Շահան Գանտահարյանը ներկայացրել է ակնկալիքները Եգիպտոսի նախագահի՝ տարածաշրջան կատարելիք այցից
Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանն անդրադարձել է Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ էլ-Սիսիի՝ տարածաշրջանային այցին, որը ներառում է նաև Հայաստանը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Գանտահարյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Եգիպտոսի նախագահը Հայաստան է այցելելու Հնդկաստան կատարած այցից հետո: Նրա գնահատմամբ՝ դա խոսում է տարածաշրջանում Կահիրե-Դելի ռազմավարական համագործակցության հարցերի համակարգման մասին։
«Կահիրեն գլխավոր խաղացող է ոչ միայն միջին Արևելքում, այլ նաև Աֆրիկայում եւ այս ուղղություններով նրա շահերը սուր հակասություններ ունեն թուրքական շահերի հետ, հատկապես Լիբիայի եւ Սիրիայի հարցերով։ Մինչ այս պահը երկու երկրների դիվանագիտական կապերը սառեցված են, սակայն առևտրատնտեսական կապերը շարունակվում են։ Հիմա կայունացմանը միտված քայլերով որոշակի ապալարվածություն է նկատվում Անկարայի հետ։ Անցած հոկտեմբերին Երևանում անցկացված Մոսկվայի եւ Կարսի պայմանագրերի 100-ամյակի առիթով կազմակերպված գիտաժողովում Եգիպտոսի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Խալիդ Օկաշան փորձագիտական բարձրորակ զեկույց ներկայացրեց, որտեղ մանրամասն խոսեց Անկարայի՝ աֆրիկյան տարածաշրջան ներթափանցման մասին»,- ասաց նա։
Նա հավելեց՝ Միջին Արեւելքում եւ Աֆրիկայում տարածաշրջանային գլխավոր խաղացող Եգիպտոսի ղեկավարի այցը Կովկաս վկայում է եգիպտական ազդեցության գոտիների ընդլայնմանը միտված քայլի մասին։ Գանտահարյանն այն կարծիքին է, որ հայ- եգիպտական հարաբերությունների դրական միտումները, նկատի ունենալով Կահիրեի դերը Կովկասում, կարող են նոր դռներ բացել հայկական կողմի համար։
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ տարածաշրջանային այցի ընթացքում Եգիպտոսի նախագահը լինելու է նաև Բաքվում՝ պարզ է, որ անդրադարձ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությանը և կոչ կարվի  առաջնորդվել բանակցություններով հարցի խաղաղ կարգավորման ճանապարհով։ «Չի բացառվում, որ մարդասիրական խնդիրներ բարձրացվեն՝ միջանցքի բացման կամ ռազմագերիների վերադարձի հորդորներով»,- ասաց Շահան Գանտահարյանը։

Шаан Гантаарян представил, чего можно ожидать от визита президента Египта в регион
Главный редактор издаваемой в Ливане ежедневной газеты «Аздак» Шаан Гантаарян коснулся регионального визита президента Египта Абдель Фаттаха ас-Сиси, в том числе и в Армению.
Шаан Гантаарян обратил внимание на то, что президент Египта посетит Армению после своего визита в Индию. По его оценке, это говорит о согласовании вопросов стратегического сотрудничества Каира и Дели в регионе.
«Каир является крупным игроком не только на Ближнем Востоке, но и в Африке, и его интересы на этих направлениях имеют резкие противоречия с интересами Турции, особенно в вопросах Ливии и Сирии. До сих пор дипломатические отношения между двумя странами были заморожены, но торгово-экономические связи продолжались. Сейчас, вместе с шагами, направленными на стабилизацию, наблюдается и определенная разрядка с Анкарой. На конференции, организованной по случаю 100-летия Московского и Карского соглашений, состоявшейся в октябре прошлого года в Ереване, Халид Окаша, директор Египетского центра стратегических исследований, представил качественный экспертный доклад, где в подробностях представил проникновение Анкары в африканский регион», - сказал Шаан Гантаарян.
Он добавил, что визит главы Египта, крупного регионального игрока на Ближнем Востоке и в Африке, на Кавказ является доказательством шага, направленного на расширение сфер влияния Египта. Гантаарян считает, что позитивные тенденции армяно-египетских отношений, учитывая роль Каира на Кавказе, могут открыть новые двери для армянской стороны.
Принимая во внимание тот факт, что в ходе регионального визита президент Египта посетит и Баку, очевидно, что будет рассмотрен конфликт между Арменией и Азербайджаном и прозвучит призыв к мирному урегулированию вопроса путем переговоров. «Не исключено, что будут подняты и гуманитарные вопросы с призывами к открытию коридора и возвращению армянских военнопленных», - заключил Шаан Гантаарян.