Պուտինն ու Փաշինյանը ողջունել են Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկը, գրում է russian.rt.com-ը:
"Պուտինը և Փաշինյանը ողջունել են ռուսական աջակցությամբ մեկնարկած՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը", — ասված է Կրեմլի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Երկու երկրների ղեկավարների խոսքով ՝ "3+3" խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի գործարկումը թույլ է տվել լրացուցիչ հնարավորություններ ընձեռել տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ երկխոսության եւ բազմաբնույթ համագործակցության առաջմղման համար:
Ավելի վաղ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ եւ բացել սահմանները երկրների միջեւ:

Путин и Пашинян поприветствовали процесс нормализации отношений Армении и Турции
Президент России Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян поприветствовали запущенный процесс нормализации армяно-турецких отношений.
«Путин и Пашинян приветствовали запущенный при российском содействии процесс нормализации армяно-турецких отношений», — говорится в сообщении на сайте Кремля.
По словам лидеров двух стран, запуск Консультативной региональной платформы «3+3» позволил предоставить дополнительные возможности для продвижения диалога и разнопланового сотрудничества между всеми странами региона.
Ранее глава армянского МИД Арарат Мирзоян заявил, что Армения готова установить дипломатические отношения с Турцией и открыть границы между странами.