ՌԴ–ՀՀ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցությունը ներդրում է խաղաղության գործում. Օվերչուկ
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով երկաթուղային կապի բացումն իրական ներդրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ: Այս մասին լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը
«Ողջունում ենք Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկաթուղային հաղորդակցության մեկնարկը, որն իրականացվել է Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքով», - ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասել է փոխվարչապետը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի անկախացումից ի վեր սա առաջին դեպքն է, որ երկու երկրների միջև հաստատվում է ուղիղ երկաթուղային կապ։ Օվերչուկի խոսքով՝ այս իրադարձությունը դարձել է «իրական ներդրում Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում»։ Նրա գնահատմամբ, սա նաև Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանի կայունության և տարածաշրջանային բոլոր պետությունների տնտեսական զարգացման ուղղությամբ կատարած աշխատանքի ապացույցն է։
Օվերչուկն ընդգծել է, որ նոր երթուղին ամրապնդում է Ռուսաստանի տրանսպորտային կապերը տարածաշրջանի երկրների հետ, մեծացնում է հայկական շուկաների հասանելիությունը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մյուս երկրներից ապրանքների ներմուծման համար, ինչպես նաև մեծացնում է միության շուկաների հասանելիությունը հայ արտադրողների համար։
«Խորհրդանշական է, որ այս երկաթուղով առաջին բեռը ռուսական հացահատիկն էր՝ կյանքի և արարման ամենակարևոր խորհրդանիշներից մեկը, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու և առճակատումից համագործակցության անցնելու համատեղ ցանկությունը», - հավելել է Օվերչուկը։
Նրա խոսքով՝ նոր երկաթուղային գծի բացումը Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2020 և 2021 թվականներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև երեք երկրների փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի ջանքերի արդյունք է։
«Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերներին՝ Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևին և ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանն ուղղված համատեղ ջանքերի համար, ինչպես նաև Վրաստանին այս երթուղով տրանսպորտի կազմակերպման գործում կառուցողական մասնակցության համար», - եզրափակել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Открытие железнодорожного сообщения между Россией и Арменией через территорию Азербайджана и Грузии является реальным вкладом в установление мира на Южном Кавказе.
Об этом сказал журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
“Приветствуем начало железнодорожного сообщения между Российской Федерацией и Республикой Армения через территорию Азербайджанской Республики и Грузии”, — ТАСС приводит заявление вице-премьера.
Оверчук отметил, что это первый случай с момента обретения Арменией независимости, когда между двумя странами установлено прямое железнодорожное сообщение. Он добавил:
“Это событие - реальный, осязаемый вклад в установление мира на Южном Кавказе, свидетельство нашей работы во благо региональной стабильности и экономического развития всех стран региона”.
Оверчук подчеркнул, что новый маршрут укрепляет транспортные связи России со странами региона, повышает доступность армянских рынков для импорта товаров из других государств — членов Евразийского экономического союза, а также повышает доступность рынков союза для армянских производителей.
“Символично, что первым грузом, идущим по этой дороге, стало российское зерно - один из самых важных символов жизни и созидания, что еще раз подчеркивает общее стремление к установлению мира на Южном Кавказе, переход от конфронтации к сотрудничеству”, – сказал Оверчук.
Вице-премьер РФ заключил, что открытие новой железнодорожной линии – результат договорённостей, достигнутых лидерами России, Армении и Азербайджана в 2020 и 2021 годах, а также усилий трёхсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров трёх стран.
“Хочу поблагодарить своих коллег - вице-премьеров Азербайджана и Армении Шахина Мустафаева и Мгера Григоряна - за совместную работу по деблокированию транспортных связей в регионе Южного Кавказа, а Грузию - за конструктивное участие в организации перевозок по данному маршруту”.