Ճիշտ չէ, որ ՀԱՊԿ-ը երես է թեքել ու ոչինչ չի անում․ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան
Գաղտնիք չէ, որ կա Հայաստան դիտորդական առաքելություն ուղարկելու եւ Հայաստանին ռազմատեխնիկական օգնություն տրամադրելու ՀԱՊԿ որոշման նախագիծ, որը Հայաստանը չի ստորագրել։ Այս մասին 24News-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«ՀԱՊԿ-ը՝ որպես ուժ, պատրաստ է լինել այստեղ՝ երկրի վրա, ցուցադրել իր դրոշը հայկական տարածքում։ Եթե դա համարվում է դաշնակցին չաջակցել, ապա ինչ է դա: Կան տարբեր ակնկալիքներ, բայց եթե ինչ-որ մեկի ակնկալիքները լիովին չեն իրականանում, դա չի նշանակում, որ ոչինչ չի արվում։ Ճիշտ չէ, որ ՀԱՊԿ-ը երես է թեքել ու ոչինչ չի անում։ Ելնելով կիսադատարկ բաժակի տեսությունից՝ բաժակը լիքն է, բայց Հայաստանի ղեկավարությունը, չգիտես ինչու, նախընտրել է Եվրամիության տարբերակը։ Նա տալիս է համապատասխան բացատրություններ։ Մեր դիրքորոշումն այս հարցում նույնպես լավ հայտնի է»,- հավելել է դիվանագետը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 20-ից Հայաստանում տեղակայվել է ԵՄ նոր դիտորդական առաքելություն՝ բաղկացած 100 հոգուց։ Սա ԵՄ անընդմեջ երկրորդ առաքելությունն է։ Առաջին դիտորդները Հայաստան են ուղեւորվել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո։

Посол России в Армении: Неправда, что ОДКБ отвернулся и ничего не делает
Не секрет, что есть проект решения ОДКБ о направлении в Армению мониторинговой миссии и оказании военно-технической помощи Армении, который не подписала Армения. Об этом в интервью «24News» заявил чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
«ОДКБ как сила готова быть здесь, на земле, демонстрировать свой флаг на армянской территории. Если это считается не поддержкой союзника, то что это такое. Есть разные ожидания, но если чьи-то ожидания в полной мере не реализуются,  то это не значит, что ничего не делается. Неправда, что ОДКБ отвернулся и ничего не делает. Исходя из теории полупустого станка, стакан заполнен, но армянское руководство по каким-то своим соображениям предпочло вариант Евросоюза. Оно дает соответствующие объяснения. Наша позиция на этот счет тоже хорошо известна», – добавил дипломат.
Напомним, что с 20 февраля в Армении развернулась новая наблюдательная миссия ЕС из 100 человек.  Это уже вторая по счету миссия Евросоюза. Первые наблюдатели направились в Армению после сентябрьской агрессии Азербайджана против Армении.