Քննարկվել է ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման հարցը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրմանը:
Թեմայի առնչությամբ վարչապետ Փաշինյանն ասել է հետևյալը. «Հայաստանի Հանրապետությունում ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը ներդնելու հարցն ընդգրկված է Կառավարության գործունեության 2021-2026 թվականների ծրագրում, և մենք շատ կարևորում ենք այս համակարգի ներդրումը: Երեկ էլ քննարկում էինք առողջության ապահովագրության համակարգի ներդրման հարցը և հընթացս հանգեցինք այն եզրակացության, որ համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը ևս կարևոր է, որպեսզի կարողանանք առողջության ապահովագրության արդյունավետ և արդար համակարգ ունենալ»:
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է առաջարկվող համակարգի ընդհանուր նկարագիրը՝ հայտարարագրման ներկայիս համակարգի հետ համեմատական վերլուծությամբ:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են հայտարարագրման նպատակներին, պահանջներին, արդյունավետությանը, ծախսային մոտիվացիոն մեխանիզմներին, եկամտահարկից ծախսերի փոխհատուցման ուղղությունների բազմազանեցմանն առնչվող և այլ հարցեր: Անդրադարձ է եղել ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման ուղղությամբ առաջիկա անելիքներին:
Համակարգի արդյունավետ գործարկման համար Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է թվային գործիքակազմի կիրառումը և տեխնոլոգիական հարթակների ձևավորումը: Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները՝ Կառավարության գործունեության ծրագրի կատարումն ապահովող միջոցառումների ժամանակացույցին համապատասխան:

Обсужден вопрос внедрения системы всеобщего декларирования доходов физических лиц
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, посвященное внедрению системы всеобщего декларирования доходов физических лиц.
Касательно темы премьер-министр Пашинян отметил следующее: “Вопрос внедрения системы всеобщего декларирования доходов физических лиц в Республике Армения включен в программу деятельности правительства на 2021-2026 годы, и мы придаем большое значение внедрению этой системы. Вчера мы обсуждали вопрос внедрения системы медицинского страхования и пришли к выводу, что система всеобщего декларирования также необходима для того, чтобы у нас была эффективная и справедливая система медицинского страхования”.< /p>
Министр финансов Тигран Хачатрян представил общую характеристику предлагаемой системы со сравнительным анализом с действующей системой декларирования.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные с целями, требованиями, эффективностью, механизмами стимулирования затрат, диверсификацией направлений возмещения налога на прибыль и др. Также были затронуты предстоящие шаги по внедрению системы всеобщего декларирования доходов физических лиц.
Никол Пашинян подчеркнул важность применения цифрового инструментария и формирования технологических платформ для эффективного запуска системы. Премьер-министр поручил продолжить работу в соответствии с графиком мероприятий по обеспечению реализации программы деятельности правительства.