը նշել է. «Մենք համարում ենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունները պետք է լիարժեք կյանքի կոչվեն, և մենք շարունակում ենք հետևողական լինել այս ուղղությամբ։ Ինչպես գիտեք, մենք նույնիսկ հանդես ենք եկել այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համալիր առաջարկներով, ինչպես օրինակ զորքերի հայելային հետքաշմամբ և միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմի ներդրմամբ սահմանազատման գործընթացի մեկնարկի առաջարկը, որոնք սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է»։
Խոսելով խաղախության պայմանագրի շուրջ հնարավոր բանակցությունների մասին` Միրզոյանը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ կազմակերպելու խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ կանոնադրությունը, Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների միջազգային դաշնագիրը և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը։

Для армянской стороны принципиально, чтобы права армян Арцаха были четко гарантированы, окончательно был уточнен статус Нагорного Карабаха: Арарат Мирзоян
Переговоры по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном должны проходить без предусловий. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
Он напомнил, что МИД РА уже обратился к сопредседателям Минской группы ОБСЕ с просьбой организовать переговоры с Азербайджаном по мирному договору. Коснувшись представленных Азербайджаном 5 принципов по мирному договору, министр представил по ним позицию армянской стороны, при этом констатировав тот факт, что датированное 21-ым февраля письмо азербайджанской стороны было передано армянской стороне только 10 марта.
«Что касается самих предложений, то обе страны, по сути, еще 8 декабря 1991 года совместно подписали соглашение «О создании Содружества Независимых Государств», признав территориальную целостность друг друга и констатировав, что не имеют территориальных претензий друг к другу. Следует также отметить, что указанные в предложении пункты не полностью отражают всю повестку существующих проблем. Для армянской стороны принципиально важно, чтобы были четко гарантированы права и свободы армян Арцаха, окончательно был уточнен статус Нагорного Карабаха. Для нас проблема Нагорного Карабаха - не территориальный вопрос, а вопрос права», - подчеркнул глава МИД РА, напомнив, что армянская сторона ответила на предложение Азербайджана, созвучно с указанной позицией.
Говоря о двух других пунктах предложений Баку по демаркации границ и разблокированию региональных границ, Мирзоян отметил: «Мы считаем, что договоренности, закрепленные в трехсторонних заявлениях от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года, должны быть претворены в жизнь полноценно, и мы продолжаем быть последовательными в этом направлении. Как вы знаете, мы даже выступили с комплексными предложениями по претворению в жизнь этих договоренностей, например, о зеркальным отводе войск от линии границы и внедрении механизма международного мониторинга, которые, однако, азербайджанская сторона отвергла».
Говоря о возможных переговорах вокруг мирного договора, Мирзоян напомнил, что ранее МИД Армении обратился к сопредседателям Минской группы ОБСЕ с просьбой организовать эти переговоры согласно Уставу ООН, Международному пакту «О политических и гражданских правах» и Хельсинкскому заключительному акту.