Ռուսաստանի հայերի միությունը դատապարտել է Եկատերինբուրգում Արցախին սատարող ակցիայի վերաբերյալ դատարանի որոշումը
Ռուսաստանի հայերի միությունը (ՌՀՄ) հայտարարություն է տարածել Եկատերինբուրգում «Անի-Հայաստան» հայկական համայնք հասարակական կազմակերպության ղեկավար Մասիս Նազարյանի և Ուրալի հայկական երիտասարդական համայնքի ակտիվիստ և Ուրֆայի հայկական հայրենակցական միության նախագահ Էլեն Կիրակոսյանի վարչական ձերբակալության կապակցությամբ:
Մասիս Նազարյանի և Էլեն Կիրակոսյանի դեմ հունվարի 23-ին Եկատերինբուրգի Սուրբ Կարապետ եկեղեցու մոտ Արցախի բնակիչների աջակցության ակցիա կազմակերպելու համար արձանագրություն են կազմել ՌԴ Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 20.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ենթարկվել վարչական կալանքի։
«Ռուսաստանի հայերի միությունն իր կտրականապես անհամաձայնությունն է հայտնում Եկատերինբուրգի Լենինյան շրջանային դատարանի որոշման հետ, որը Եկատերինբուրգի «Անի-Արմենիա» հայկական համայնքի ղեկավար Մասիս Նազարյանին և ակտիվիստ Էլեն Կիրակոսյանին նշանակեց ցուցադրական խիստ պատիժ ՝ հինգ օրով վարչական կալանքի տեսքով ՝ դեկտեմբերի 12-ից շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի բնակիչներին հայկական եկեղեցու տարածքում մարդասիրական աջակցության միջոցառում անցկացնելու համար ։
Նման որոշումը mենք գնահատում ենք որպես պոտենցիալ պայթյունավտանգ քաղաքական սադրանք, որը նպատակ է հետապնդում բորբոքել հակահայկական տրամադրությունները ռուսական հասարակության մեջ, իսկ հակառուսական տրամադրությունները ՝ հայ հասարակության մեջ։
Մենք կարծում ենք, որ ի պաշտպանություն Արցախի խաղաղ միջոցառումը ակցիա է նաև ի պաշտպանություն այսօր արցախցիների կյանքն ու անվտանգությունն ապահովող ռուս խաղաղապահների։ Ինչն ակնհայտորեն դուր չի գալիս ոչ միայն պաշտոնական Բաքվին, այլև ադրբեջանցի օտարերկրյա գործակալներին, որոնք այսօր, ըստ ամենայնի, ներդրված են ռուսական շատ կառույցներում և փորձում են իրենց կանոնները թելադրել ռուսներին։
Սվերդլովսկի մարզում տարիներ շարունակ, ցավոք, նմանօրինակ խնդիրների բախվում են ոչ միայն հայերը, այլեւ այլ ազգությունների ներկայացուցիչներ, որոնց համակարգված կերպով պարտադրում են, այդ թվում ՝ տեղական իշխանությունների թողտվությամբ կամ աջակցությամբ, իրենց համար խորթ բարոյա - բարոյական պոստուլատներ։
Այս ֆոնին իրավապահների կանխամտածված անիմաստ զգոնությունը Ռուսաստանում պաշտոնապես գործող հայկական հասարակական կազմակերպության կողմից անցկացված միջոցառման նկատմամբ, որի էությունը համաքաղաքացիներին բարոյական աջակցություն ցուցաբերելն է, հուշում է դատավորի կայացրած որոշման պատվիրված և կանխակալ բնույթի մասին։
ՌԴ նախագահի աշխատակազմի, գլխավոր դատախազության, ՌԴ ազգությունների հարցերով դաշնային գործակալության, Սվերդլովսկի մարզի նահանգապետի ուշադրությունը հրավիրելով այս փաստի և այն վտանգի վրա, որն իր մեջ կրում են նման գործողությունները այն պայմաններում, երբ Ռուսաստանը կարիք ունի համախմբելու քաղաքացիական հասարակության բոլոր ինստիտուտների ջանքերը իր առջև ծառացած ճակատագրական խնդիրները լուծելու համար, Ռուսաստանի հայերի միությունը վճռորոշ վրդովմունք է հայտնում դատարանի որոշմամբ և պահանջում անհապաղ ազատ արձակել Մ. Նազարյանին և է.ԿԻՐԱԿՈՍՅԱՆԻՆ, քանի որ նրանց գործողությունները
ՌՀՄ - ն կապի մեջ է մեր հայրենակիցների հետ ՝ նրանց անհրաժեշտ իրավական աջակցություն ցուցաբերելու համար», - ասվում է ՌՀՄ հայտարարության մեջ։

Союз армян России осудил решение суда по акции в поддержку Арцаха в Екатеринбурге
Союз армян России (САР) выступил с заявлением в связи с административным арестом в Екатеринбурге главы местной общественной организации «Армянская община «Ани-Армения» Масиса Назаряна и активистки Уральской армянской молодёжной общины и председателя армянского землячества УрФУ Элен Киракосян.
На Масиса Назаряна и Элен Киракосян за организацию 23 января акции в поддержку жителей Арцаха у церкви Святого Карапета в Екатеринбурге составили протокол по части 2 статьи 20.2 КоАП РФ и подвергли административному аресту.
«Союз армян России выражает своё категорическое несогласие с решением Ленинского районного суда Екатеринбурга, назначившего показательно жёсткое наказание в виде административного ареста на пять суток главе екатеринбургской «Армянской общины «Ани-Армения» Масису Назаряну и активистке Элен Киракосян за проведение на территории армянской церкви мероприятия гуманитарной поддержки жителей Арцаха, находящихся в блокаде с 12 декабря.
Подобное решение мы расцениваем как потенциально взрывоопасную политическую провокацию, ставящую своей целью разжигание антиармянских настроений в российском обществе и антироссийских – в армянском.
Мы считаем, что мирное мероприятие в поддержку Арцаха – это акция и в поддержку обеспечивающих сегодня жизнь и безопасность арцахцев российских миротворцев. Что, очевидно, не нравится не только официальному Баку, но и азербайджанским иноагентам, которые сегодня, судя по всему, внедрены во многие российские структуры и пытаются диктовать россиянам свои правила.
В Свердловской области на протяжении многих лет, к сожалению, с подобным сталкиваются не только армяне, но и представители других национальностей, которым планомерно навязываются - в том числе при попустительстве или поддержке местных властей - чуждые им морально-нравственные постулаты.
На этом фоне, нарочито-бессмысленная бдительность правоохранителей в отношении проведённого официально действующей в России армянской общественной организацией мероприятия, суть которого – оказание моральной поддержки согражданам, наводит на мысль о заказном и ангажированном характере принятого судьёй решения.
Обращая внимание Администрации Президента РФ, Генеральной прокуратуры, Федерального агентства по делам национальностей РФ, губернатора Свердловской области на данный факт и на ту опасность, которую в себе несут подобные действия в условиях, когда Россия нуждается в консолидации усилий всех институтов гражданского общества для решения стоящих перед ней судьбоносных задач, Союз армян России выражает решительное негодование решением суда и требует немедленного освобождения М.Назаряна и Э.Киракосян, поскольку их действия ни в коей степени не подпадают под предъявленные им обвинения.
САР находится на связи с нашими соотечественниками для оказания им необходимой правовой поддержки»,- говорится в заявлении САР.