Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի եռակողմ հայտարարությունը ենթադրում է բոլոր կողմերի կողմից պարտադիր կատարում․ ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի եռակողմ հայտարարությունը ենթադրում է բոլոր կողմերի կողմից պարտադիր կատարում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով պնդումներն այն մասին, որ եռակողմ հայտարարությունը կատարում է միայն հայկական կողմը, իսկ Բաքուն կարող է հանգիստ խախտել այն, չազատել գերիներին, ԼՂ-ում նոր տարածքներ գրավել, արգելափակել Հայաստանը եւ Ղարաբաղը կապող ճանապարհը։
«Եռակողմ հայտարարությունը ենթադրում է, որ այն բոլոր երեք պետությունների կողմից կատարման համար պարտադիր է եւ հավասարարժեք կողմերի պարտավորությունների տեսանկյունից։ Նրանք ոչ թե պարզապես ստորագրել են, այլ մշակել այդ պայմանավորվածությունները։ Բոլոր փաստաթղթերը ստորագրել են կողմերը եւ մշակել կոլեկտիվ հիմունքներով»,-ասել է Զախարովան։
Նա նաեւ նշել է, որ ոչ ոք չպետք է կասկածի տակ դնի այդ փաստաթղթի հավասարարժեք լինելը։ «Բոլորը պետք է կատարեն այն, ինչի տակ ստորագրել են»,-հավելել է նա։

Трехстороннее заявление от 9 ноября в равной степени обязательно для всех подписавших его сторон: Мария Захарова
Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, подписанное лидерами Армении, России и Азербайджана, является в равной степени обязательным для всех подписавших его сторон. Օб этом в ходе еженедельного брифинга заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, касаясь вопроса, что у общественности Армении складывается впечатление, что положения трехстороннего заявления являются обязательными только для Армении, а Азербайджан может его нарушить в любой момент.
«Трехстороннее заявление подписали главы трех стран, а значит, стороны имеют равные обязательства по части его реализации. Ведь лидеры трех стран не только подписали его, но и подготовили его заранее. Другими словами, они договорились о некоторых вещах, которые затем были зафиксированы на бумаге, которая и была подписана. Я думаю, что не стоит сомневаться в том, что этот документ является в равной степени обязательным для сторон», - сказала Мария Захарова.