Ռուսաստանը Հայաստանի թշնամին չէ և երբեք չի լինի․ Զախարովա
Ռուսաստանը Հայաստանի թշնամին չէ և երբեք չի դառնա: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Արևելյան տնտեսական ֆորումի շրջանակներում РИА Новости-ին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանը չէ, որ ճանաչել է Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրավունքները, դա արել է Հայաստանի ղեկավարությունը։ Դա իրենց ՝ Հայաստանի ժողովրդի որոշելիքն է, թե ինչպես վերաբերվել դրան ։ Բայց պետք չէ Երևանում կայացվող որոշումների մեղքն ու պատասխանատվությունը բարդել Ռուսաստանի վրա։ Պետք չէ Ռուսաստանում թշնամի փնտրել։ Ռուսաստանը երբեք չի եղել Հայաստանի թշնամին և երբեք չի լինի», - ընդգծել է նա։
Զախարովան նաև հավելել է, որ Մոսկվայի կոշտ արձագանքը Ռուսաստանի մասին Երևանի կտրուկ արտահայտություններին «պայմանավորված է հասկացությունների փոփոխությամբ»:
«Մենք նույնիսկ ոչ այնքան ուշադրություն ենք դարձրել անձնական պլանի տոնայնությանը եւ վիրավորական բառերին, այլ որ դրանք հիմնված էին անճշտության կամ փաստերը արտացոլմամբ փոխարինելու փորձի վրա: Ահա թե ինչն է առաջացրել մեր արձագանքը, դրա համար էլ դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ-ը», - նշել Է Զախարովան ։
Նրա խոսքով ՝ «եթե արձագանքենք մեզ ուղղված ամենօրյա գռեհիկ կոչերին, ապա կարելի է այլեւս չաշխատել, այլ միայն բողոքի նոտաներ գրել» ։
«Երկրորդ, դա մեր ոճը չէ արձագանքել այդ կոպտությանը։ Մենք վեր ենք այդ ամենօրյա շրջադարձից, բացի իրավիճակներից, երբ խոսքը գնում է սկզբունքային նշանակություն ունեցող հասկացությունների փոխարինման մասին», - պարզաբանել է գործակալության զրուցակիցը ։
Բացի այդ, Զախարովան նախազգուշացրել է «մեղավորներին գտնելու գայթակղության» վտանգի մասին, երբ «ինչ-որ բան չի ստացվում կամ սխալ է ընթանում»:
«Քանի որ դա կարող է հանգեցնել աղետալի հետևանքների ։ Դա վտանգավոր է Հայաստանի համար», - եզրափակեց նա ։

Россия не враг Армении и никогда им не станет: Мария Захарова
Россия не враг Армении и никогда им не станет, заявила официальный представитель МИД Мария Захарова в интервью РИА Новости на полях Восточного экономического форума.
"Это не Россия признавала за Азербайджаном права на Нагорный Карабах, это сделали руководство Армении. Это им, народу Армении, решать, как к этому относиться. Но не надо возлагать вину и ответственность за решения, принимаемые в Ереване, на Россию. Не надо в России искать врага. Россия никогда не была врагом Армении и никогда не будет. Никогда не будет", — подчеркнула она.
Захарова также добавила, что жесткая реакция Москвы на резкие высказывания Еревана о России "вызвана подменой понятий".
"Мы обращали внимание даже не столько на тональность и оскорбительные вещи персонального плана, хамство, которое было — не на это обращали внимание. А на то, что в основе их лежала неправда, неточность или попытка подменить факты их отражением. Вот что вызвало нашу реакцию, поэтому и посол был приглашен в МИД", — отметила Захарова.
По ее словам, "если реагировать на ежедневные хамские апеллирования к нам, то можно уже не работать, а только писать ноты протеста".
"Во-вторых, это не наша стилистика реагировать на эту грубость. Просто не наш метод. Мы выше этого ежедневного переругивания, кроме ситуаций, когда речь идет о подмене понятий, имеющих принципиальное значение", — пояснила собеседница агентства.
Кроме того, Захарова предупредила об опасности "соблазна найти виновных", когда "что-то не получается или идет не так".
"Потому что это может привести к катастрофическим последствиям. Это опасно для Армении", — заключила она.