Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շոլցի հետ. Վարչապետն անընդունելի է համարել Պրահայի, Բրյուսելի և Գրանադայի սկզբունքները աղավաղելու ցանկացած փորձ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրւյց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ:
Քննարկվել են Հայաստան-Գերմանիա համագործակցությանը, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ լուծումների 2022 թվականի հոկտմբերի 6-ին Պրահայում, 2023 թվականի մայիսի 14-ին և հուլիսի 15-ին Բրյուսելում, ինչպես նաև 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա:
Վարչապետ Փաշինյանն անընդունելի է համարել այդ սկզբունքները աղավաղելու ցանկացած փորձ:
Վարչապետ Փաշինյանը կանցլեր Շոլցին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին, Հայաստան-Գերմանիա, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանն աջակցելու համար:

Премьер-министр Армении провел телефонную беседу с канцлером Германии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 9 апреля провел телефонную беседу с канцлером Германии Олафом Шольцем. Об этом сообщили в пресс-службе Правительства.
Стороны обсудили армяно-азербайджанский мирный процесс. Пашинян отметил, что Армения готова пойти к решениям на основе принципов, согласованных 6 октября 2022 года в Праге, 14 мая и 15 июля 2023 года в Брюсселе, а также 5 октября 2023 года в Гранаде. Он назвал неприемлемыми любые попытки исказить эти принципы.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества Армения – Германия и развитие отношений Армения – ЕС.
Пашинян поблагодарил Шольца за поддержку демократических реформ в Армении, а также за содействие в развитии отношений Армения – Германия и Армения – ЕС.