Թուրքիան եւ Ադրբեջանը կարող են «Զանգեզուրի միջանցքը» բացելու վերջնագիր ներկայացնել Հայաստանին. Թոմաս դե Վաալ
Թուրքիան եւ Ադրբեջանը կարող են այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը» բացելու վերջնագիր ներկայացնել Հայաստանին։ Այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Քարնեգի Եվրոպական կենտրոնի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը։
«Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղի ռազմական զավթումից մի քանի օր հետո նախագահներ Ալիեւը եւ Էրդողանն այսօր հանդիպում են Նախիջեւանում եւ, միանգամայն հավանական է, որ վերջնագրեր ներկայացնեն Հայաստանի կառավարությանը՝ «բացելու Զանգեզուրի միջանցքը, այլապես..., Ռուսաստանի համաձայնությամբ, այնտեղ զորքեր կտեղակայվեն»,- նշել է նա։
«Կարո՞ղ ենք արդյոք իսկապես կրկնել 1918-21թթ. խաղաղությունը, երբ խոշոր տերությունները փորձում են ուժ օգտագործել Կովկասի քարտեզը վերաձեւելու համար։ Թող որ այդպես չլինի...»։

Томас де Ваал: Турция и Азербайджан могут предъявить ультиматум Армении открыть так называемый «Зангезурский коридор»
Турция и Азербайджан могут предъявить ультиматум Армении открыть так называемый «Зангезурский коридор». Об этом в своем микроблоге X написал эксперт Европейского центра Карнеги Томас де Ваал.
«Через несколько дней после военного захвата Карабаха Азербайджаном президенты Алиев и Эрдоган встречаются сегодня в Нахиджеване и, весьма вероятно, предъявят ультиматумы правительству Армении «открыть Зангезурский коридор, иначе...» с согласия России,  там будут размещены войска», - отметил он.
«Можем ли мы действительно повторить мир 1918-21 годов, когда крупные державы пытаются использовать силу, чтобы перекроить карту Кавказа? Пусть это будет не так…»