Փաշինյանի առաջարկում տրանսպորտային միջանցքի ապաշրջափակման տրամաբանություն ես չտեսա. Լավրով
Վերջին օրերին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներն իսկապես հանրային մեկնաբանություններում անդրադարձել են Ադրբեջանի հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի միջեւ կապի հաստատման թեմային. վարչապետ Փաշինյանն ինչ-որ տեղ ասել է, որ Հայաստանը կտրականապես դեմ է Զանգեզուրի միջանցքին։ Զանգեզուրի միջանցքի մասին երբեք խոսք չի եղել այն պայմանավորվածության շրջանակում, որը ձեռք է բերվել  ՌԴ, Ադրբեջանի նախագահների եւ Հայաստանի վարչապետի միջեւ։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ հայտարարությունում, որը ստորագրվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին եւ որը կանգնեցրել է պատերազմը, ասված է, որ կապաշրջափակվեն բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերը եւ այլն, որ Հայաստանը երաշխավորում է տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի միջեւ երկու ուղղություններով։ Իսկ այդ տրանսպորտային հաղորդակցության վերահսկողությունն իրականացնում են ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները։
«Ահա սա է ամբողջ մեջբերումն այն փաստաթղթից, որը եռակողմ ձեւաչափով ստորագրվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին։ Եվ այն, ինչ ասել է պարոն Փաշինյանը, որ ահա նա ցանկանում է նույնպիսի պայմաններ Հայաստանով տարանցման համար, որոնք կօգտագործվեն Ադրբեջանից Նախիջեւան տարանցման դեպքում Իրանով... ես այստեղ ոչ մի տրամաբանություն չտեսա, անկեղծ ասած, հազիվ թե տեղին է այս երթուղիները համեմատելը։ Եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում, որն ստեղծվել է 2021թ. Հայաստանի, ՌԴ եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետերի մակարդակով, պայմանավորվել են, որ բոլոր կապերի եւ երթուղիների ապաշրջափակման դեպքում երկրները, որոնց տարածքով անցնելու է ցանկացած ապաշրջափակված երթուղի, լիովին պահպանելու են իրենց ինքնիշխանությունն ու իրավադատությունն այդ երթուղիների հանդեպ իրենց տարածքում։
2023թ. հունիսին, փոխվարչապետերի մակարդակով, նրանք պայմանավորվեցին այն մասին, որպեսզի վերականգնեն նման հաղորդակցությունը, սկզբում՝ երկաթուղայինը. դա համաձայնեցվեց, քննարկվեց նախագահ Պուտինի հետ Երեւանում, երբ նա այցելել էր այնտեղ, առանձին՝ Փաշինյանի հետ, ՀԱՊԿ գագաթաժողովի շրջանակում։ Ես հիանալի հիշում եմ, որ դա բավական դրական ընդունվեց, բայց հետո ամեն բան ինչ-որ տեղ «գնաց»։
Մենք իհարկե հասկանում ենք, որ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից նման նահանջները հազվադեպ բան չեն, եւ թե ինչն է խանգարել այդ պայմանավորվածություններն ավարտել թղթի վրա, Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ շարժումը բացելու սկզբունքների մասին՝ ես չգիտեմ։ Մենք միայն լավ գիտենք, որ արեւմտյան բարեկամների բարի խորհուրդները միշտ առկա են Հարավային Կովկասում, եւ այդ խորհուրդները, երբեմն,  ընկալվում են գործընթացի այս կամ այն մասնակցի կողմից։
Բայց այն, որ Արեւմուտքի խորհուրդները ուղղված են միշտ պայմանավորվածություններ չգտնելուն տարածաշրջանի երկրների միջեւ՝ նրանց շահերի հավասարակշռության հիման վրա, այլ ուղղված են իրենց աշխարհաքաղաքական խնդիրների առաջմղմանը, դա նույնպես մեզ հայտնի է, եւ ես համոզված եմ, որ նման հաղորդակցության վերականգնման այլընտրանք գոյություն չունի, դրա պարամետրերը ամրագրված են եռակողմ պայմանավորվածությունում. երթուղին անցնում է  Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով, ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության վերահսկողությամբ, այստեղ էլ համաձայնեցվել են սահմանապահ եւ մաքսային վերահսկման ընթացակարգերը Հայաստան եւ Ադրբեջան մտնելիս եւ Հայաստանից ադրբեջանական Նախիջեւան դուրս գալիս»,- հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը։

Лавров: В предложении Пашиняна я не увидел логики по разблокированию транспортного коридора
В последние дни лидеры Армении и Азербайджана, действительно, затрагивали в своих публичных комментариях тему установления связи между между основной частью Азербайджана и Нахиджеваном: причем премьер- министр Пашинян где-то сказал, что Армения категорически против Зангезурского коридора. Про Зангезурский коридор никогда речь не шла в рамках тех договоренностей, который были достигнуты президентами РФ, Азербайджана и премьером Армении. Об этом на пресс-конференции заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
По его словам, в заявлении, которое было подписано 9 ноября 2020 года и которое остановило войну, было сказано, что разблокируются все экономические и транспортные и связи, и далее, что Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджана и Нахиджеваном, в обоих направлениях. А контроль за этим транспортным сообщением осуществляют органы пограничной службы ФСБ РФ.
«Это вот практически цитата из того документа, который в трехстороннем формате был подписан 9 ноября 220 года. И то, что сказал господин Пашинян, что вот он хочет то ли таких же условий для транзита через Армению, которые будут использоваться при транзите из Азербайджана в Нахиджеван через Иран… я не увидел здесь никакой логики, откровенно говоря, едва ли уместно сравнивать эти маршруты. В рам хак трехсторонней рабочей группы, которая была создана в 2021 году на уровне вице-премьеров Армении, РФ и Азербайджана было условленно, что при разблокировании всех связей и маршрутов, страны, по территории которых любой разблокированных маршрут проходит в полной мере сохраняют суверенитет и юрисдикцию над этими маршрутами на своей территории. В июне 2023 года, на уровне вице-премьеров они договорились о том, чтобы возобновить такое сообщение, для начала железнодорожное: это было согласованно, это обсуждалось президентом Путиным в Ереване, когда он был там с визитом, отдельно с Пашиняном, на полях саммита ОДКБ. Я прекрасно помню, что это был встречено весьма позитивно, но потом все куда-то ушло. Мы конечно понимаем, что такие откаты от достигнутых договоренностей, это дело не редкое, и что помешало завершить эти договоренности на бумаге, о принципах открытия движения между Азербайджаном и Нахиджеваном, я не знаю. Мы только хорошо знаем, что добрые советы западных друзей всегда присутствуют на Южном Кавказе и эти советы, порой, воспринимаются тем или иным участником процесса. Но то, что советы Запада нацелены всегда не на нахождение договоренностей между странами региона на основе баланса их интереса, а на продвижение своих геополитических задач, это тоже всем известно, и я убежден, что альтернативы возобновления такого сообщения не существует, его параметры закреплены в трехсторонней договоренности: проходит маршрут по суверенной территории Армении, под контролем пограничной службе ФСБ РФ, там же были согласованы в принципиальном плане процедуры пограничного и таможенного контроля на входе в Армению из Азербайджана и на выходе из Армении в азербайджанский Нахиджеван», заявил глава внешнеполитического ведомства РФ.