Ռուսաստանն ու Հայաստանը քննարկում են ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում նոր համաձայնագրեր․ ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանն ու Հայաստանը քննարկում են ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում նոր համաձայնագրեր։ Այս մասին ТАСС-ին հայտնել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Որոշ անհատական ​​պայմանագրերում իսկապես կան հարցեր՝ կապված ռուսական ձեռնարկությունների պարտավորությունների հետ՝ կատարել պաշտպանության պետական ​​պատվերը, բայց դրանք աշխատանքային հարցեր են, որոնք լուծվում են Ռուսաստանի և Հայաստանի համապատասխան գերատեսչությունների միջև երկխոսության արդյունքում»,- նշել է Ռուսաստանի դիվանագիտական ​​առաքելության ղեկավարը։
Կոպիրկինի խոսքով` ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում երկու երկրների միջև կնքված գրեթե բոլոր պայմանագրերն ավարտվել են ժամանակին և բարձր որակով։
Դեսպանն ընդգծել է, որ երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցությունը երկար ավանդույթ ունի և հիմնված է 2013 թվականի հունիսի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման մասին համաձայնագրի վրա։

Копыркин: РФ и Армения обсуждают новые соглашения в сфере военно-технического сотрудничества
Россия и Армения обсуждают новые соглашения в сфере военно-технического сотрудничества. Об этом заявил ТАСС посол России в Армении Сергей Копыркин.
«По некоторым отдельным контрактам действительно есть вопросы, связанные с обязательствами российских предприятий по выполнению государственного оборонного заказа, но это рабочие моменты, которые решаются в диалоге профильных ведомств России и Армении», - отметил глава российского диппредставительства.
По словам Копыркина, почти все заключенные между двумя странами контракты в сфере военно-технического сотрудничества выполнены в срок и качественно.
Посол подчеркнул, что военно-техническое сотрудничество между двумя странами имеет давнюю традицию и основано на договоре от 25 июня 2013 года между Российской Федерацией и Республикой Армения о развитии ВТС.