Տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման դեպքում ճանապարհները գործելու են այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են․ Միրզոյան
Կա համընդհանուր ընկալում, որ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման դեպքում ճանապարհները գործելու են այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են: Այս մասինԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը։
Անդրադառնալով կոմունիկացիաներին, դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցին՝ Միրզոյանն ասաց, որ արտաքին քաղաքական աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկն է եղել տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը՝ հիշեցնելով ապաշրջափակման նպատակով ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խմբի մասին:Նա հիշեցրեց, որ 2021-ի հունվարի 11-ին ՀՀ վարչապետի, ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի միջև ստորագրվել է տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խումբը ստեղծելու մասին հայտարարությունը: Խումբը 2021-ի ընթացքում ունեցել է 8 աշխատանքային հանդիպում, ստեղծվել են ենթախմբեր:
«Որպես արդյունք 2021-ի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ՀՀ-ի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների  և դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, ԵԽ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կայացած հանդիպումներին՝ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիս երթուղին վերագործարկելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Եվ այժմ աշխատանքներ են տարվում այդ պայմանավորվածությունները դե յուրե ամրագրելու ուղղությամբ»,-ասաց Միրզոյանը:
Այնուհետև ԱԳ նախարարը հավելեց. «Սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ այժմ կա համընդհանուր ընկալում այն մասին, որ բոլոր ապաշրջափակվող ճանապարհները, երկաթուղիները, բոլոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքները պետք է գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով, որ անցնում են»,-ասաց Միրզոյանը:

В случае разблокирования транспортных связей коммуникации будут регулироваться в соответствии с суверенитетом и законодательством тех стран, через которые проходят: Ереван
Есть всеобщее понимание того, что в случае разблокирования транспортных связей коммуникации будут регулироваться в рамках суверенитета и законодательства тех стран, через которые они проходят. Об этом на заседании постоянной комиссии по внешним вопросам парламента РА заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
Он напомнил, что 11 января 2021 года между премьер-министром Армении, президентом России и главой Азербайджана было подписано заявление о создании трехсторонней рабочей группы по разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе. В течение 2021 года рабочая группа, созданная для решения этих вопросов, провела встреч, были созданы соответствующие подгруппы.
"Как результат состоявшихся 26 ноября 2021 года в Сочи встреч между руководителями Армении, России и Азербайджана и главами Армении, СЕ и Азербайджана 15 декабря в Брюсселе была достигнута договоренность о перезапуске маршрута Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадис. И сейчас ведутся работы по де-юре закреплению этих договоренностей", - сказал Мирзоян.