Պուտինը Ալիևի և Փաշինյանի հետ քննարկել է ԼՂ համաձայնագրի իրականացումը
Մարտի 11-ին և 12-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը:
"Դիտարկվել են 2020թ.նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման գործնական ասպեկտները։ Գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ հրադադարի ռեժիմն անշեղորեն պահպանվում է, իսկ տարածաշրջանում իրավիճակը մնում է ընդհանուր առմամբ կայուն եւ հանգիստ: Իլհամ Ալիեւն ու Նիկոլ Փաշինյանը բարձր գնահատական են տվել շփման գծում եւ Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի արդյունավետ գործողություններին:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հարավային Կովկասում տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցերին: Այս համատեքստում դրական առումով նշվել է աշխատանքային խմբի գործունեությունը ՝ երեք երկրների փոխվարչապետների համանախագահությամբ։
Կարծիքներ են փոխանակվել ռուս-ադրբեջանական եւ ռուս-հայկական համագործակցության արդիական հարցերի շուրջ",-ասված է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Путин обсудил с Алиевым и Пашиняном реализацию карабахских соглашений
11 и 12 марта президент РФ Владимир Путин провёл телефонные разговоры с президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, об этом сообщает официальный сайт Кремля.
"Рассмотрены практические аспекты реализации договорённостей по Нагорному Карабаху, зафиксированных в трёхсторонних заявлениях от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. С удовлетворением констатировано, что режим прекращения огня неукоснительно соблюдается, а обстановка в регионе остаётся в целом стабильной и спокойной. Ильхам Алиев и Никол Пашинян дали высокую оценку эффективным действиям российского миротворческого контингента, развёрнутого на линии соприкосновения и вдоль Лачинского коридора.
Затрагивались также вопросы, касающиеся разблокирования экономических и транспортных связей на Южном Кавказе. В этом контексте в позитивном ключе отмечена деятельность Рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров трёх стран.
Проведён обмен мнениями по актуальным вопросам российско-азербайджанского и российско-армянского сотрудничества",- говорится в сообщении пресс-службы Кремля.