Ադրբեջանը ավելի շատ հող է տենչում. The Observer
Ապրիլին իր գյուղի մոտ սահմանին տեղի ունեցած բախումից հետո Գեղամը գնացել է դաշտ, որտեղ նրա ընտանիքը տասնամյակներ շարունակ զբաղվել է գյուղատնտեսությամբ եւ մեղվանոց է պահել:
Բայց երբ նա մոտեցել է, լսեց կրակոցներ։ Ադրբեջանցիները գնդակոծել են շրջակա բլուրների գագաթին գտնվող իրենց նոր դիրքերից։ Նա վազել է դեպի իր մեքենան եւ այլեւս չի վերադարձել, գրում է The Observer-ը։
Տեղի մեկ այլ բնակիչ՝ Սամվել Հյուսնունցը, կորցրել է մոտ 70 հեկտար տարածք, որտեղ նրա ընտանիքը տասնամյակներ շարունակ ցորեն է աճեցրել։ «Նրանք վերցնում են այն ամենը, ինչ կարող են»,-ասում է նա ՝ կանգնած փոշոտ կոստյումով ճանապարհի եզրին, որով հազարավոր փախստականներ Ղարաբաղից տեղափոխվել են Հայաստան:
Պատերազմից առաջ տեղի ունեցած ապրիլյան միջադեպը ցույց է տալիս, որ սահմանային բախումների եւ ներխուժումների շարքը կարող է նախանշել հաջորդ մեծ ճգնաժամը։ Ռեւանշիստական Ադրբեջանը, որը խրախուսվել է Լեռնային Ղարաբաղում տարած հաղթանակով, այժմ նայում է դեպի Թուրքիա ցամաքային միջանցքին կամ նույնիսկ անեքսիայի է ենթարկում այն ամբողջ շրջանները, ինչ Բաքվի բազեները սկսել են անվանել «Արեւմտյան Ադրբեջան» ։Իրականում այդ հողը պատկանում է Հայաստանին»,-գրում է հոդվածագիր Էնդրյու Ռոթը։
«Ի սկզբանե ամեն ինչ կապված էր Ղարաբաղի հետ, բանակցություններում նրանց դիրքերի բարելավման եւ հայերի տարածքային ամբողջականության սպառնալիքի հետ, որպեսզի զսպեն նրանց աջակցությունը ղարաբաղահայությանը»,-ասում է Բեռլինում գործող միջազգային հարաբերությունների գերմանական խորհրդին կից Արեւելյան Եվրոպայի, Ռուսաստանի եւ Կենտրոնական Ասիայի կարգուկանոնի եւ կառավարման կենտրոնի ղեկավար Շտեֆան Մայսթերը: «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը սկսվել է 1915թ.։Հիմա, քանի որ Ղարաբաղն իրենց վերահսկողության տակ է, նրանց պետք չէ որեւէ համաձայնություն Հայաստանի կառավարության հետ։ Նրանք պարզապես կարող են ասել՝ «Մենք ունենք որոշակի տարածք, եւ մենք մի փոքր էլ կվերցնենք: Կամ պարզապես կվերցնենք Սյունիքը»։
«2020 թվականին պարտվելով պատերազմում ՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրեց հրադադարի համաձայնագիր Ադրբեջանի հետ, որը ցամաքային միջանցք է տրամադրում Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջեւան՝ ադրբեջանական էքսկլավ, այնուհետեւ՝ Ադրբեջանի ամենամոտ դաշնակից Թուրքիա։ Միջանցքը, որը պետք է անցներ երկաթուղու երկայնքով հարավային Հայաստանով, պետք է պահպանվեր Ռուսաստանի գլխավոր սահմանապահ ծառայության՝ ԱԴԾ-ի կողմից։
Սակայն Ադրբեջանի խորհրդարանը վերջերս լսումներ է անցկացրել «Արեւմտյան Ադրբեջանի» վերաբերյալ ՝ իռեդենտիստական տերմին, որը Իլհամ Ալիեւը նույնպես սկսել է օգտագործել հրապարակայնորեն, եւ որը, մասնավորապես, վերաբերում է Սյունիքի մարզին»,-նշում է Ռոթը։

The Observer: Азербайджан жаждет еще больше земли
После столкновения на границе недалеко от его деревни в апреле Гегам поехал на поля, где его семья десятилетиями занималась сельским хозяйством и держала небольшую пасеку.
Но когда он подошел поближе, то услышал выстрелы. Азербайджанцы обстреливали его со своих новых позиций на окружающих вершинах холмов. Он побежал обратно к своей машине и больше не возвращался. Об этом пишет издание The Observer.
Другой местный житель, Самвел Хюснунц, потерял почти 70 гектаров, где его семья десятилетиями выращивала пшеницу. «Они берут все, что могут, - говорит он, стоя в пыльном костюме и плоской кепке на обочине дороги, по которой тысячи беженцев перешли из Карабаха в Армению. - Деревня страдает».
«Вряд ли это было бы примечательно, если бы это происходило в Нагорном Карабахе, где сотни людей были убиты и десятки тысяч бежали, поскольку Азербайджан приближается к «реинтеграции» своих территорий в рамках того, что многие армяне называют кампанией этнической чистки.
Но Тех находится в самой Армении, и апрельский инцидент перед войной указывает на то, что серия пограничных столкновений и вторжений может предвещать следующий большой кризис: реваншистский Азербайджан, ободренный своей победой в Нагорном Карабахе, теперь присматривается к сухопутному коридору в Турцию или даже аннексирует целые регионы того, что ястребы в Баку стали называть «западным Азербайджаном». На самом деле эта земля – Армения», - пишет автор статьи Эндрю Рот.
«Изначально все было связано с Карабахом, улучшением их позиций на переговорах и угрозой территориальной целостности армян, чтобы сдержать их поддержку карабахских армян, - сказал Штефан Майстер, глава Центра порядка и управления в Восточной Европе, России и Центральной Азии при базирующемся в Берлине Немецком совете по международным отношениям. - Теперь, поскольку Карабах находится под их контролем, им не нужно никакого соглашения с правительством Армении. Они могут просто двинуться вперед и сказать: «Хорошо, у нас есть некоторая территория, и мы захватим еще немного. Или просто возьмем всю Сюникскую область»».
Он добавил: «Это часть такого максималистского подхода: вы голодны и никогда не перестанете есть, если никто не подведет красную черту», и сообщил, что призвал западные правительства рассмотреть вопрос о санкциях в отношении Баку.
«Проиграв войну в 2020 году, премьер-министр Армении Никол Пашинян подписал соглашение о прекращении огня с Азербайджаном при посредничестве России, которое предоставляет сухопутный коридор через Армению в Нахчыван, азербайджанский эксклав, и далее в Турцию, ближайшего союзника Азербайджана. Коридор, который должен был проходить вдоль железной дороги через южную Армению, должен был охраняться ФСБ, главной пограничной службой России.
Но парламент Азербайджана также недавно провел слушания по «западному Азербайджану» - ирредентистскому термину, который президент страны Ильхам Алиев также начал использовать публично и который, в частности, относится к Сюникской области, где расположен Тех», - подчеркивает Рот.