Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմամբ․ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համոզված է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը միանշանակ ձեռնտու կլինի Հայաստանի համար:
Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասել է Վլադիվոստոկի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Նրանք, ովքեր տնտեսական գործունեություն են ծավալում, կարող են ասել, թե կոմունիկացիաների՝ երկաթուղու, ճանապարհների առկայությունը ինչքան շատ բան է փոխում: Մենք վերջերս հետազոտություն ենք անցկացրել պարենամթերքի գների վերաբերյալ, որը ցույց է տվել, որ Հայաստանում սննդամթերքը միջինում ավելի թանկ է, քան շատ երկրներում: Եվ, երբ մենք փորձում ենք հասկանալ, թե ինչումն է խնդիրը, գալիս ու հասնում ենք տրանսպորտի խնդրին, որն այսօր ավելի է սրվել: Դուք գիտեք, որ մինչև Ուկրաինայի շուրջ դեպքերը տրանսպորտի գներն արդեն թանկացել էին: Դրա հետևանքով բիզնեսի համար էլ են դժվարություններ առաջանում, բայց այս ամենից առաջին հերթին տուժում են սպառող քաղաքացիները»,- նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմամբ: «Ինչպես, օրինակ, Վրաստանից և Իրանից Հայաստան կարող են մուտք գործել և դուրս գալ տրանսպորտային միջոցներ, մենք դեմ չենք, որ նույնը տեղի ունենա Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ: Այս հարցի շուրջ դեռևս չի հաջողվել վերջնական համաձայնության գալ: Դա կապված է որոշ իրավական կարգավորումների հետ, որտեղ մեր տեսակետները դեռ վերջնականորեն չեն համընկել: Բայց ես ուզում եմ շատ հստակ ասել, որ այս հարցում հստակ համաձայնության գալուց հետո մենք շատ արագ երթուղիների և ճանապարհների բացման հարցը կլուծենք»,- ընդգծեց Փաշինյանը:

Открытие региональных коммуникаций выгодно для Армении: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян убежден, что открытие региональных коммуникаций обязательно будет на пользу Армении.
Об этом Никол Пашинян сказал на встрече с представителями армянской общины Владивостока. «Те, кто занимается экономической деятельностью, могут сказать, насколько наличие коммуникаций, железных дорог, автомобильных дорог меняет дело. Недавно мы провели исследование цен на продукты питания, которое показало, что продукты питания в Армении в среднем дороже, чем во многих странах. И когда мы пытаемся понять, в чем проблема, мы приходим к проблеме транспорта, которая сегодня стала острее. Вы знаете, что до событий вокруг Украины цены на транспорт уже выросли. В результате этого возникают трудности и для бизнеса, но в первую очередь от всего этого страдают потребители», - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что Армения заинтересована в открытии региональных коммуникаций. «Автомобили могут въезжать и выезжать из Армении, из Грузии и Ирана, мы не против того, чтобы то же самое происходило с Азербайджаном и с Турцией. Окончательного соглашения по этому вопросу пока не достигнуто. Это связано с некоторыми правовыми нормами, по которым наши взгляды еще окончательно не сошлись. Но хочу очень четко сказать, что после достижения договоренности по этому вопросу мы очень быстро решим вопрос открытия маршрутов и дорог», - подчеркнул Пашинян.