Թավշյա հեղափոխությունը Հայաստանում ամրապնդեց խոսքի ազատությունը. ԱԳ փոխնախարարի ելույթը ՄԱԿ-ում
Ժնևում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդում հունվարի 23-ին տեղի ունեցավ Համընդհանուր պարբերական դիտարկման (ՀՊԴ) երրորդ շրջանի ՀՀ ազգային զեկույցի քննարկումը։ Զեկույցի ներկայացման նպատակով Ժնևում էր գտնվում ՀՀ պաշտոնական պատվիրակությունը՝ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանի գլխավորությամբ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՊԴ Հայաստանի զեկույցի քննարկմանը ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանի ելույթի հիմնական դրույթները.
«Որպես Մարդու իրավունքների խորհրդի նորընտիր անդամ՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր աներեր հանձնառությունը` ամրապնդելու մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու խթանումը` համաձայն իր կողմից ստանձնած կամավոր հանձնառությունների, մասնավորապես նրանց, որոնք վերաբերում են խաղաղ և ներառական հասարակություն կառուցելուն, ցեղասպանության և զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման հարցերի հասցեագրմանը, էթնիկ և կրոնական խմբերի դեմ ատելության հանցագործությունների դեմ պայքարին և կանանց և փախստականների իրավունքների պաշտպանությանը»:
«2018-ի գարնանը Հայաստանում տեղի ունեցավ ոչ բռնի թավշյա ժողովրդավարական հեղափոխություն: Դա հիմնարար իրավունքների և ազատությունների իրականացման համարձակ դրսևորում էր և կարևոր քայլ Հայաստանի պատմության մեջ` առավել ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու գործում: Հեղափոխությունը նոր խթան հաղորդեց երկրի իրավական, դատական, տնտեսական և սոցիալական բարեփոխումներին և արմատական վերափոխումների ենթարկեց հաջող կառավարման, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների բնագավառները:
Հայաստանը իրականացնում է լայնածավալ բարեփոխումներ` քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների լիարժեք և անխափան իրականացումն ապահովելու համար: Բարեփոխումների փաթեթի հիմնասյուներից մեկը դատական բարեփոխումն է, որն ուղղված է դատական համակարգի անկախության ապահովմանը և համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահության վերականգնմանը: Դրա հիմնական տարրերն են դատավորների բարեվարքության գնահատման հավասարակշռված կառուցակարգի ներդրումը, ինչպես նաև իրենց անկախության ֆունկցիոնալ, կառուցվածքային, նյութական և սոցիալական երաշխիքների հաստատումը»:
«Կառավարության մեկ այլ կարևոր առաջնահերթություն է կոռուպցիայի դեմ անսասան պայքարը և վերջինիս վերաբերյալ արշավի իրականացումը: Հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը ներկայացնում է ինստիտուցիոնալ շրջանակ` կանխարգելման, քննության և հակակոռուպցիոն կրթության ասպեկտներով: Այն ներառում է հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ մարմնի և հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման, ապօրինի ձեռք բերված գույքի վերադարձի, հանրային պաշտոններ զբաղեցնող անձանց գույքային դրության ստուգման և հայտարարագրման համակարգի ընդլայնմանն առնչվող հարցեր: Վերջերս իրավասու մարմինների կողմից կոռուպցիայի դեմ մղվող պայքարի շրջանակներում հարուցվել և քննվել են հարյուրավոր կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործեր, այդ թվում նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ»:
«Թավշյա հեղափոխությունը նպաստեց Հայաստանում մամուլի և խոսքի ազատության ամրապնդմանը: Քաղաքական վերափոխումների հաջողության գրավականն էր ոչ միայն ժողովրդի ուժեղ կամքը և միասնությունը, այլ նաև առցանց  հաղորդակցությունների լայն օգտագործումը: Այս փոփոխության շնորհիվ Հայաստանում հաստատվեց ժողովրդավարության նոր մակարդակ: «Լրագրողներ առանց սահմանների» 2019 թվականի ինդեքսում Հայաստանը զբաղեցրել է 61-րդ տեղը, ինչը նախորդ տարվա համեմատ նկատելի բարելավում է 19 կետով: Հայաստանն այն երկրների շարքում է, որտեղ անցյալ տարվա ընթացքում գրանցվել է ինտերնետի ազատության ամենամեծ առաջընթացը, և Հայաստանը դասվում է այնպիսի 10 ազատ երկրների շարքին, ինչպիսիք են Ավստրալիան, Միացյալ Թագավորությունը, Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան և Իտալիան:
Հավաքների ազատության իրավունքի անարգել իրացումը նույնպես կարևոր նշանակություն ունի կառավարության համար, որը մեծ քայլեր է ձեռնարկել իրավապահ մարմինների գործողությունները միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Անցյալ տարվա ընթացքում բողոքների պատմական ցածր քանակը ի ցույց է դնում վերը նշված միտումը»:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում կանանց ներգրավվածությունը խաղաղության և անվտանգության կայացման գործում: 2019 թվականի փետրվարին Հայաստանն ընդունեց ՄԱԿ-ի ԱԽ 1325 բանաձևի դրույթների իրականացման վերաբերյալ գործողությունների առաջին ազգային ծրագիրը: Հայաստանը չափազանց  կարևորում է կանանց ակտիվ մասնակցությունը հակամարտության բոլոր փուլերում և հակամարտության արդյունքում տուժած կանանց և նրանց իրավունքների պաշտպանությունը: Այս կապակցությամբ կցանկանայի հիշատակել, որ Հայաստանում մեկնարկել է «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավը՝ նպատակ ունենալով ներառական հարթակ տրամադրել կանանց և մայրերին՝ նպաստելու հակամարտությունից տուժած տարածքներում խաղաղության և հաշտության հաստատմանը թե՛ մեր տարածաշրջանում և թե՛ դրա սահմաններից դուրս:
Թավշյա հեղափոխության ընթացքում կանանց ակտիվ մասնակցությունը դեռևս անհրաժեշտ է վերափոխել առավել շոշափելի արդյունքների՝ երկրի քաղաքական և տնտեսական կյանքում կանանց ներկայացվածության մեծացման առումով: Որոշ հաջողություններ արձանագրվել են տնտեսության գերժամանակակից ոլորտներում: Օրինակ՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի հիմնական աղբյուրներից մեկը հանդիսացող Տեղեկատվական հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտում կանանց և աղջիկների ներգրավվածությունը կազմում է 32%՝ ի համեմատություն աշխարհի տարբեր երկրներում գրանցված միջին 20%-ի»:
«Խտրականության բացառման սկզբունքը կառավարության մարդու իրավունքների քաղաքականության հիմնական բաղադրիչն է: Բնակչության առավել խոցելի խմբերի իրավունքների խթանումը, պաշտպանությունը և իրացումը, խտրականության բացառումը Կառավարության մարդու իրավունքների ռազմավարության հիմնարար բաղադրիչն է, ինչը նաև սերտորեն փոխկապակցված է մյուս երկու հիմնական սկզբունքների` մասնակցության և պատասխանատվության հետ: Հաճախ իրավունքի կրողների մասնակցության և իշխանությունների պատասխանատվության բացակայություն է, որ  հանգեցնում է խտրականության տարածմանն ու խթանմանը»:
«Փախստականների իրավունքների պաշտպանությունը մշտապես կարևորվում է, քանզի  1980-ական թվականներից ի վեր Հայաստանն ապաստան է տալիս փախստականների: Կառավարությունը գործադրում է հնարավոր ջանքերը ներգաղթած փախստականների կյանքի պայմանները բարելավելու և նրանց լիարժեք ինտեգրումն ապահովելու ուղղությամբ»:
«Աշխարհի տարբեր հատվածներում տագնապալի միտումները, այդ թվում` միջազգային և միջպետական հակամարտությունների թվի ավելացումը, վերջին տարիների ընթացքում աննախադեպ ռազմատենչ հայտարարությունների և ատելության խոսքի աճը, զանգվածային ոճրագործների բացահայտ հերոսացումը, միջազգային հանցագործությունների, ներառյալ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների անպատժելիությունը, պատմական և մշակութային ժառանգության ոչնչացումը հանդիսանում են մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի մարտահրավերները թե՛ ազգային և թե՛ միջազգային հարթակում: Առավել մտահոգիչ է, որ այդ գործողությունների մի մասը հրահրվում կամ խրախուսվում են որոշ պետությունների իշխանությունների կողմից»:

Бархатная революция укрепила свободу слова в Армении: выступление замминистра ИД РА в ООН
23 января в Совете по правам человека ООН состоялось обсуждение третьего доклада Национального периодического мониторинга  Армении (НПМ). Для представления доклада в Женеве находилась официальная делегация Республики Армения во главе с заместителем министра иностранных дел Артаком Апитоняном.
Арменпресс представляет основные моменты выступления замминистра иностранных дел Армении АртакаАпитоняна.
«Будучи вновь избранным членом Совета по правам человека, Армения подтверждает свою неизменную приверженность укреплению и стимулированию защиты прав человека —в соответствии со своими добровольными обязательствами, в частности, касающимися построения мирного инклюзивного общества, решения проблем геноцида и предупреждения массовых преступлений,  борьбы с преступлениями на почве ненависти,  защиты прав женщин и беженцев.
Весной 2018 года в Армении произошла ненасильственная бархатная демократическая революция. Это было смелоепроявлениереализации  основных прав и свобод и важный шаг в истории Армении в построении более демократического общества. Революция дала новый импульс правовым, судебным, экономическим и социальным реформам в стране и провела радикальные реформы в области успешного управления, верховенства закона и прав человека.
Армения проводит широкомасштабные реформы для обеспечения полной и беспрепятственной реализации гражданских и политических прав. Одним из столпов пакета реформ является судебная реформа, направленная на обеспечение независимости судебной власти и восстановление доверия общественности к системе. Его ключевыми элементами являются введение сбалансированной системы оценки добропорядочности судей, а также установление функциональных, структурных, материальных и социальных гарантий их независимости.
Другим ключевым приоритетом правительства является непримиримая борьба с коррупцией. Антикоррупционная стратегия - это институциональная основа с аспектами профилактики, расследования и антикоррупционного образования. Она включает в себя создание институционального антикоррупционного органа и антикоррупционного суда, возвращение незаконно приобретенного имущества, проверку имущества государственных служащих и расширение системы декларирования. В последнее время в борьбе с коррупцией властями были возбуждены  и расследованы сотни уголовных дел, связанных с коррупцией, в том числе и против  высокопоставленных чиновников.
«Бархатная революция способствовала укреплению свободы прессы и слова в Армении. Ключом к успеху политическогопреобразования была не только сильная воля и единство людей, но и широкое использование онлайн-коммуникаций. Благодаря этому изменению в Армении был установлен новый уровень демократии. Армения в 2019 году заняла 61-е место в рейтинге «Репортеры без границ», что на 19 пунктов больше, чем в предыдущем году. Армения входит в число стран с самым высоким прогрессом по свободе интернета за последний год. Армения входит в число 10 свободных стран, таких как Австралия, Великобритания, США, Франция и Италия.
Беспрепятственное осуществление права на свободу собраний также важно для правительства, которое предприняло большие шаги для приведения правоохранительной деятельности в соответствие с международными стандартами. Небольшое исторически количество жалоб за последний год иллюстрирует вышеуказанную тенденцию.
Армения высоко ценит участие женщин в мире и безопасности. В феврале 2019 года Армения приняла первый национальный план действий по выполнению положений резолюции СБ ООН1325. Армения придает большое значение активному участию женщин на всех этапах конфликта и защите прав женщин, пострадавших в результате конфликта. В этой связи я хотел бы отметить, что в Армении была начата кампания «Женщины за мир», целью которой является предоставление инклюзивной платформы женщинам и матерям для содействия миру и примирению в районах, затронутых конфликтом, как в нашем регионе, так и за его пределами.
Активное участие женщин во время бархатной революции все еще актуально  трансформировать в более ощутимые результаты с точки зрения увеличения представительства женщин в политической и экономической жизни страны. Некоторый успех был достигнут в самых современных секторах экономики. Например, участие женщин и девочек в сфере информационных и коммуникационных технологий (ИКТ), одного из основных источников роста ВВП в Армении, составляет 32% по сравнению со средним показателем, зарегистрированным в мире - 20%.
Защита прав беженцев всегда была важна, так как Армения предоставляет убежище беженцам с 1980-х годов. Правительство делает все возможное, чтобы улучшить условия жизни беженцев и обеспечить их полную интеграцию.
Тревожные тенденции во всем мире, включая растущее число международных и межгосударственных конфликтов, беспрецедентный рост воинственных заявлений и разжигание ненависти в последние годы, откровенная героизация массовых преступников, повсеместное распространение преступности,безнаказанность преступлений против человечества, уничтожение  памятников истории и культуры.Особенно тревожит тот факт, что   многие  из указанных действий провоцируются или поощряются властями некоторых стран».