ՌԴ պաշտոնական այցի ամփոփում, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորում, ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեություն, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում. Վարչապետի անդրադարձը
Մինչ օրակարգի քննարկումը, վարչապետն անդրադարձել է Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած պաշտոնական այցի արդյունքներին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բացման հնարավորություններին և հարակից այլ թեմաների:
Ստորև ներկայացվում է վարչապետի խոսքի սղագրությունն ամբողջությամբ.
Սույն թվականի ապրիլի 19-20-ը տեղի ունեցավ իմ պաշտոնական այցը Ռուսաստանի Դաշնություն: Նախ ուզում եմ Ռուսաստանի Դաշնության մեր գործընկերներին՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գլխավորությամբ, շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության համար և արձանագրել այցի արդյունավետ լինելը:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ օրակարգի ամենաառանցքային հարցերը, ինչն արտահայտված է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի համատեղ հայտարարության մեջ:
Բնականաբար, առանձնակի ուշադրության արժանացրինք տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերը: Կարևոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցինք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման սկզբունքների հարցում՝ արձանագրելով Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության մոտեցումների նույնականությունը: Տվյալ հարցում կարող ենք արձանագրել գործնականում մեր բոլոր միջազգային գործընկերների դիրքորոշումների ընդհանրությունը: Եվ այս ֆոնին կրկին ուզում եմ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ օր առաջ մեկնարկել Արևելքը Արևմուտքին կապող երկաթուղագծի և ավտոճանապարհների շինարարությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքով: Հույս ունեմ՝ այս հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խումբը՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ, առաջիկայում կկարողանա պրոցեսը մեկնարկելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր մշակել և համաձայնեցնել:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հետ բանակցությունների հաջորդ արդյունքը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի կարևորության ընդգծումն էր՝ սրանից բխող քաղաքական հետևանքներով: Եվ եթե արձանագրենք, որ մոսկովյան այցի նախորդող օրերին Հայաստան էին այցելել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահները, կարող ենք ասել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավորված չեն: Մենք հստակ տեսնում ենք, որ համանախագահող բոլոր երկրները Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորման իրենց մանդատին հավատարիմ են մնում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունները համանախագահողների համատեղ գործունեության համար դժվարություններ են ստեղծել: Բայց առավելևս այն, որ նույնիսկ այս պայմաններում համանախագահները գործում են, այցելություններ են իրականացնում տարածաշրջան և քաղաքական մակարդակով արձանագրում են իրենց հանձնառությունը՝ աջակցել Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորմանը, լավատեսության շոշափելի հիմքեր են տալիս:
Այս ֆոնին, իհարկե, չափազանց կարևոր է Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ապահովումը, որի առանցքային բաղկացուցիչ է Լաչինի միջանցքի անխափան և անարգել գործունեությունը: Այս առումով, Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներդրումն անուրանալի է, մյուս կողմից՝ մի շարք դրվագներում մենք տեսնում ենք խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն: Ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտու Փառուխի հատված չափազանց անհանգստացնող փաստ է, որն էական է իրադրության ընդհանուր գնահատման տեսակետից: Եվ մենք հույս ունենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը կապահովի ադրբեջանական ստորաբաժանումների լիարժեք դուրսբերումը:
Ուզում եմ տեղյակ լինեք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանն առնչվող իմ մոսկովյան բանակցությունների բովանդակության մասին աշխատանքային կարգով տեղյակ եմ պահել Լեռնային Ղարաբաղի նախագահին: Այս գործելակերպը նորություն չէ, և այսպես վարվել եմ միշտ՝ Ռուսաստանում, Եվրոպայում, Հայաստանում տեղի ունեցած բանակցություններից, քննարկումներից հետո: Եվ Արցախի նախագահն էլ իր հերթին այդ բանակցությունների արդյունքները ներկայացրել է Արցախի քաղաքական վերնախավին: Այս գործելակերպը շարունակվելու է միշտ:
Ընդ որում, բանակցությունների ամեն փուլից հետո մանրամասն տեղեկությունները կիսում եմ հայաստանյան իշխանական, քաղաքական ամենատարբեր շրջանակների հետ, մշտապես պատրաստակամություն եմ ցուցաբերել այդ բովանդակությունը կիսել նաև խորհրդարանական ըննդիմության հետ, բայց վերջիններս մշտապես հրաժարվում են նմանօրինակ քննարկումներից թերևս հասկանալի պատճառներով: Որպեսզի այլազան դավադրության տեսությունների մասին լեգենդներ ստեղծեն և այդ լեգենդները դնեն իրենց գործունեության հիմքում:
Մասնավորապես, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո, գործնականում իմ ամեն օտարերկրյա այցից առաջ բոլոր հնարավոր ռեսուրսներով լուրեր են տարածվել, թե պատրաստվում եմ Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրել, որով Արցախը պիտի հանձնվի Ադրբեջանին: Պատասխանատու կերպով ասում եմ, որ այս ընթացքում և այս պահին չի եղել և չկա Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորման ոչ մի նախագիծ, ուշադրություն դարձրեք՝ ոչ մի նախագիծ կամ սևագիր, որը սեղանի վրա լինի կամ շրջանառության մեջ դրված լինի: Կրկնում եմ՝ ոչ մի անգամ նման նախագիծ կամ նույնիսկ սևագիր չի եղել: Նկատի ունեմ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո:
Ինչ վերաբերում է Արցախը հանձնելուն՝ հազար անգամ ներողություն խնդրելով, ստիպված եմ արձանագրել, որ Արցախը իր չէ, առարկա չէ, որ հանձնես կամ չհանձնես: Արցախն առաջին հերթին այնտեղ ապրող մարդն է: Եթե մենք Արցախը հանձնող լինեինք, 44-օրյա պատերազմից հետո տասնյակ միլիարդավոր դրամներ չէինք ծախսի, որ ապահովենք արցախցիների վերադարձն իրենց տներ: Արցախը հանձնողը, ընդհակառակը, պատերազմից հետո պարզապես ոչինչ չէր ձեռնարկի, և Արցախի հանձնումը, ըստ էության, իրականություն դարձած կլիներ:
Մենք, ընդհակառակը, աննախադեպ ծավալի ներդրումներ ենք իրականացնում Արցախում, որովհետև Արցախը պահել՝ նշանակում է արցախցուն պահել Արցախում: Հայաստանը պահել՝ նշանակում է հայաստանցուն պահել Հայաստանում և մի բան էլ հեռացածներին վերադարձնել: Իսկ սա առանց խաղաղության հնարավոր չէ: Առանց խաղաղության, հարգելի գործընկերներ, սա հնարավոր չէ:
Էլ չեմ ասում՝ բացառում եմ, պարզապես բացառում եմ, որ գոյություն ունենա ստորագրմանը շատ թե քիչ մոտ մի փաստաթուղթ, որն ստորագրվի առանց լայն հանրային քննարկման, այդ թվում՝ Արցախի հանրության բոլոր շերտերի հետ: Սա երաշխիք է, երկաթյա երաշխիք, որ Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել ժողովրդի թիկունքում: Այս առումով հոռետեսները բերում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության օրինակը, որն ստորագրվեց առանց լայն հանրային քննարկման: Սա տարօրինակ համեմատություն է, որովհետև պատերազմի պայմաններում ժամերի, երբեմն րոպեների ընթացքում պիտի որոշում կայացվեր հազարավոր արցախցիների, 25000 զինվորի կյանքը և Արցախը հայաթափումից փրկելու համար, և համեմատությունները պարզապես տեղին չեն: Բայց, մյուս կողմից, մեր ողջ քաղաքականությունն ու քայլերը հենց դրանց են ուղղված, որ ստիպված չլինենք նմանատիպ պայմաններում որոշում կայացնել:
Այս պահին հայ-ադրբեջանական բանակցությունների առարկա հանդիսացող բոլոր թղթերի բովանդակությանը հանրությունը ծանոթ է: Դա Ադրբեջանի կողմից մեզ փոխանցված 5 կետն է, և դրան մեր արձագանքը, որը, ըստ էության, ամբողջությամբ հրապարակվել է հարցազրույցների, ելույթների ընթացքում: Այս գործելակերպը մենք շարունակելու ենք նաև հետագայում՝ այնքանով, որքանով թույլ կտա դիվանագիտական, միջպետական հարաբերությունների էթիկան:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում նշաձող իջեցնելու վերաբերյալ միջազգային հորդորների մասին իմ հայտարարություններին հաջորդած շահարկումներին, թե նախկինում հայտնի չի եղել նման որևէ հորդորի մասին, պիտի տարակուսանքս հայտնեմ այս փաստի առիթով, և ահա թե ինչու՝
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման վերաբերյալ 2016 թվականին ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության ներկայացրած առաջարկությունները ոչ այլ ինչ են, քան նշաձողն իջեցնելու փաստաթուղթ, որովհետև այդ փաստաթղթի առանցքային իմաստը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի հետաձգումն էր անորոշ ժամանակով: Անորոշ ասելով, ընդ որում, նկատի էին առնվում տասնամյակներ, եթե ոչ ավելի: 2016 թվականի առաջարկություններում նշաձողի այդպիսի իջեցում էր նաև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցը միջազգային ատյաններին արտապատվիրակելու առաջարկը, ընդ որում՝ այնպիսի ատյանների, որոնք նախկինում արդեն դիրքորոշում արտահայտել էին խնդրի մասին Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում: Նշաձողն իջեցնելու այդպիսի հորդոր էր ԵԱՀԿ 1996 թվականի Լիսաբոնյան գագաթաժողովը: Նշաձողն իջեցնելու այդպիսի հորդոր էր 1999 թվականի «Ընդհանուր պետության» գաղափարը: Նշաձողն իջեցնելու այդպիսի հորդոր էր 2001 թվականի Քի Վեսթյան գործընթացը, 2007 թվականի Մադրիդյան սկզբունքները, որոնց վրա էլ հիմնված էին 2016 թվականի հունվար-հուլիս-օգոստոսի երեք առաջարկները: Նշաձողն իջեցնելու այդպիսի ուղիղ և անուղղակի հորդոր են պարունակել 1990-ականներից միջազգային տարբեր ատյանների ընդունած տարբեր փաստաթղթեր: Եվ այն, որ այս փաստերի նշանակությունը խնամքով թաքցվել է մեր հանրությունից, չի նշանակում, թե դրանք գոյություն չեն ունեցել: Հենց նրանում է իրավիճակի ամբողջ նրբությունը, որ ես հարկ եմ համարում, որ հանրությունը սրա մասին իմանա, և այն, որ հնարավորինս շատ քարտեր եմ բացում հանրության առաջ, վկայությունն է, որ հանրության առաջ հաշվետու լինելը կարևոր հանգամանք է մեզ համար:
Կարճաժամկետ, միջնաժամկետ, երկարաժամկետ առումով մեր մարտավարությունը հետևյալն է՝ ապահովել այնպիսի իրավիճակ կամ այնպիսի լուծում, որ արցախցին ապրի Արցախում, և, ինչպես ասել եմ ապրիլի 14-ին խորհրդարանում իմ ունեցած ելույթում, ապրի այնպես, որ իրեն զգա, իրեն համարի ղարաբաղցի, արցախցի և հայ: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի որևէ հանգուցալուծում կամ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված որևէ իրադրություն, որ այս պայմանները ոչ միայն չի ապահովելու, այլև չի երաշխավորելու, ընդունելի չէ մեզ համար և ընդունելի չի լինելու երբեք:
Սա է հարցի առանցքը, հարգելի, գործընկերներ, մնացածը, կներեք, բաժակաճառ է: Եվ այն ուժերը, որոնք ուզում են, որ Հայաստանի կառավարությունը որդեգրի բաժակաճառեր, որոնց արդյունքում նոր պատերազմ է սանձազերծվելու, և Արցախը հայաթափվելու է, ահա նրանք հանձնել են, հանձնում են և ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանի Հանրապետությունը: Բայց նաև կարող ենք վստահ լինել, որ մենք դա թույլ չենք տա անել: Հայաստանի ժողովուրդը թույլ չի տա դա անել: Նաև թույլ չենք տալու զանազան սադրիչ հայտարարություններ, որոնք մեզ խաղաղության օրակարգից շեղելու նպատակ ունեն: Թույլ չենք տալու, որովհետև համոզված ենք, որ հենց խաղաղության օրակարգն է, որ ապահովելու է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի ապագան:

Премьер Пашинян подвел итоги визита в РФ: на столе перегаров нет никакого документа по карабахскому урегулированию
До начала обсуждения вопросов повестки дня, премьер-министр коснулся итогов своего официального визита в Российскую Федерацию, урегулирования нагорно-карабахского конфликта, деятельности Минской группы ОБСЕ, возможностей открытия региональной инфраструктуры и других смежных тем.
Ниже приводится стенограмма выступления премьер-министра:
“Уважаемые участники заседания правительства, дорогой народ,
19-20 апреля текущего года состоялся мой официальный визит в Российскую Федерацию. Прежде всего, хотел бы поблагодарить наших партнеров в Российской Федерации во главе с президентом Владимиром Путиным за теплый прием и подчеркнуть, что визит был очень продуктивным.
В ходе встреч были обсуждены наиболее ключевые вопросы двусторонней повестки дня, что отражено в Совместном заявлении президента Российской Федерации и премьер-министра Республики Армения.
Естественно, особое внимание мы уделили вопросам региональной стабильности и безопасности. Мы достигли важных договоренностей о принципах открытия региональных коммуникаций, констатировав идентичность подходов Республики Армения и Российской Федерации. Мы можем констатировать общность позиций практически всех наших международных партнеров по этому вопросу.
На этом фоне хотел бы подтвердить готовность Республики Армения как можно скорее начать строительство связывающей восток с западом железнодорожной линии через территорию Республики Армения. Надеюсь, что трехсторонняя рабочая группа по этому вопросу под совместным председательством вице-премьеров РФ, Армении и Азербайджана в ближайшем будущем сможет разработать и согласовать необходимые документы для запуска процесса.
Следующим результатом переговоров с президентом Российской Федерации стало подтверждение важности международного мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ в контексте урегулирования нагорно-карабахского конфликта с вытекающими отсюда политическими последствиями. И если учесть, что российский, французский и американский сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетили Армению за несколько дней до моего визита в Москву, то можно сказать, что оценки о роспуске сопредседательства Минской группы ОБСЕ необоснованны.
Мы четко видим, что все страны-сопредседатели остаются приверженными своему мандату по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, несмотря на то, что события в Украине создали трудности для совместной работы сопредседателей. И тот факт, что даже в этих условиях сопредседатели действуют, посещают регион и на политическом уровне заявляют о своей приверженности поддержке урегулирования нагорно-карабахского конфликта, дает ощутимую почву для оптимизма.
На этом фоне, безусловно, крайне важна безопасность Нагорного Карабаха, ключевой составляющей которой является бесперебойная и беспрепятственная работа Лачинского коридора. В этой связи неоценим вклад миротворческих сил Российской Федерации в Нагорном Карабахе, с другой стороны, в ряде эпизодов мы видим необходимость повышения эффективности деятельности миротворцев.
Вторжение азербайджанских подразделений в районе села Парух в зоне ответственности миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе является весьма тревожным фактом, что важно с точки зрения общей оценки ситуации. И мы надеемся, что миротворческие силы Российской Федерации в Нагорном Карабахе обеспечат полный вывод азербайджанских подразделений.
Хочу, чтобы вы знали, что я в рабочем порядке проинформировал президента Нагорного Карабаха о содержании моих московских переговоров по части урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Эта практика не нова, и я всегда так делал после переговоров и обсуждений в России, Европе, Армении. А президент Арцаха, в свою очередь, представил результаты этих переговоров политической элите Арцаха. Эта практика будет продолжаться всегда.
Также после каждого раунда переговоров я делюсь подробной информацией с различными правящими и политическими кругами Армении, я всегда выражал готовность поделиться этим содержанием и с парламентской оппозицией, но последняя всегда отказывается от таких обсуждений по неясным причинам, вероятно, чтобы создавать легенды о различных теориях заговора и закладывать эти легенды в основу своей деятельности.
В частности, после 9 ноября 2020 года практически перед каждым моим зарубежным визитом по всем возможными ресурсам распространялись слухи о том, что я собираюсь подписать документ по нагорно-карабахскому урегулированию, по которому Арцах будет передан Азербайджану. Ответственно заявляю, что за этот период и на данный момент не было и нет никакого проекта урегулирования Нагорного Карабаха, обратите внимание, нет ни одного проекта или черновика, который находится на переговорном столе или в обращении. Повторяю, нет никакого проекта или даже чернового проекта. Речь идет о периоде после 9 ноября 2020 г.
Что касается сдачи Арцаха, тысячу раз извиняюсь, но должен констатировать, что Арцах не предмет, чтобы его сдавали или не сдавали. Арцах – это прежде всего люди, которые там живут. Если бы мы хотели сдать Арцах, мы бы не тратили десятки миллиардов драмов после 44-дневной войны, чтобы обеспечить возвращение арцахцев в свои дома. Тот, кто хотел сдать Арцах, наоборот, после войны просто ничего бы не сделал, и сдача Арцаха фактически стала бы реальностью.
Наоборот, мы делаем беспрецедентные инвестиции в Арцахе, потому что удержать Арцах – значит удержать арцахцев в Арцахе. Удержать Армению – значит удержать армянина в Армении и даже вернуть уехавших. А это невозможно без мира. Без мира, уважаемые коллеги, это невозможно.
Не говорю еще о том, что исключаю, я просто исключаю, чтобы существовал в той или иной степени близкий к подписанию документ, который будет подписан без широкого общественного обсуждения, в том числе со всеми слоями общества Арцаха. Это гарантия, железная гарантия того, что судьба Арцаха не может решаться за спиной народа. В этой связи скептики приводят в пример трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, которое было подписано без публичных обсуждений. Это странное сравнение, потому что в условиях войны в течение часов, иногда даже минут, нужно было принять решение для спасения жизней тысяч арцахцев, 25 000 солдат, спасения Арцаха от выселения армян, и сравнения здесь просто неуместны. Но, с другой стороны, вся наша политика и все шаги направлены на то, чтобы мы не были вынуждены принимать решения в подобных условиях.
Общество знакомо с содержанием всех бумаг, являющихся предметом армяно-азербайджанских переговоров на данный момент. Это 5 пунктов, переданных нам Азербайджаном и наш ответ на него, который, по сути, был полностью озвучен во время интервью и выступлений. Мы будем продолжать эту практику и в дальнейшем в той мере, в которой позволяет этика дипломатических и межгосударственных отношений.
Что же касается возникших после моих заявлений о международных призывах снизить планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха спекуляций о том, что раньше не было известно о подобных призывах, то я должен выразить свое недоумение в связи с этим фактом, и вот почему:
Предложения сопредседательства Минской группы ОБСЕ по урегулированию Нагорного Карабаха в 2016 году являются не чем иным, как документом о снижении планки, поскольку ключевой смысл этого документа заключался в отсрочке определения статуса Нагорного Карабаха на неопределенный срок. И, кстати, говоря о неопределенном сроке, подразумевались десятилетия, если не больше.
Таким понижением планки в предложениях 2016 года было также предложение делегировать вопрос определения статуса Нагорного Карабаха международным органам, причем таким органам, которые ранее выражали свою позицию по этому вопросу в пользу территориальной целостности Азербайджана.
Таким призывом снизить планку был Лиссабонский саммит ОБСЕ в 1996 году. Одним из таких призывов снизить планку была идея “Общего государства” в 1999 году. Таким призывом снизить планку был Ки-Уэстский процесс 2001 года, Мадридские принципы 2007 года, на которых базировались три предложения января-июля-августа 2016 года.
Такие прямые и косвенные призывы к снижению планки содержались в различных документах, принятых различными международными инстанциями с 1990-х гг. И то, что значение этих фактов тщательно скрывалось от нашего общества, не означает, что их не существовало. Вся тонкость ситуации именно в том, что я считаю необходимым, чтобы об этом знала общественность, и тот факт, что я раскрываю как можно больше карт, является свидетельством того, что подотчетность общественности является для нас важным фактором.
В краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе наша стратегия заключается в обеспечении такой ситуации или такого решения, которое позволит арцахцу жить в Арцахе, и как я сказал в своем выступлении в парламенте 14 апреля, жить так, чтобы арцахец чувствовал, считал себя карабахцем, арцахцем и армянином. Любое решение нагорно-карабахского конфликта или любая ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе, которая не только не будет обеспечивать, но и не будет гарантировать эти условия, для нас неприемлема и никогда не будет приемлемой.
В этом суть вопроса, уважаемые коллеги, остальное, извините, но просто пустые здравицы. И те силы, которые хотят, чтобы правительство Армении принимало здравицы, в результате которых будет развязана новая война, а Арцах будет очищен от армян, вот они и сдали, сдают и не только Арцах, но и Республику Армения.
Однако можем быть уверены, что мы этого не допустим. Народ Армении этого не допустит. Мы не допустим также никаких провокационных заявлений, направленных на то, чтобы отвлечь нас от мирной повестки дня. Мы этого не допустим, потому что убеждены, что именно повестка мира обеспечит будущее Республики Армения и Арцаха.