Սահմանազատման աշխատանք սկսելուց առաջ ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից. ԱԽ քարտուղար
Սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներ սկսելու Ռուսաստանի առաջարկությանն ի պատասխան Հայաստանի Հանրապետությունն ընդգծել է նման աշխատանքներ նախաձեռնելուց առաջ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների դուրսբերման անհրաժեշտությունը, որից հետո միայն պայմաններ կստեղծվեն նման քննարկումների համար:
Այս մասին հայտարարեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ «Արմենպրես»-ի խնդրանքով ներկայացնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներ սկսելու ՌԴ առաջարկի վերաբերյալ ՀՀ դիրքորոշումը:
«Մայիսի 18-ին ռուսական կողմից ստացվել է Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներ սկսելու առաջարկություն: Դրան ի պատասխան, հայկական կողմը ընդգծել է նման աշխատանքներ նախաձեռնելուց առաջ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների դուրսբերման անհրաժեշտությունը, որից հետո միայն պայմաններ կստեղծվեն նման քննարկումների համար: Բարձր ենք գնահատում ռուսական կողմի ջանքերը ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծմանը նպաստելու ուղղությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել սերտ համագործակցությունը, միաժամանակ ընդգծում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության համար տարածքային ամբողջականության լիարժեք պահպանումը քննարկման առարկա չի կարող լինել: Արձանագրում ենք, որ ադրբեջանական կողմի վերջին գործողություններն ակնհայտորեն միտված են ՀՀ, ՌԴ եւ ԱՀ առաջնորդների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին եւ 2021 թվականի հունվարի 11-ին արված հայտարարություններով ստանձնած սեփական պարտավորությունները չկատարելուն»,-նշեց Գրիգորյանը:

Перед началом работ по демаркации азербайджанские силы должны покинуть суверенную территорию Армении: Армен Григорян
В ответ на предложение России начать работы по демаркации армяно-азербайджанской границы Республика Армения подчеркнула необходимость вывода представителей азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории РА, после чего будут созданы условия для подобных обсуждений. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, представляя по просьбе Арменпресс подход Армении к предложению РФ начать работы по демаркации границы между Арменией и Азербайджаном.
«18 мая с российской стороны было получено предложение о начале работ по демаркации границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой. В ответ на это армянская сторона подчеркнула необходимость вывода подразделений азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения, после чего будут созданы условия для подобных обсуждений. Мы высоко ценим усилия российской стороны в разрешении сложившейся ситуации, выражаем готовность продолжить тесное сотрудничество с ней, в то же время подчеркиваем, что полноценное сохранение территориальной целостности Республики Армения не может быть предметом обсуждения. Констатируем, что последние действия азербайджанской стороны явно направлены на срыв выполнения взятых АР обязательств в рамках трехсторонних заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года»,- отметил Григорян.
Отметим, что группировки военнослужащих ВС Азербайджана 12 мая 2021 года пересекли государственную границу Армении в направлении Сюника и Гегаркуника. Вооруженные силы Армении осуществили контртеррористические действия тактического характера. На некоторых участках группы ВС АР в результате тактических действий армянских вооруженных сил покинули занимаемые ими рубежи. В то же время, группы военнослужащих азербайджанских ВС продолжают находиться за пределами государственных границ Армении, на некоторых участках Сюникской и Гегаркуникской областей. Для разрешения ситуации ведутся переговоры.