Ռուսաստանն ու Հայաստանը մնում են դաշնակիցներ․ Զախարովա
Ռուսաստանն ու Հայաստանը մնում են դաշնակիցներ, Մոսկվան ակնկալում է, որ Երեւանը դա հաշվի կառնի ընթացիկ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Զախարովան ընդգծել է, որ հայ ժողովրդի շահերն անբաժան են Ռուսաստանի հետ բարիդրացիական կապերից:
"Ակնկալում ենք, որ Հայաստանի ղեկավարությունը դա հաշվի կառնի եւ ներկայիս աշխարհաքաղաքական վերափոխումների ֆոնին ճիշտ ընտրություն կկատարի", — նշել Է դիվանագետը ճեպազրույցի ժամանակ:
Զախարովան պատասխանել է նաև այն հարցին, թե Լեռնային Ղարաբաղում Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների և մասնակիցների հուշարձանների պարբերաբար ոչնչացման վերաբերյալ ՌԴ-ն ինչ դիրքորոշում ունի։
«Եթե այդ մասին նյութեր ունեք, փոխանցեք ինձ, ես դրանք անպայման կմեկնաբանեմ»,- պատասխանել է Զախարովան:

Россия и Армения остаются союзниками: Захарова
Россия и Армения остаются союзниками, Москва рассчитывает, что Ереван примет это во внимание в текущей геополитической обстановке. С таким заявлением выступила официальный представитель российского Министерства иностранных дел Мария Захарова.
Армянский премьер Никол Пашинян 1 февраля заявил, что Россия не будет основным партнёром Захарова подчеркнула, что интересы армянского народа неотделимы от добрососедских связей с Россией.
«Рассчитываем, что армянское руководство будет это учитывать и на фоне нынешних геополитических трансформаций сделает правильный выбор», — отметила дипломат на брифинге.