Ռուսաստանը Հայաստանին կոչ է արել սկսել  ՀԱՊԿ-ում գործերի վիճակի քննարկումը. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը Հայաստանին կոչ է անում հրապարակային հարձակումների եւ քննադատության փոխարեն սկսել  ՀԱՊԿ-ում գործերի վիճակի քննարկումը, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում ասել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը։
«Մենք բոլորս շահագրգռված ենք ՀԱՊԿ գործունեության հետագա կատարելագործմամբ եւ նրա արդյունավետությամբ՝ որպես ռազմաքաղաքական դաշինքի։ Անշուշտ, դրան կնպաստեր Հայաստանի շտապ վերադարձը նորմալ եւ լիարժեք աշխատանքին կազմակերպության շրջանակում։ Ցավոք, մեր հայ դաշնակիցները առայժմ իսկապես հեռացել են նրանից»,- ասել է դիվանագետը։
«Կոչ ենք անում Երեւանի գործընկերներին հրապարակային հուզական հարձակումների եւ կազմակերպության քննադատության փոխարեն սկսել հասունացած հարցերի քննարկումը քաղաքական եւ փորձագիտական մակարդակներում»,- ընդգծել է Պանկինը։
Մոսկվան ելնում է այն բանից, որ Հայաստանի հետ փոխադարձ հարգալից երկխոսության շարունակումը ՀԱՊԿ շրջանակում համապատասխանում է Երեւանի շահերին անվտանգության ոլորտում, ծառայում խաղաղության եւ կայունության աջակցմանը եվրասիական տարածքում, ներառյալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, նշել է նա։

МИД РФ: Россия призвала Армению начать обсуждать положение дел в ОДКБ
Россия призывает Армению вместо публичных выпадов и критики начать обсуждать положение дел в ОДКБ, заявил в интервью РИА Новости замглавы МИД РФ Александр Панкин.
«Мы все заинтересованы в дальнейшем совершенствовании деятельности ОДКБ и ее эффективности как военно-политического союза. Безусловно, этому способствовало бы скорейшее возвращение Армении к нормальной и полноценной работе в рамках организации. К большому сожалению, наши армянские союзники пока действительно от нее дистанцировались», - сказал дипломат.
«Призываем коллег в Ереване вместо публичных эмоциональных выпадов и критики организации приступить к обсуждению назревших вопросов на политическом и экспертном уровнях», - подчеркнул Панкин.
Москва исходит из того, что продолжение взаимоуважительного диалога с Арменией в рамках ОДКБ отвечает интересам Еревана в области безопасности, служит поддержанию мира и стабильности на евразийском пространстве, включая регион Южного Кавказа, отметил он.