Ռուս-ադրբեջանական համագործակցության նոր մակարդակի բարձրացումը կարող է խթանել խաղաղարար գործընթացը Հարավային Կովկասում. Սաֆարյան
Բաքվի և Մոսկվայի միջև ռազմավարական հարաբերությունների մասին պայմանագրի ստորագրումը ամենևին էլ պայմանավորված չէ Ռուսաստանի համար Հայաստանի դերի նվազմամբ։ Նման կարծիք ունեն հայ փորձագետների մեծ մասը։ Այս մասին Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է "Ինտեգրացիա և զարգացում" հասարակական կազմակերպության նախագահ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը։
Նա ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա, ինչի վկայությունն են երկու երկրների ղեկավարների միջև մշտական շփումները:
"Այս տարվա սկզբից Հայաստանի եւ Ռուսաստանի առաջնորդները յոթ անգամ խոսել են հեռախոսով, հանդիպումներ են եղել նաեւ այլ մակարդակներում", - նկատել է փորձագետը:
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների նոր մակարդակի բարձրացումը կարող է խթանել խաղաղարար գործընթացը Հարավային Կովկասում, սահմանների սահմանազատման եւ սահմանազատման նախաձեռնությունը, երկաթուղային եւ տրանսպորտային հաղորդակցության բացումը: "Այս բոլոր հարցերը կարող են լուծվել ավելի հանգիստ, կառուցողական հունով", - նկատեց Սաֆարյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա նշել է, որ Հայաստանում մեծ ակնկալիքներ կան Ռուսաստանից գերիների վերադարձի, սահմանազատման եւ սահմանազատման հարցերում:
"Մենք հանդես ենք գալիս Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների բացման օգտին' փոխադարձ անվտանգության ապահովմամբ, ինչպես դա ամրագրված է համապատասխան փաստաթղթերում", - եզրափակել է փորձագետը:

Повышение российско-азербайджанского сотрудничества на новый уровень может стимулировать миротворческий процесс на Южном Кавказе: Сафарян
Подписание между Баку и Москвой Договора о стратегических отношениях вовсе не обусловлено снижением роли Армении для России. Такого мнения придерживаются большинство армянских экспертов. Об этом во время телемоста Ереван-Москва заявил председатель общественной организации «Интеграция и развитие», координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
Он подчеркнул, что армяно-российские отношения находятся на очень высоком уровне, свидетельством чему являются постоянные контакты между лидерами двух стран.
«С начала этого года лидеры Армении и России стран семь раз говорили по телефону, были встречи и на других уровнях»,- заметил эксперт.
При этом он подчеркнул, что повышение российско-азербайджанские отношений на новый уровень может стимулировать миротворческий процесс на Южном Кавказе, инициативу по демаркации и делимитации границ, открытие железнодорожного и транспортного сообщения в регионе.
«Все эти вопросы могут решаться в более спокойном, конструктивном русле»,- заметил Сафарян.
Вместе с тем, он отметил, что в Армении есть большие ожидания от России по вопросу возвращения пленных, демаркации и делимитации границ.
«Мы выступаем за открытие коммуникаций на Южном Кавказе с обеспечением взаимной безопасности, как это зафиксировано в соответствующих документах», - заключил эксперт.