Շարժվեց մի սառույց, որը 12 տարի կանգնած էր․ Հունգարիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորը բարձր գնահատեց նախագահի այցը Բուդապեշտ
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի պաշտոնական այցը Հունգարիա շատ կարևոր էր հայ համայնքի համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հունգարիայի խորհրդարանի հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչ Նիկողոս Հակոբյանը՝ ամփոփելով նախագահի այցը Բուդապեշտ։
«Նախագահի այցը շատ կարևոր էր Հունգարիայի հայ համայնքի համար, քանի որ երկար տարիներ չկային դիվանագիտական հարաբերություններ։ Հույս ունենք, որ նախագահի այցը հետագայում խթան կհանդիսանա աշխուժացնելու երկու երկրների միջև կապերը թե՛ մշակույթի, թե՛ գիտության, թե՛ առևտրի ոլորտներում։  Բոլորիս համար մեծ պարծանք էր նախագահի այցը․ վերջապես Հունգարիայում ապրող հայերը հասկացան, որ շարժվեց մի սառույց, որ 12 տարի կանգնած էր։ Հուսով ենք, որ այդ այցը սկիզբն է մեր բարեկամական կապերի զարգացման առումով»,- ընդգծեց Հակոբյանը։
Այս համատեքստում Հունգարիայի խորհրդարանի պատգամավորը կարևորեց հայ համայնքի աշխատանքը։
«Ինչպես Հայաստանի նախագահը նշեց, Հայաստանը պետք է բոլոր պետությունների հետ ունենա լավ հարաբերություններ։ Չմոռանանք, որ հուլիսից Հունգարիան է ստանձնելու ԵՄ նախագահությունը, և դա շատ կարևոր նշանակություն ունի մեզ համար։ Որպես հայ համայնք՝ մենք էլ այստեղ շատ աշխատանք ունենք իրականացնելու»,- ասաց Հակոբյանը։
Հարցին, թե Հայաստանը ի՞նչ ուղղությամբ պետք է աշխատի Հունգարիայի հետ հարաբերությունները զարգացնելու համար, Հակոբյանը պատասխանեց․
«Գաղտնիք չէ՝ Հունգարիան շատ լավ հարաբերություններ ունի Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ։ Մենք պետք է շատ նրբորեն կարողանանք հետ բերել կորցրած բալանսը։ Դա շատ կարևոր է մեզ համար։ Տարիներ շարունակ Հունգարիան շատ ճկուն քաղաքականություն է վարում՝ ինչպես Հայաստանն է կարևոր Հունգարիայի համար մշակութային, կրոնական առումով, այնպես էլ Թուրքիան ու Ադրբեջանը՝ բիզնեսի և առևտրի առումով։ Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է լինենք զգոն ու աշխույժ»,- շեշտեց Նիկողոս Հակոբյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ Հունգարիան շատ վաղուց էր պատրաստակամ հայ-հունգարական հարաբերությունները վերականգնելու հարցում։
«Շատ անգամ հունգարական կողմը հայ համայնքին էր խնդրում, որպեսզի մենք լինենք հարաբերությունների վերականգնման կամուրջը և կարողանանք այդ հարաբերությունները շտկել: Հունգարիան միշտ դիմել է հայ համայնքին, որպեսզի դիվանագիտական կապերը նորից վերականգնվեն և երկու պետությունների միջև լինի առևտուր և շարժ։ Ինչպես Հայաստանի նախագահն ասաց, քաղաքականության մեջ պետք է լինել պրագմատիկ և ճկուն»,- եզրափակեց Հակոբյանը։
Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները, որոնք հաստատվել էին 1992թ. փետրվարի 26-ին, կասեցվել էին 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կողմից ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելուց հետո։ 2022թ․ դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի էր ունեցել Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպումը, որի ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները։ 2023թ. կայացել է Սիյարտոյի այցը Հայաստան։ Փետրվարի 5-7-ը պաշտոնական այցով Հունգարիայում էր ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։

Сдвинулась льдина, простоявшая 12 лет: депутат-армянин Парламента Венгрии высоко оценивает визит президента Армении
фициальный визит президента Ваагна Хачатуряна в Венгрию имел большое значение для армянской общины.
Как передает «Арменпресс», такое мнение выразил депутат от армянского меньшинства Парламента Венгрии Никогос Акопян, подводя итоги визита президента Армении в Будапешт.
«Визит президента был очень важен для армянской общины Венгрии, ведь на протяжении многих лет между нами не было дипломатических отношений. Надеемся, что визит президента послужит стимулом для активизации отношений между двумя странами в области культуры, науки и торговли. Визит президента был большой гордостью для всех нас. Наконец армяне, живущие в Венгрии, поняли, что сдвинулась льдина, простоявшая 12 лет. Мы надеемся, что этот визит станет началом развития наших дружеских отношений», - подчеркнул Никогос Акопян.
В этом контексте депутат подчеркнул и работу армянской общины.
«Как отметил президент Армении, Армения должна иметь хорошие отношения со всеми странами. Не будем забывать, что с июля Венгрия примет председательство в ЕС, и это имеет для нас большое значение. Нам, как армянской общине, также предстоит проделать много работы», - заметил Никогос Акопян.
На вопрос, в каком направлении Армении следует работать для развития отношений с Венгрией, Акопян ответил:
«Ни для кого не секрет, что у Венгрии очень хорошие отношения с Турцией и Азербайджаном. Мы должны очень мягко суметь восстановить утраченное равновесие. Это очень важно для нас. Венгрия на протяжении многих лет проводит очень гибкую политику. Армения важна для Венгрии в культурном и религиозном отношении, Турция и Азербайджан с точки зрения бизнеса и торговли. Следовательно, мы должны быть бдительными и активными», - подчеркнул Акопян.
По словам депутата, Венгрия уже давно была готова восстановить армяно-венгерские отношения.
«Венгерская сторона неоднократно просила армянскую общину стать мостом для восстановления отношений и иметь возможность исправить эти отношения. Венгрия обращалась к армянской общине, чтобы восстановить дипломатические отношения, торговлю и движение между двумя государствами. Как сказал президент Армении, в политике нужно быть прагматичным и гибким», - заключил Никогос Акопян.
Дипломатические отношения между Арменией и Венгрией, установленные 26 февраля 1992 года, по решению СНБ РА были прерваны 31 августа 2012 года, после экстрадиции Венгрией азербайджанского преступника Рамиля Сафарова в Азербайджан.
1 декабря 2022 года в Лодзи в рамках министерской конференции ОБСЕ состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Венгрии Арарата Мирзояна и Петера Сийярто, в ходе которой была достигнута договоренность о восстановлении полноценных дипломатических отношений. В 2023 году состоялся визит Петера Сийярто в Армению. 5-7 февраля с официальным визитом в Венгрии находился президент Армении Ваагн Хачатурян.