Փաշինյանը ԼՂ հարցում նոր հնարավորություններ է տեսնում
Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն Արագածոտնում նախընտրական հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ այսօր ավելի շատ հնարավորություններ կան Ղարաբաղի հարցը «մեր պատկերացումներին համապատասխան լուծելու համար»:
Նա ընդունել է, որ այսօր Հայաստանը գտվում է «ծանր ու վիրավոր» վիճակում, բայց միևնույն է ավելի շատ հնարավորություններ է տեսնում Արցախի հարցը «մեր պատկերացումներին համապատասխան լուծելու համար, քան դա գոյություն ուներ 4 տարի առաջ»։
«Հավատացեք իմ այս արձանագրմանը։ Ես ավելի մանրամասն չեմ կարող ասել։ Միայն երկու բան կարող եմ ասել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում արձանագրվել է Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը ճշգրտելու համար բանակցային գործընթացի վերականգնման անհրաժեշտությունը։ Եվ մենք պատկերացնում ենք, որ այս բոլոր իրադարձություններից հետո «անջատում՝ հանուն փրկության» բանաձևի իրագործման հնարավորությունները էականորեն մեծացել են։ Եվ մեզ հարկավոր է հետևողական աշխատանք»,- ասել է նա։
Նա հորդորել է չհավատաք, եթե քաղաքացիներին կասեն, որ իշխանություններն ինչ-որ բան ուզում են հանձնել հակառակորդին։ «Մենք չենք կարող»,- ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ տարածից։

Пашинян видит новые возможности в карабахском вопросе
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении, кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян в ходе предвыборной встречи в Арагацотне заявил, что сегодня есть больше возможностей для решения карабахского вопроса в соответствии с «нашими представлениями».
Он признал, что сегодня Армения находится в «тяжелом и раненном состоянии», но все равно есть больше возможностей для решения вопроса Арцаха в соответствии с «нашими представлениями», чем было 4 года назад.
«Поверьте мне. Правда я не могу сказать более подробно. Могу сказать лишь, что в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ зафиксирована необходимость восстановления переговорного процесса для уточнения окончательного статуса Карабаха. И мы считаем, что в рамках этого процесса возможности реализации принципа «отсоединение во имя спасения» существенно возросли. Просто мы должны последовательно работать в этом направлении», - сказал он.
Он призвал не верить слухам о том, что власти хотят что-то сдать противнику. Пашинян также подчеркнул, что азербайджанские вооруженные силы должны покинуть территорию Армении.