Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր արտաքին առևտրային և ներդրումային գործընկերը․ ՌԴ ԱԳՆ
Հատուկ ցանկանում ենք ընդգծել Երևանի արդյունավետ նախագահությունը ԵԱՏՄ-ում։ Այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունում։
Նշվում է, որ քաղաքական երկխոսությունը ինտենսիվ բնույթ է կրում.
«2019 թվականը հայ-ռուսական հարաբերությունների համար բավական հագեցած եր և արգասաբեր: Որոշ դադարից հետո, որը պայմանավորված է պետական ինստիտուտների բարեփոխումներով, բարեկամական ու բազմակողմանի համագործակցությունը շարունակվել է:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 6 անգամ հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և 4 անգամ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Առկա ներուժի ամբողջական իրականացման համար սկզբունքորեն ձեռք է բերվել համաձայնություն`տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարության միջև փոխգործակցությունն ուժեղացնելու վերաբերյալ:
Ընդլայնվել է նաև փոխգործակցությունը խորհրդարանների, համայնքների, հասարակական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների միջև, ռազմատեխնիկական, գիտակրթական, մշակութային ոլորտներում:
Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր արտաքին առևտրային և ներդրումային գործընկերը: Տնտեսական համագործակցության ուղղությամբ գործել է համատեղ 6 աշխատանքային խումբ: Արդյունավետ համակարգվել են տարբեր գլոբալ և տարածաշրջանային հարթակներում, ինտեգրացիոն միավորումներում եղած ջանքերը»:

2019 год оказался весьма насыщенным и плодотворным для российско-армянских отношений: МИД РФ
2019 год оказался весьма насыщенным и плодотворным для российско-армянских отношений. После некоторой паузы, связанной с реформированием властных институтов Республики, продолжилось поступательное развитие нашего традиционно дружественного и многогранного сотрудничества. Об этом говорится в ответе Министерства иностранных дел Российской Федерации на вопросы СМИ, полученные к пресс-конференции по итогам деятельности российской дипломатии в 2019 году.
Отмечается, что интенсивный характер носил политический диалог. Премьер-министр Никол Пашинян 6 раз встречался с президентом Владимиром Путиным и четырежды – с председателем правительства Дмитрием Медведевым. Для более полной реализации имеющегося потенциала достигнута принципиальная договоренность об активизации взаимодействия по линии руководства различных ведомств.
"Расширялись обмены между парламентариями, регионами, общественными организациями, СМИ, в военно-технической, научно-образовательной, культурной областях. Россия оставалась крупнейшим внешнеторговым и инвестиционным партнером Армении. В рамках Межправкомисссии по экономсотрудничеству действовали 6 совместных рабочих групп.
Плодотворно координировали усилия на различных глобальных и региональных площадках, в общих интеграционных объединениях. Особо хотели бы отметить эффективное председательство Еревана в Евразийском экономическом союзе",- говорится в сообщении МИД РФ.