ՌԴ դեսպանը Պուտին-Փաշինյան հանդիպման վերաբերյալ մանրամասներ է ներկայացրել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում կայանալիք հանդիպման ժամանակ կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման վերաբերյալ հարցեր: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
"Քննարկվելու է այն, ինչ առաջնորդները հարկ կհամարեն։ Բնականաբար, անվտանգության ոլորտին առնչվող հարցեր՝ հաշվի առնելով իրավիճակը, որը կա։ Մտքեր կփոխանակվեն նաև մեր քաղաքական երկխոսության, տնտեսության, հումանիտար ոլորտում հարաբերությունների դինամիկայի պահպանման և զարգացման շուրջ։ Կքննարկվեն երկկողմ հարաբերությունների հետագա ակտիվացումը ու խորացումը՝ հաշվի առնելով Հայաստանում ընտրություններից հետո ստեղծված իրավիճակը", - ասել է Կոպիրկինը։
Բացի այդ, նրա խոսքով, հաջորդ տարի կնշվի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը եւ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության պայմանագրի 25-ամյակը:
"Կարծում եմ, որ այս առումով եւս առաջնորդները կարծիքներ կփոխանակեն, թե ինչպես ենք մենք արժանի եւ համապատասխան մակարդակով նշելու այդ իրադարձությունները", - ասել է դեսպանը:
Նշենք, ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ այսօր կայանալիք հանդիպխմանը ՌԴ ղեկավար Վլադիմիր Պուտինն ու ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին ռուս զինվորականների տեղակայումը և երկկողմ հարաբերությունները։

Посол России в Ереване рассказал о повестке встречи Путина и Пашиняна
Президент РФ Владимир Путин и исполняющий обязанности премьера Армении Никол Пашинян на встрече в Москве сверят часы с целью активизации двусторонних отношений, заявил в среду журналистам посол РФ в Ереване Сергей Копыркин.
"Будет обсуждаться то, что лидеры сочтут нужным. Естественно, ситуация в сфере безопасности с учетом обстановки, которая есть. Будет и обмен мнениями по поддержанию динамики и развитию нашего политического диалога, отношений в сфере экономики, гуманитарной сфере. Будет сверка часов по дальнейшей активизации и углублению наших отношений с учетом ситуации после выборов в Армении", - сказал Копыркин журналистам.
Кроме того, по его словам, в следующем году будет отмечаться 30-летие установления дипотношений и 25-летие договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Арменией и РФ. "Думаю, что и на этот счет лидеры обменяются мнениями, как нам достойно и на соответствующем уровне отметить эти события", - сказал посол.