Փաշինյանն անդրադարձել է կրթության նոր չափորոշիչների ներդրման կարևորությանը, ատեստավորման բաղադրիչին, դասագրքերի տպագրության և բաշխման քաղաքականությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԿԳՄՍ ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
ԿԳՄՍ նախարարը և փոխնախարարները զեկուցել են ոլորտային բարեփոխումների, գերակա ծրագրերի և կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Նշվել է, որ Երևանի և մարզերի նախադպրոցական 60 հաստատությունում մեկնարկել է նոր չափորոշչի փորձարկման գործընթացը: Առաջին անգամ իրականացվել են մասնագիտական զարգացման ծրագրեր, նախատեսվում է ներդնել հավելավճարի մեխանիզմ: Մարզերից մի քանիսում մեկնարկել է համընդհանուր ներառման գործընթացը, որի շրջանակում 2022թ. սեպտեմբերից իրականացվում է կրթության առանձահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների ֆինանսավորում, այն շարունակական է: Հանրակրթության ոլորտում ևս փորձարկման փուլում է նոր չափորոշիչը, 2023թ. սեպտեմբերից այն փուլային սկզբունքով կսկսվի ներդրվել ՀՀ բոլոր դպրոցներում, ամբողջական ներդրումը նախատեսվում է ավարտել 2026թ.: Ներկայում կատարվում են դասագրքերի ստեղծման և տպագրման աշխատանքներ: Մեկնարկել է տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման ծրագիրը, որն արդեն իրականացվում է 25 դպրոցում: Ներդրվել են ուսուցչի մասնագիտական զարգացման և վարձատրության փոխկապակցված մեխանիզմներ, հաստատվել է դպրոցների ֆինանսավորման նոր կարգը, առանձնացվել են վարչատնտեսական և ուսումնական գործընթացները, առաջիկայում կներկայացվի Կառավարության որոշման նախագիծ: Էլեկտրոնային ուսուցման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ 9 մարզում, շահառու աշակերտների թիվը 6500 է, թվայնացվել է ավարտական վկայականների տրամադրման գործընթացը: Նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում փորձարկվել են պետություն-մասնավոր համագործակցության մի շարք մոդելներ, որի դրսևորումներից է Տավուշի մարզում Պատրիկ Տէվէճեան տարածաշրջանային քոլեջի ստեղծումը: Ներկայացվել են նաև արտադպրոցական դաստիարակության ծրագրերը, նշվել է, որ այս տարի նախատեսվում է մեկնարկել գիտության թանգարանի ստեղծման աշխատանքները:
Զեկուցվել է «300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ» պետական ծրագրի ընթացքի մասին: Նշվել է, որ մարզերում կրթահամալիրների քարտեզագրման և նախագծման աշխատանքներն ավարտվել են, ընթանում են միջգերատեսչական քննարկումներ հետագա քայլերի շուրջ:
Բարձրագույն կրթության ոլորտում վերանայվել են կրթական ծրագրերը, հաստատվել է որակավորումների 21 ոլորտային շրջանակ, մշակվում է բուհերի ֆինանսավորման նոր բանաձև՝ կատարողականի բաղադրիչի ներդրմամբ: Իրականացվել են կրթության կազմակերպման ու կառավարման արդյունավետության բարձրացման աշխատանքներ, թվայնացման միջոցառումներ, ստեղծվել են նոր ենթակառուցվածքներ: Շարունակվում են ակադեմիական քաղաքի հիմնման շուրջ քննարկումները:
Զեկուցվել է սփյուռքի հետ կրթամշակութային համագործակցության, միջազգային գործընկերության, երիտասարդական ծրագրերի մասին: Նշվել է, որ երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության շրջանակում ընդլայնվել է իրավապայմանագրային դաշտը, միջպետական համաձայնագրերով հաջող իրականացվում են օտարերկրյա և ՀՀ ուսանողների փոխանակության ծրագրերը: 2022թ. հուշագրեր են կնքվել հայագիտական հետազոտությունների ևս 2 կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ: Երիտասարդության ոլորտի պետական քաղաքականության շրջանակում բարելավվում է օրենսդրական դաշտը, ընթացքի մեջ են Տավուշի և Սյունիքի մարզերում երիտասարդական 2 կենտրոնի ստեղծման աշխատանքները: 2022թ. տեղի է ունեցել «Սթարմուս 6» փառատոնը:
Իրականացվել են պատմության և մշակույթի հուշարձանների ուսումնասիրման, վերականգնման և տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ, այդ թվում՝ Լոռիի և Տավուշի բերդերի, Դաշտադեմի և Ամբերդի ամրոցների: Ազգային ժողով է ներկայացվել հուշարձանների ոլորտը կարգավորող օրենսդրական փաթեթը: Աշխատանք է տարվում թանգարանների կառավարման համակարգի արդիականացման ուղղությամբ, մշակվում է միասնական տոմսային էլեկտրոնային համակարգի տեխնիկական առաջադրանքը: Միջազգային մշակութային համագործակցության շրջանակում Հայաստանը մասնակցել է ցուցահանդեսների և փառատոնների, գեղարվեստական կրթության շրջանակում իրականացվում է 17 կրթամշակութային նախագիծ, նախաձեռնվել են կառավարման համակարգի բարեփոխումներ և այլն:
Սպորտի բնագավառում իրականացվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» սիրողական 5 մրցաշար՝ շուրջ 5300 մասնակցով: ՀՀ հավաքականների մարզիկները միջազգային մրցումներում և առաջնություններում նվաճել են 307 մեդալ, աջակցություն է տրամադրվել մարզական ֆեդերացիաներին: Կրկնապատկվել է պետական միանվագ աջակցությունը սպորտային մեծ նվաճումներ ունեցող մարզիկներին և մարզիչներին: 2022թ. Հայաստանում անցկացվել է բռնցքամարտի տղամարդկանց Եվրոպայի առաջնությունը և սամբոյի դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը, 2023թ. ևս նախատեսվում է մի շարք առաջնությունների անցկացում: Վարչապետին զեկուցվել է նոր սպորտային համալիրների կառուցման, նաև գործող մարզական հաստատությունների վերանորոգման ընթացքի մասին:
Հաշվետության ներկայացումից հետո ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Վարչապետին մանրամասներ են ներկայացվել «300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ» պետական ծրագրի ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ծրագիրը ռազմավարական առաջնահերթություն է և հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել գործընթացը՝ պարբերական մոնիթորինգ իրականացնելով շինարարության ընթացքի և որակական չափանիշների նկատմամբ:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է կրթության նոր չափորոշիչների ներդրման կարևորությանը, ներառյալ ատեստավորման բաղադրիչին, դասագրքերի տպագրության և բաշխման քաղաքականությանը և նշել, որ թղթային տարբերակին զուգահեռ պետք է աշխատել նաև էլեկտրոնային կրթական հարթակների զարգացման ուղղությամբ: Վարչապետը կարևորել է մշակութային և գեղարվեստական կրթության ծրագրերը այդ թվում դպրոցականների համար ներդրված՝ թանգարան, համերգասրահ, թատրոն տարեկան մեկ անգամ անվճար այցելելու պետական ծրագիրը և հանձնարարել ուշադրության կենտրոնում պահել դրանց պատշաճ իրականացումը, որտեղ անհրաժեշտություն կա, լրամշակել ու բարելավել:
Նշելով նախնական և միջին մասնագիտական կրթական բարեփոխման կարևորությունը՝ Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է ըստ ոլորտային ուղղությունների քննարկել պետություն-մասնավոր գործընկերությամբ նոր ծրագրերի հնարավորությունները և ներկայացնել առաջարկներ: Անդրադառնալով հանրակրթության ու բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվող կրթաթոշակային քաղաքականությանը՝ վարչապետը հանձնարարել է մշակել և ներկայացնել դրանք լավարկելու առաջարկներ ի շահ բարձր առաջադիմություն ունեցող դպրոցականների և ուսանողների:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности министерства образования, науки, культуры и спорта за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство образования, науки, культуры и спорта с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Министр и заместители министра доложили об отраслевых реформах, реализации приоритетных программ и проделанную министерством работу.
Было отмечено, что процесс апробации нового стандарта начался в 60 дошкольных учреждениях Еревана и областей. Впервые реализованы программы повышения квалификации, планируется ввести механизм доплаты. В некоторых областях начался процесс всеобщей инклюзии, в рамках которого с сентября 2022 года осуществляется финансирование детей с особыми образовательными потребностями. Программа будет продолжена.
Новый стандарт в сфере общего образования также находится на стадии апробации, с сентября 2023 года он будет поэтапно внедряться во всех школах Республики Армения, полное внедрение планируется завершить в 2026 году. В настоящее время ведутся работы по созданию и печати учебников. Запущена программа обучения региональным языкам, которая уже реализуется в 25 школах. Внедрены взаимосвязанные механизмы повышения квалификации и оплаты труда учителей, утвержден новый порядок финансирования школ, разделены административно-экономический и образовательный процессы, в ближайшее время будет представлен проект решения правительства.
Программа электронного обучения реализуется в 9 областях Республики Армения, количество бенефициаров составляет 6500, процесс выдачи аттестатов оцифрован. В сфере начального и среднего профессионального образования апробирован ряд моделей государственно-частного партнерства, одним из проявлений которого является создание Регионального колледжа имени Патрика Теведжяна в Тавушской области. Также были представлены программы внешкольного образования, было отмечено, что в этом году планируется начать создание музе? ? науки.
Было доложено о ходе реализации госпрограммы “300 школ и 500 детских садов”. Было отмечено, что завершены работы по картированию и проектированию образовательных комплексов в областях, ведутся межведомственные обсуждения дальнейших шагов.
В сфере высшего образования пересмотрены образовательные программы, утверждена 21 отраслевая рамка квалификаций, разрабатывается новая формула финансирования вузов с введением результативного компонента. Были проведены работы по повышению эффективности организации и управления образованием, мероприятия по цифровизации, созданы новые инфраструктуры. Продолжаются обсуждения вокруг создания академического городка.
Было доложено об образовательном и культурном сотрудничестве с диаспорой, международном партнерстве, молодежных программах. Было отмечено, что в рамках двустороннего и многостороннего сотрудничества расширено договорно-правовое поле, успешно реализуются программы обмена иностранными и армянскими студентами в рамках межгосударственных договоров. В 2022 году были подписаны меморандумы о создании еще 2 центров арменоведения. В рамках государственной политики в сфере молодежи совершенствуется законодательное поле, ведутся работы по созданию 2 молодежных центров в Тавушской и Сюникской областях. В 2022 году состоялся фестиваль “Стармус 6”.
Проведены исследования, реставрация и благоустройство территории культурно-исторических памятников, в том числе крепостей Лори и Тавуша, Даштадем и Амберд. В Национальное Собрание представлен законодательный пакет, регулирующий сферу памятников. Ведется работа по модернизации системы управления музеями, разрабатывается техническое задание единой системы электронного билета. В рамках международного культурного сотрудничества Армения приняла участие в выставках и фестивалях, в рамках художественного образован ия реализуются 17 образовательных и культурных проектов, начаты реформы системы управления и т.д.
В области спорта было проведено 5 любительских турниров “Кубок премьер-министра Республики Армения”, в которых приняли участие около 5300 человек. Спортсмены сборных команд Армении завоевали 307 медалей на международных соревнованиях и чемпионатах, была оказана поддержка спортивным федерациям. В два раза увеличена предоставляемая добившимся крупных достижений спортсменам и тренерам единовременная государственная поддержка. В 2022 году в Армении были проведены Чемпионат Европы по боксу среди мужчин и Чемпионат ? ?ира по самбо среди молодежи. На 2023 год также запланирован ряд чемпионатов. Премьер-министру было доложено о строительстве новых спортивных комплексов и реконструкции существующих спортивных сооружений.
После представления докладов состоялся обмен мнениями. Премьер-министру были представлены детали дорожной карты государственной программы “300 школ и 500 детских садов”. Глава правительства отметил, что программа является стратегическим приоритетом и поручил держать процесс в центре внимания, осуществляя периодический мониторинг хода строительства и стандартов качества.
Никол Пашинян коснулся важности внедрения новых стандартов образования, в том числе аттестационного компонента, политики печати и распространения учебников, и отметил, что наряду с бумажной версией необходимо также работать над развитием электронных образовательных платформ. Премьер-министр подчеркнул важность программ культурного и художественного образования, в том числе государственной программы бесплатного посещения музея, концертного зала и театра один раз в год для школьников, и поручил держать в центре внимания надлежащую реализацию, при необходимости доработать и усовершенствовать ее.
Отметив важность реформы начального и среднего профессионального образования, глава правительства поручил обсудить возможности новых программ в рамках государственно-частного партнерства по отраслевым направлениям и представить предложения. Коснувшись стипендиальной политики в сфере общего и высшего образования, премьер-министр поручил разработать и представить предложения по их совершенствованию в интересах школьников и студентов с высокой успеваемостью.