ՌԴ ԱԳՆ-ն բոլոր խաղացողներին կոչ է արել առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում
Մոսկվան կոչ է անում բոլոր ներքին եւ արտաքին խաղացողներին առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի իրադրության կապակցությամբ: Այս մասին երկուշաբթի լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։ Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը"
«Կոչ ենք անում բոլոր ներքին եւ արտաքին խաղացողներին առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել, այդ թվում ՝ հռետորաբանության առումով։ Այժմ կարևոր է հնարավորինս զգույշ լինել, որպեսզի անհապաղ հասնենք հրադադարի և կողմերի վերադարձը բանակցությունների սեղանի շուրջ», - ասել է նա։
«Ռուսաստանը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ ակտիվորեն մասնակցում է այդ գործընթացին 1991 թվականից ի վեր։ Մենք մտադիր ենք շարունակել շփումները բոլոր գործընկերների հետ», - նշել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը։
Ռուդենկոն նշել է, որ Մոսկվան մշտական կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայացուցիչների հետ: «Այդ ձևաչափի ներսում համագործակցությունը բավականին հաջող է զարգանում։ Հույս ունենք, որ այն արդյունք կտա իրավիճակի ներկայիս սրման տեսանկյունից», - եզրափակել է նա։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ իրավիճակը մնում է շատ վտանգավոր, քանի որ 2016 թվականից ի վեր առաջին անգամ կիրառվում է ծանր սպառազինություն, կան իրական զոհեր:

МИД РФ призвал всех игроков к максимальной сдержанности по ситуации в Нагорном Карабахе
Москва призывает всех внешних и внутренних игроков проявлять максимальную сдержанность по ситуации в Нагорном Карабахе. Об этом заявил в понедельник журналистам замглавы МИД РФ Андрей Руденко.
"Призываем всех внешних и внутренних игроков проявлять максимальную сдержанность, в том числе в плане риторики. Сейчас важно быть максимально осторожными, чтобы незамедлительно добиться прекращения огня и возвращения сторон за стол переговоров", - сказал он.
"Россия в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ активно участвует в этом процессе с 1991 года. Мы намерены продолжить контакты со всеми партнерами", - отметил замглавы МИД РФ.
Руденко указал на то, что Москва находится в постоянном контакте с представителями Минской группы ОБСЕ. "Сотрудничество внутри этого формата развивается достаточно успешно. Надеемся, что оно принесет плоды с точки зрения нынешнего обострения ситуации", - заключил он.
Дипломат подчеркнул, что ситуация остается очень опасной, потому что впервые с 2016 года применяется тяжелое вооружение, есть реальные жертвы.