Քննակրվել են Հայաստանում և Արցախում երեխաների խախտված իրավունքներին առնչվող հարցեր․ Թագուհի Թովմասյանը և Ասպրամ Կրպեյանը հանդիպել են  Ֆիլիպ Դ․ Ժաֆեի և  Յան Կուլիուի հետ
Քննակրվել են Հայաստանում և Արցախում երեխաների խախտված իրավունքներին առնչվող հարցեր․ Թագուհի Թովմասյանը և Ասպրամ Կրպեյանը հանդիպել են Ֆիլիպ Դ․ Ժաֆեի և Յան Կուլիուի հետ
Երեկ խորհրդարանում ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը ևԱսպրամ Կրպեյանը հանդիպում են ունեցել ՄԱԿ-ի երեխաների կոմիտեի փոխնախագահ Ֆիլիպ Դ․ Ժաֆեի և շվեյցարական “Terre des hommes” ՀԿ-ի Արդարադատության հասանելիության ծրագրի ղեկավար Յան Կուլիուի հետ։
«Քննարկեցինք Հայաստանում և Արցախում երեխաների խախտված իրավունքներին առնչվող կարևորագույն հարցեր։
Հյուրերի ուշադրությունը հրավիրեցի վերջերս ոստիկանության Էրեբունու բաժանմունքում անչափահասներին ծեծի ենթարկելու դեպքի վրա, որի առնչությամբ զեկույց էի ուղարկել վերջիններիս։
Առանձնահատուկ շեշտեցի Արցախում, ինչպես նաև Հայաստանի սահմանապահ գյուղերում ապրող անչափահասների՝ Ադրբեջանի կողմից ոտնահարվող իրավունքները վերականգնելու անհրաժեշտությունը՝ մեկ անգամ ևս հիշատակելով Ադրբեջանի կողմից արցախահայ երեխաներին հոգեբանական բռնության ենթարկելու դեպքը։
Հյուրերը մտահոգված էին մարդու իրավունքների խախտման նման դեպքերով, և նրանք էլ ընդգծեցին, որ պատրաստ են ընդլայնել համագործակությունը մարդու, մասնավորապես՝ երեխայի իրավունքների պաշտպանության ոլորտում։ «Առավել գործուն քայլերի, քան պարզապես խոսքերի կարիք կա», նշեց ՄԱԿ-ի երեխաների կոմիտեի փոխնախագահը։
Հանդիպման վերջում արձանագրեցի, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մշտական գործընթաց է, որը պահանջում է ամենօրյա ժրաջան աշխատանք։ Այս առումով կարևորում եմ քաղաքակիրթ երկրի փորձն ու փորձառությունն ուսանելը»,- հանդիպման մասին գրառում է կատարել Թագուհի Թովմասյանը։

Были обсуждены вопросы, касающиеся нарушенных прав детей в Армении и Арцахе: Тагуи Товмасян и Аспрам Крпеян встретились с Филиппом Д. Жаффе и Яном Кулиу
Вчера председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян и Аспрам Крпеян встретились с вице-председателем детского Комитета ООН Филиппом Д. Жаффе и руководителем программы доступа к правосудию швейцарской общественной организации “Terre des hommes” Яном Кулиу.
“Обсудили важнейшие вопросы, связанные со случаями нарушения прав детей в Армении и Арцахе.
Обратила внимание на недавний случай избиения несовершеннолетних в отделе полиции Эребуни, о чем ранее направляла доклад своим гостям.
Отдельно отметила необходимость восстановления прав несовершеннолетних в Арцахе и приграничных сёлах Армении, попранных Азербайджаном, ещё раз напомнив об инциденте с применением психологического насилия в отношении армянских детей Арцаха.
Гости были озабочены подобными случаями нарушения прав человека и подчеркнули, что готовы расширить сотрудничество в данной сфере, и в частности, в сфере защиты прав детей. «Нам нужны действенные шаги вместо слов», - отметил вице-президент Комитета ООН по правам ребёнка.
В конце встречи я констатировала, что защита прав человека - процесс постоянный, требующий ежедневной кропотливой работы. И в связи с этим считаю необходимым изучение опыта цивилизованной страны”,-о встрече написала  Тагуи Товмасян․