Ղարաբաղում մշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրը շատ սուր է դրված․ Լավրով
Մոսկվան հուսով է, որ ՄԱԿ-ի կառույցները ԿԽՄԿ-ից հետո կմիանան Ղարաբաղում հումանիտար խնդիրների լուծմանը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
"Մենք ակնկալում ենք, որ կմիանան նաև այլ մարդասիրական կառույցներ, առաջին հերթին ՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության կառույցները։ Ես նկատի ունեմ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունը, մարդասիրական հարցերի համակարգման վարչությունը և, իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղում սուր են դրված նաև մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրները։ Եվ այստեղ իր դերը կարող էր խաղալ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն", - ասել է նա լրագրողներին ։
Նա նշել է, որ ԿԽՄԿ-ն վաղուց առկա է տարածաշրջանում, և նրա փորձը կարող է օգտակար լինել այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար:
"Ես կարծում եմ, որ այդ պայմանավորվածությունների հիման վրա ռազմական գործողությունների դադարեցումը, իհարկե, լրացուցիչ հնարավորություններ է բացում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատանքի համար, որը ներկա է եւ Հայաստանում, եւ Ադրբեջանում, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղում", - ասել է նա:

Проблема сохранения культурных памятников в Карабахе стоит очень остро: глава МИД РФ Сергей Лавров
Москва рассчитывает, что структуры ООН вслед за МККК подключатся к решению гуманитарных проблем в Карабахе, заявил во вторник глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Мы рассчитываем, что подключатся и другие гуманитарные структуры, прежде всего структуры Организации Объединенных Наций. Я имею в виду Управление Верховного комиссара по делам беженцев, Управление по координации гуманитарных вопросов и, конечно же, в Нагорном Карабахе остро стоят также задачи сохранения культурного наследия. И здесь свою роль могла бы сыграть ЮНЕСКО", - сказал он журналистам.
От отметил, что МККК давно присутствует в регионе и его опыт может быть полезен для других организаций.
"Я думаю, что прекращение боевых действий на основе этих договоренностей, конечно же, открывает дополнительные возможности для работы Международного комитета Красного Креста, который присутствует и в Армении, и в Азербайджане, включая и Нагорный Карабах", - сказал он журналистам.