Սերդար Քըլըչը կոչ է արել «ամրապնդել վստահությունն ու միասնությունը» Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հասնելու համար
Անթալիայում դիվանագիտական ​​ֆորումում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը կոչ է արել «ամրապնդել վստահությունն ու միասնությունը» Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հասնելու համար, հաղորդում է Anadolu-ն։
Անթալիայի դիվանագիտական ​​ֆորումում «Խաղաղություն, զարգացում և փոխկապակցվածություն Հարավային Կովկասում» թեմայով քննարկման ընթացքում Քըլըչը քննարկել է երկու երկրների միջև հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման հասնելու կարևորությունը։
«Մեր վերջնական նպատակը (Հայաստանի հետ հարաբերությունների) ամբողջական կարգավորման հասնելն է։ Այս լիարժեք կարգավորման համար, իհարկե, որոշակի պայմաններ կան, և մենք պետք է հավատարիմ մնանք այդ պայմաններին»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Քըլըչն ընդգծել է վստահության ամրապնդման միջոցների անհրաժեշտությունը Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ քննարկումների ժամանակ և շեշտել «միասնության, այլ ոչ թե բաժանման» վրա կենտրոնանալու կարևորությունը։
Քըլըչը նաև մեկնաբանել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտությունը՝ քարոզելով «դասեր քաղել անցյալի անհաջողություններից»:
Նա նշել է, որ կարևոր է հաշվի առնել տարածաշրջանի բնակչության բարեկեցությունը՝ կարգավորման գործընթացում և խաղաղ բանակցություններում դրական արդյունքների հասնելու համար։
Քըլըչը զգուշացրել է միակողմանի որոշումներ «պարտադրելուց»՝ ընդգծելով փոխադարձ երկխոսության և համագործակցության անհրաժեշտությունը, գրում է թուրքական լրատվամիջոցը։
Նա նաև Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանի բացման հույս է հայտնել՝ ենթադրելով, որ «այդ հարցը որպես նախապայման ներկայացնելը կարող է խնդիրներ ստեղծել»։

Спецпредставитель Турции заявил о необходимости «укрепления доверия» с Арменией
На дипломатическом форуме в Анталье специальный представитель Турции по нормализации отношений с Арменией Сардар Кылыч призвал к необходимости «укрепления доверия и единства» с Арменией для достижения нормализации отношений, передает Anadolu.
В ходе панельной дискуссии «Мир, развитие и взаимосвязанность на Южном Кавказе» на Дипломатическом форуме в Анталье Кылыч обсудил важность достижения полной нормализации отношений между двумя странами.
«Нашей конечной целью является достижение полной нормализации (отношений с Арменией). Есть, конечно, определенные условия, необходимые для этой полной нормализации, и мы должны придерживаться этих условий», - сказал он.
При этом Кылыч подчеркнул необходимость мер по укреплению доверия в ходе дискуссий со специальным представителем Армении Рубеном Рубиняном и подчеркнул важность сосредоточения внимания на «единстве, а не на разделении».
Кылыч также прокомментировал конфликт между Азербайджаном и Арменией, выступив за то, чтобы «извлечь уроки из прошлых неудач».
Он заявил о важности учета благосостояния населения региона для достижения положительных результатов в процессе нормализации и мирных переговорах.
Кылыч предостерег от «навязывания» односторонних решений, подчеркнув необходимость взаимного диалога и сотрудничества, пишет турецкое СМИ.
Он также выразил надежду на открытие границы между Турцией и Арменией, предположив, что «представление этого вопроса в качестве предварительного условия может создать проблемы».