Փաշինյանը հայտնեց, թե որ դեպքում չի ստորագրի խաղաղության համաձայնագիրը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կհրաժարվի ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, եթե այդ տեքստը չհամապատասխանի ՀՀ պետական շահերին։ Այս մասին նա հայտարարեց հունվարի 10-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Վարչապետը հերթական անգամ հայտարարեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել խաղաղության փաստաթուղթը, եթե այն համապատասխանի Հայաստանի շահերին։
«Եթե սեղանին թուղթ լինի, որը մենք պատրաստվում ենք ստորագրել, դա ոչ թե վատ, այլ լավ լուր կլինի, քանի որ նշանակում է՝ մեզ հաջողվել է ի վերջո գալ մի կետի, որտեղ համարել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության շահերը պաշտպանվում են։ Հիմա արդեն խնդիրը ոչ միայն թղթի բովանդակությունն է, այլ այդ բովանդակությունն իրագործելու մեխանիզմը։ Նոյեմբերի 9-ին էլ ստորագրած թուղթ ունենք, բայց փաստն այն է, որ այսօր այն չի կատարվում»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նկատեց, որ պայմանագիր կարելի է ստորագրել, սակայն եթե չլինեն դրա դրույթների իրականացման մեխանիզմները, ապա կնքումից անմիջապես հետո կարող է նոր ռազմական էսկալացիա լինել։
«Տեքստը կատարյալ չի լինելու, եկեք հիմիկվանից բոլորս էլ հասկանանք, բայց այն կարող է համապատասխանել Հայաստանի Հանրապետության բալանսավորված շահերին։ Բայց եթե այդ թղթի կիրառման և իրագործման մեխանիզմներ չլինեն, մենք կարող ենք «խաղաղության պայմանագիր» անունով թուղթ ստորագրել և մի շաբաթ հետո  ստանալ նոր պատերազմ կամ նոր էսկալացիա»,- ասաց Հայաստանի վարչապետը։

Никол Пашинян сказал, в каком случае он не подпишет мирное соглашение
Премьер-министр Армении Никол Пашинян откажется подписать мирное соглашение, если его содержание не будет соответствовать государственным интересам Армении. Об этом он сказал на пресс-конференции 10 января.
Премьер-министр в очередной раз заявил, что Армения готова подписать мирный документ, если он будет соответствовать интересам Армении.
«Если на столе будет бумага, которую мы собираемся подписать, это будет не плохой, а хорошей новостью, поскольку это означает, что нам удалось, наконец, подойти к той точке, где интересы Республики Армения будут защищены. Сейчас проблема не только в содержании бумаги, но и в механизме реализации этого содержания. У нас есть документ, подписанный 9 ноября, но факт в том, что сегодня он не выполняется», - сказал Пашинян.
Он отметил, что договор можно подписать, однако если не будет механизмов реализации его положений, то сразу после подписания может произойти новая военная эскалация.
«Текст не будет идеальным, давайте поймем это сейчас, но он может соответствовать сбалансированным интересам Республики Армения. Но если не будет механизмов применения и реализации этой бумаги, мы можем подписать бумагу под названием «мирный договор» и через неделю получить новую войну или новую эскалацию», - отметил премьер-министр Армении.