Տեղ գյուղի մոտ սադրանքը Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր․ Միրզոյանը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին
Ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նախօրեին Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքի մանրամասներ՝ նշելով, որ այն Ադրբեջանի ընդհանուր ագրեսիվ քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր և նպատակ է հետապնդում նաև խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունն ու ներկայացրել առկա խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները:

Состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии
12 апреля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дереком Хоганом.
Собеседники коснулись вопросов региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил подробности провокации, совершенной накануне азербайджанскими вооруженными силами в районе села Тех Сюникской области Республики Армения, отметив, что это является очередным проявлением общей агрессивной политики Азербайджана и направлена в том числе ​​на срыв усилий по продолжению мирных переговоров.
Состоялся обмен мнениями о создавшемся в Нагорном Карабахе гуманитарном кризисе, вопросах урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Арарат Мирзоян подтвердил приверженность Армении мирному процессу и представил подходы армянской стороны к урегулированию  существующих проблем.