Պետք է վերականգնել վստահությունը. Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր զորքերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից. Մարուքյան
Տևական խաղաղության հասնելու համար պետք է վերականգնվի վստահությունը, Ադրբեջանը պետք է իր զորքերը դուրս բերի Հայաստանի տարածքից մինչև 1975 թվականին որոշված ​​սահմանները։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ արտակարգ լիազորություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
«Բացի այդ, Ադրբեջանը ձախողել է բոլոր ռազմագերիների փոխանակման գործընթացը, որից հետո առևանգում է նոր ռազմագերիների և կազմակերպում ինչ-որ դատավարություններ։ Վստահությունը վերականգնելու համար անհրաժեշտ է ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին»,- ընդգծել է Էդմոն Մարուքյանը։
Նրա խոսքով, պետք է բացվի Լաչինի միջանցքը, հռչակագրի հիմքում դրվի 1975 թվականի քարտեզը, ադրբեջանական կողմը պետք է ճանաչի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես դա արել է Հայաստանը, և Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը պետք է սկսվի համաձայն միջազգային մեխանիզմների։
«Ադրբեջանը տորպեդահարում է խաղաղ գործընթացը, շարունակում հարձակումները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա, հարձակվում Երասխ գործարանի և Կապանի օդանավակայանի վրա։
Երկրի տարածքային ամբողջականությունը՝ 29 800 քառակուսի կմ մակերեսով։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը կարմիր գիծ են Հայաստանի համար: Հիտլերի տապալումից հետո էթնիկ զտումները ոչ մի երկրի ներքին խնդիրը չեն եղել։ Մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները երբեք չեն կարող համարվել որևէ երկրի ներքին գործ։ Հուսով եմ, որ երբ Հայաստանը պատրաստի իր պատասխանները Ադրբեջանին, նոր հանդիպում տեղի կունենա։ Բայց շատ կարևոր է վստահության քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից՝ ի պատասխան մեր քայլերի։ Գործընթացը չի կարող միակողմանի լինել»,- ընդգծել է Էդմոն Մարուքյանը։

Марукян: Надо восстановить доверие. Азербайджан должен вывести свои войска с территории РА
Для достижения прочного мира надо восстановить доверие, Азербайджан должен вывести свои войска с территории Армении к границам, определенным в 1975 году. Об этом в интервью ТАСС заявил посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян.
«Кроме того, Азербайджан провалил процесс обмена всех военнопленных, после этого похищает новых военнопленных, устраивает какие-то судебные процессы. Чтобы восстановить доверие, необходимо освободить всех военнопленных», - подчеркнул Эдмон Марукян.
Поего словам, Лачинский коридор должен быть открыт, карта 1975 года должна быть использована в качестве основы для декларации, азербайджанская сторона должна признать территориальную целостность Армении, как это сделала Армения, должен быть начат диалог Баку - Степанакерт в соответствии с международными механизмами.
«Азербайджан торпедирует мирный процесс, продолжая посягательства на суверенную территорию Республики Армения, атакуя завод в Ерасхе, аэропорт Капана.
Территориальная целостность страны площадью 29 800 кв. км, права и безопасность народа Нагорного Карабаха являются красной линией для Армении. После свержения Гитлера проведение этнических чисток не было внутренним делом какой-либо страны. Массовые нарушения прав человека никогда не могут считаться внутренним делом какой-либо страны. Надеюсь, что, когда Армения подготовит свои ответы Азербайджану, состоится новая встреча. Но очень важно предпринять шаги доверия со стороны Азербайджана в ответ на наши шаги. Процесс не может быть односторонним», - подчеркнул Эдмон Марукян.