Ռուս գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցություն է ձևավորվել ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Վալենտինա Մատվիենկոն ողջունել է վարչապետին Դաշնության խորհրդում և նշել, որ միջխորհրդարանական մակարդակում Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը բավական հաջող զարգացման ընթացք ունի: Տիկին Մատվիենկոն շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին միջխորհրդարանական համագործակցությունը զարգացնելու աշխատանքներին աջակցելու համար:
«Միջխորհրդարանական հանձնաժողովը հաջողությամբ կատարում է իր աշխատանքը: Ռուսական կողմից հանձնաժողովը ղեկավարում է Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովը, որը շատ պատասխանատու ձևով կատարում է իր աշխատանքը: Հանձնաժողովի ռուսական կողմի անդամները վաղը մեկնում են Երևան անցկացնելու արդեն 34-րդ նիստը»,- ասել է Մատվիենկոն:
Երկկողմ համագործակցությունից զատ, Վալենտինա Մատվիենկոն ընդգծել է նաև ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում արդյունավետ աշխատանքը:
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, երկու երկրների միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագրի 25-ամյակը, ՀԱՊԿ գործունեության 30-ամյակը:
«Այս ընթացքում տեղի ունեցան նաև դրամատիկ իրադարձություններ, պետք է ամեն ինչ վերլուծել և տեսնել, թե որտեղ ենք հասել այն արդյունքներին, որոնք նախանշել էինք և ահա այդ համատեքստում պլանավորել մեր առաջիկա անելիքները, համատեղ ծրագրերը: Այդ գործընթացներում, ես կարծում եմ, որ առանցքային դեր են խաղում նաև միջխորհրդարանական կապերը»,-ասել է վարապետ Փաշինյանը:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ ռուս գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցություն է ձևավորվել ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում: Վարչապետի խոսքով` նույնիսկ հաջողված ձևաչափերում պետք է մտածել, թե աշխատանքներն ինչպես կարելի է կազմակերպել առավել արդյունավետ, հատկապես երբ ի հայտ են գալիս նոր մարտահրավերներ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության հետագա զարգացման, ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև կրթության, մշակույթի և հումանիտար այլ հարցերի շուրջ:

С российскими партнерами налажено эффективное сотрудничество в рамках ЕАЭС, СНГ и ОДКБ: Глава правительства Армении
Премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с председателем Совета Федерации Федерального Собрания РФ Валентиной Матвиенко.
Валентина Матвиенко приветствовала премьер-министра в Совете Федерации, отметив, что сотрудничество между Арменией и Россией на межпарламентском уровне успешно развивается. Г-жа Матвиенко поблагодарила Никола Пашиняна за поддержку развития межпарламентского сотрудничества.
“Межпарламентская комиссия успешно осуществляет свою деятельность. С российской стороны комиссию возглавляет заместитель председателя Совета Федерации Юрий Воробьев, который очень ответственно подходит к своей работе. Члены российской стороны Комиссии завтра вылетают в Ереван для проведения 34-го заседания”, - сказала Матвиенко. Помимо двустороннего сотрудничества, Валентина Матвиенко также отметила эффективную работу Межпарламентской ассамблеи СНГ.
В свою очередь премьер-министр Пашинян напомнил, что в этом году отмечается 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Россией, 25-летие Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности между Арменией и РФ и 30-летие деятельности ОДКБ.
“За это время произошли очень драматические события, нужно проанализировать все и посмотреть, где мы добились тех результатов, которых хотели добиться, а где не очень преуспели, на этом фоне спланировать нашу дальнейшую деятельность, наши совместные проекты. В этих процессах, думаю, межпарламентские связи также играют ключевую роль”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Глава правительства Армении добавил, что с российскими партнерами налажено эффективное сотрудничество в рамках ЕАЭС, СНГ и ОДКБ. По словам премьер-министра, даже при успешных форматах следует думать о том, как эффективнее организовать работу, особенно когда возникают новые вызовы.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями о дальнейшем развитии сотрудничества между Арменией и Россией, достигнутых на встрече премьер-министра Армении и президента РФ договоренностях, а также образовательных, культурных и других гуманитарных вопросах.