Տասնամյակներ շարունակ ՀՀ անվտանգության ռազմավարությունը կախված է եղել միայն մեկ բևեռից, ինչը բազմաթիվ խնդիրներ է ստեղծել․ Ռուբինյան
Տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի անվտանգության ռազմավարությունը կախված է եղել միայն մեկ բևեռից, ինչը բազմաթիվ խնդիրներ է ստեղծել մեզ համար։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 22–ին,  Երևանում մեկնարկած ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի ժամանակ իր ելույթում նշեց ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Ներկայում մենք աշխատում ենք դրա դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ։ Քաղաքական, տնտեսական և անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացիան ենթադրում է հարաբերությունների կարգավորում հարևանների հետ և բարիդրացիական հարաբերություններ և համագործակցություն բոլոր կողմերի հետ։
Հավասարակշռված և հավասարակշռող արտաքին քաղաքականության համատեքստում Հայաստանը մեծ աշխատանք է տանում նաև Եվրամիության հետ։ Այդ նպատակով 2025 թվականի մարտի 26-ին Ազգային ժողովն ընդունեց ԵՄ–ին Հայաստանի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը։ Ընդ որում նախագիծը քաղաքացիական նախաձեռնությամբ էր հասել Ազգային ժողով։
Ես վստահ եմ, որ մեր այսօրվա և վաղվա քննարկումները լինելու են կառուցողական և արժեքավոր, ձեզ մաղթում եմ հաճելի ժամանց Երևանում, քաղաք, որ արտացոլում է հայ ժողովրդի պատմությունն ու մշակույթը, ջերմ հյուրասիրությունը»,– ընդգծեց նա։

Рубинян: В прошлом безопасность Армении зависела только от одного полюса, что создало для нас множество проблем
На протяжении десятилетий стратегия безопасности Армении зависела только от одного полюса, что создало для нас множество проблем. Об этом заявил заместитель председателя НС Рубен Рубинян, выступая на 108-м семинаре «Роуз-Рот» Парламентской ассамблеи НАТО, который стартовал сегодня, 22 сентября, в Ереване.
«В настоящее время мы работаем над её диверсификацией. Диверсификация политических, экономических и оборонных отношений подразумевает нормализацию отношений с соседями, добрососедские отношения и сотрудничество со всеми сторонами.
В контексте сбалансированной внешней политики Армения также проводит большую работу с Европейским союзом. С этой целью 26 марта 2025 года Национальное Собрание приняло закон о начале процесса вступления Армении в ЕС. Более того, законопроект поступил в Национальное Собрание по гражданской инициативе.
Уверен, что наши сегодняшние и завтрашние обсуждения будут конструктивными и содержательными. Желаю вам приятного пребывания в Ереване, городе, отражающем историю и культуру армянского народа, и тёплого гостеприимства», — подчеркнул он.