ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչին խորհուրդ ենք տալիս զերծ մնալ իրավիճակի հանգամանքների աճպարարությունից և դրանով իսկ իրավիճակի էլ ավելի բարդացումից. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ-ն անդրադարձել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հերթական նույնաբովանդակ մեկնաբանությունն այն մասին, թե Լաչինի միջանցքի փակումը հետևանք է 2022թ. հոկտեմբերին Պրահայում Ալմա-Աթայի հռչակագրի վկայակոչմամբ Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս ճանաչելուն։
Այս հայտարարության առնչությամբ ՀՀ ԱԳՆ-ն իր տարակուսանքն և հիասթափությունն է հայտնել։
«Ստիպված ենք հրապարակավ հիշեցնել հետևյալ՝ արդեն իսկ հանրահայտ ժամանակագրությունը և էական հանգամանքները.
ԼՂ հիմնախնդիրը երբևէ չի եղել տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև. այն իր էությամբ մշտապես եղել և շարունակում է լինել ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հիմնահարց:
2022թ. օգոստոսին հայկական կողմն իր հավանությունն է տվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ռուսական նախագծին, համաձայն որի ԼՂ կարգավիճակի քննարկումը պետք է հետաձգվեր անորոշ ժամանակով։ Ադրբեջանն այդ նախագիծը մերժել է՝ զուգահեռաբար հայտարարելով (ինչպես օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում), որ չի պատրաստվում ԼՂ հետ կապված ոչինչ քննարկել Հայաստանի հետ, և օրեր անց՝ սեպտեմբերի 13-ին, ռազմական ագրեսիայի է դիմել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Ռուսական կողմը ոչ միայն ադրբեջանական մերժումից հետո հետամուտ չի եղել իր առաջարկին, այլև բացարձակ անտարբերություն է դրսևորել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի կապակցությամբ՝ այդպես էլ անպատասխան թողնելով երկկողմ իրավապայմանագրային հիմքով ՀՀ-ին օժանդակություն ցուցաբերելու հայկական կողմի պաշտոնական նամակը։ Ավելին, Հայաստանի վրա հարձակման՝ իր կողմից արձանագրման բացակայությունը և դրանից բխող անգործությունը ՌԴ-ն պայմանավորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատված չլինելու կեղծ պատրվակով՝ դրանով իսկ կամա թե ակամա աջակցելով այն ակնհայտորեն կեղծ և խիստ վտանգավոր թեզին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման չկա, հետևաբար սահմանների վրա հարձակումը և Հայաստանի տարածք ներխուժումն էլ դժվար է հավաստել: Մոտավորապես նույն մտայնությամբ պատշաճ արձագանքի չի արժանացել Հայաստանի նույնանման դիմումը նաև ՀԱՊԿ շրջանակներում:
Այս պայմաններում 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որը դեռևս 1991թ. ստորագրել են նախկին Խորհրդային հանրապետությունները, այդ թվում՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը՝ ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը խորհրդային պետությունների նախկին ադմինիստրատիվ սահմաններով: Այսպիսով՝ Պրահայում որևէ նոր բան չի որոշվել՝ 2022թ. հոկտեմբերի դրությամբ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ուժի մեջ է եղել շուրջ 31 տարի շարունակ: Պրահայի պայմանավորվածությունները ոչինչ չեն փոխել նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տեքստում: Միակ նորույթն այն էր, որ Պրահայի հանդիման արդյունքների հիման վրա ԵՄ-ն որոշում ընդունեց մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանի հայկական կողմում՝ նպաստելու սահմանի կայունությանը:
ՌԴ-ն բազմիցս, այդ թվում նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս, իսկ ամենաթարմը և թերևս ամենահատկանշականը՝ Ադրբեջանի հետ ռազմավարական հարաբերութունների հաստատման փաստաթղթով նշել է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը:
Լաչինի միջանցքն արգելափակվել է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության գոտում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված կեղծ բողոքի գործողությունների հետևանքով: Արդեն 2023թ. ապրիլին ադրբեջանական կողմը ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ ապօրինի անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում: Թեև այս գործողությունները եռակողմ հայտարարության ակնհայտ և կոպիտ խախտում էին, դրանց ՌԴ կողմից որևէ հակազդեցություն չի գրանցվել: Փոխարենը ռուս խաղաղապահները 2023թ. հունիսի 15-ին գործուն աջակցություն էին ցուցաբերում իրենց առաքելության շրջանակներից և պատասխանատվության աշխարհագրական գոտուց դուրս՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, Ադրբեջանի դրոշի տեղադրման փորձին, որին անմիջապես հետևել է Լաչինի միջանցքի ամբողջական արգելափակումը՝ ԼՂ-ում իրավիճակը մոտեցնելով իրական հումանիտար աղետի:
Նման ամենաթողության պայմաններում ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետում դիմում է այնպիսի քայլերի, ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների առևանգումը՝ հուլիսի 29-ին Վագիֆ Խաչատրյանի, իսկ օգոստոսի 28-ին՝ երեք ուսանողների օրինակով:
Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի նմանօրինակ գործելակերպը, ցավոք, նորություն չէ. 2020թ. դեկտեմբերի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտումը, Խծաբերդ եւ Հին Թաղեր գյուղերի ապօրինի գրավումը, 60 հայ զինծառայողների գերեվարումը և տեղափոխումը Բաքու, տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների ներկայությամբ եւ թողտվությամբ: Այն ժամանակ 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի պայմանավորվածությունները ձեռքբերված չէին: Նույնը վերաբերվում է 2022թ. մարտի 24-ի Փառուխի եւ 2022թ. օգոստոսի 1-ի Սարիբաբի դեպքերին, երբ Ադրբեջանը կրկին խախտեց շփման գիծը Լեռնային Ղարաբաղում: Ադրբեջանական զինուժի կողմից գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող անձանց վրա կրակահերթերի արձակումը ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, ինչպիսի դեպքերից մեկը ավարտվել է մարտակերտցի տրակտորիստի սպանությամբ, գիշերային լուսարձակներով ու բարձրախոսներով ԼՂ բնակչության ահաբեկումը կրկին ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրադարարի ռեժիմի հազարավոր խախտումները կրկին ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, այս տրամաբանության շարունակությունն են:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչին խորհուրդ ենք տալիս Լաչինի միջանցքի արգելափակման կանխման կամ արգելափակումից հետո դրա բացման ուղղությամբ ռուսական խաղաղապահների գործողությունների բացակայության պայմաններում զերծ մնալ իրավիճակի հանգամանքների աճպարարությունից և դրանով իսկ իրավիճակի էլ ավելի բարդացումից:
Նաև կրկին հարկ ենք համարում հավաստել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է տարածքային ամբողջականության և սահմանների փոխադարձ ճանաչման հիման վրա տարածաշրջանում կայունության հաստատման իր հանձնառությանը: Միևնույն ժամանակ երկարատև խաղաղության համար բացարձակապես անհրաժեշտ ենք համարում Լաչինի միջանցքի վերագործարկումը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի կանխումը և միջազգային հովանու ներքո Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությամբ բոլոր առկա խնդիրների հասցեագրումը»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД РА протрезвил память Марии Захаровой, напомнив о бездействии российских миротворцев в Нагорном Карабахе на протяжении трех лет после подписания Трехстороннего заявления
Очередной комментарий официального представителя МИД РФ аналогичного содержания о том, что сложившаяся в Лачинском коридоре ситуация является следствием признания Арменией Нагорного Карабаха частью Азербайджана со ссылкой на Алма-Атинскую декларацию в октябре 2022 года в Праге, вызывает недоумение и разочарование. Об этом написала пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян.
«Вынуждены публично напомнить следующую уже известную хронологию и существенные обстоятельства:
Карабахский конфликт никогда не был территориальным спором между Арменией и Азербайджаном. Он, по своей сути, всегда был и продолжает быть проблемой прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
2022 в августе армянская сторона одобрила российский проект урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, согласно которому обсуждение статуса Нагорного Карабаха должно было быть отложено на неопределенный срок. Азербайджан отклонил этот проект, параллельно заявив (как и 31 августа в Брюсселе), что не собирается ничего обсуждать с Арменией в связи с Нагорным Карабахом, и через несколько дней, 13 сентября, прибегнул к военной агрессии в отношении суверенной территории Армении.
Российская сторона не только не настояла на своем предложении после отказа Азербайджана, но и проявила абсолютное безразличие в связи с агрессией по отношению к суверенной территории РА, так и оставив без ответа официальное письмо армянской стороны об оказании поддержки Армении на двусторонней договорно-правовой основе. Более того, отказ официальной документации нападения на Армению и вытекающее из этого бездействие РФ обуславливала ложным предлогом отсутствия демаркации межгосударственной границы между РА и Азербайджаном, тем самым волей-неволей поддерживая заведомо ложный и крайне опасный тезис о том, что «в условиях отсутствия официальной границы между Арменией и Азербайджаном» нападение на РА и вторжение на ее территорию сложно подтвердить. Примерно в таком же ракурсе аналогичное обращение Армении не удостоилось должной реакции и в рамках ОДКБ.
В этих условиях 6 октября 2022 года в Праге Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Алма-Атинской декларации, которая была принята еще в 1991 году и подписана бывшими советскими республиками, в том числе Арменией, Азербайджаном и Россией, признававших территориальную целостность друг друга на основе бывших административных границ советских государств. Таким образом, в Праге ничего нового не было решено. По состоянию на октябрь 2020 года Алма-Атинская декларация действовала около 31 года. Пражские договоренности также ничего не изменили в тексте Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Единственной новинкой было то, что по итогам встречи в Праге ЕС принял решение разместить мониторинговую миссию между Арменией и Азербайджаном с армянской стороны межгосударственной границы, чтобы способствовать стабильности ситуации.
РФ неоднократно, в том числе и в 2020 году после подписания Трехстороннего заявления от 9 ноября признавал Нагорный Карабах частью Азербайджана, а в самом последнем и, пожалуй, самом примечательном документе об установлении стратегических отношений с Азербайджаном отметил, что признает территориальную целостность АР.
12 декабря 2022 года в зоне контроля российского миротворческого контингента Лачинский коридор был заблокирован в результате ложных протестов, организованных азербайджанскими властями. Уже в апреле 2023 года азербайджанская сторона в присутствии российских миротворцев установила незаконный контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре. Несмотря на то, что эти действия представляли собой явное и грубое нарушение Трехстороннего заявления, противодействия им со стороны Российской Федерации не было. Вместо этого 15 июня 2023 года российские миротворцы оказали эффективную поддержку попытке Азербайджана установить азербайджанский флаг на суверенной территории Армении, что выходит за рамки их миссии и географической зоны ответственности. Непосредственно этому последовало полное блокирование Лачинского коридора, приближая ситуацию в Нагорном Карабахе к настоящей гуманитарной катастрофе.
В условиях подобной вседозволенности в присутствии российских миротворцев азербайджанская сторона на незаконном КПП в Лачинском коридоре прибегает к таким шагам, как похищение жителей Нагорного Карабаха. Например, 29 июля был похищен Вагиф Хачатрян, 28 августа - 3 студента.
К сожалению, подобное бездействие российского миротворческого контингента не ново: нарушение линии соприкосновения в Нагорном Карабахе 11 декабря 2020 года, незаконный захват сел Хцаберд и Хин Тагер, захват в плен и перемещение в Баку 60 армянских военнослужащих происходили в присутствии и при попустительстве представителей российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. Тогда еще не было пражских договоренностей от 6 октября 2022 года. То же самое относится и к событиям в селе Парух 24 марта 2022 года и в Сарибабе 1 августа 2022 года, когда Азербайджан вновь нарушил линию соприкосновения в Нагорном Карабахе. Обстрелы азербайджанскими вооруженными силами людей, осуществляющих сельскохозяйственные работы, в присутствии российских миротворцев, один из случаев которого закончился убийством тракториста из Мартакерта, устрашение населения Нагорного Карабаха ночными прожекторами и громкоговорителями опять же в присутствии российских миротворцев, тысячи нарушений режима прекращения огня со стороны азербайджанских вооруженных сил также в присутствии российских миротворцев вписываются в эту логику.
Советуем представителю МИД России воздержаться от лавирования обстоятельствами и тем самым ее еще большего усложнения ситуации в условиях бездействий российских миротворцев в направлении предотвращения блокирования Лачинского коридора или его открытия.
Считаем также необходимым вновь заверить, что Республика Армения привержена своему обязательству установления стабильности в регионе на основе взаимного признания территориальной целостности и границ. В то же время считаем абсолютно необходимым возобновление функционирования Лачинского коридора в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и решениями Международного Суда ООН, а также предотвращение гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе и решение всех существующих проблем путем диалога Баку-Степанакерт под международной эгидой»,- говорится в заявлении МИД РА.