«Պատիվ ունեմ»-ը դեմ է իշխանությունների առաջարկած սահմանադրական բարեփոխումներին. ընդդիմադիր
Ընդդիմադիր դաշինքի «Պատիվ ունեմ» խորհրդարանական խմբակցությունը դեմ է իշխանությունների առաջարկած սահմանադրական բարեփոխումներին։ Այս մասին Ազգային ժողովում փետրվարի 9-ի ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց ընդդիմադիր պատգամավոր, Հայաստանի Հանրապետական ​​կուսակցության անդամ Հայկ Մամիջանյանը։
Ավելին, նա սա չի համարում քաղաքական օրակարգի ամենագլխավոր հարցը։
Նրա կարծիքով՝ սահմանադրական բարեփոխումների օրակարգը կեղծ է։ Պատգամավորը չի հավատում, որ իշխանությունները կկարողանան այն ավարտին հասցնել։ Նա նաև հարկ չի համարում օպերատիվ արձագանքել դրան։
«Մենք կարձագանքենք գործընթացին դրա զարգացմանը զուգահեռ և կքննարկենք «դեմ» ճակատ ստեղծելու հարցը... Մեր օրակարգի ամենակարևոր հարցն այն է, որ Հայաստանից բանակցողը բացառապես զբաղված է Ադրբեջանի վերջնագրերի կատարումով։ Եվ դրա ամենաթարմ ապացույցն ուղիղ բանակցությունների մեջ մտնելու՝ Փաշինյանի մտադրությունն է, որը մեզ համար ինքնասպանություն է»,- ասաց Մամիջանյանը։
Խորհրդարանականը համոզված է, որ Հայաստանի միակ փրկությունը իշխանափոխությունն է։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի անվտանգությունը կարող է ապահովվել միայն այն դեպքում, եթե Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռացվի իշխանությունից։

Оппозиционер: «Честь имею» против предложенных властями конституционных реформ
Парламентская фракция оппозиционного блока «Честь имею» против предложенных властью конституционных реформ. Об этом в Национальном Собрании на традиционных брифингах 9 февраля заявил оппозиционный депутат, член Республиканской партии Армении Айк Мамиджанян.
Более того, она не считает это самым важным вопросом политической повестки.
По его мнению, повестка конституционных реформ – ложная. Депутат не считает, что власти сумеют довести ее до конца. Он также не считает необходимым оперативно реагировать на нее.
«Мы будем реагировать на процесс в ходе его развития и обсуждать вопрос формирования фронта «против»… Самый же важный вопрос нашей повестки заключается в том, что переговорщик от Армении занят исключительно выполнением ультиматумов Азербайджана. И самое свежее доказательство тому - намерение Пашиняна идти на прямые переговоры, что для нас является самоубийством», – сказал Мамиджанян.
Парламентарий убежден: смена власти является единственным спасением для Армении. По его словам, безопасность Армении можно обеспечить лишь при условии устранения премьер-министра республики Никола Пашиняна от власти.