Փաշինյան-Թրամփ հանդիպման արդյունքներով ստորագրված հուշագրերն ուրվագծում են առաջիկա տարիների երկկողմ հարաբերությունների ուղղությունները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Վաշինգտոնում կայացած երկկողմ հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ստորագրված երեք հուշագրերն ուրվագծում են առաջիկա տարիների երկկողմ հարաբերությունների հիմնական ուղղությունները։ Այս մասին ասել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Լիլիթ Մակունցը
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջև կնքված երեք հուշագրերը բավականին կարևոր նշանակություն ունեն։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ դրանք վերաբերում են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում կարողությունների զարգացմանը, արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարության զարգացմանը, ինչպես նաև էներգետիկ անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը։ Այս երեք հուշագրերը ուրվագծում են առաջիկա տարիների երկկողմ հարաբերությունների հիմնական ուղղությունները, որոնց շուրջ պետք է աշխատենք․ շատ կարևոր է ռազմավաական տեսանկյունից այդ պլանավորումն ունենալը»,- ասել է Մակունցը։
Դեսպանը հիշեցրել է, որ այս տարվա հունվարին Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն կնքվել են ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ, որտեղ համագործակցության բավականին մեծ շրջանակ է ուրվագծված։
«Եվ այն ժամանակ արդեն մենք նախատեսում էինք, որ ԱՄՆ-ի  նոր ձևավորվող վարչակազմի հետ պետք է  քննարկել ու հասկանալ, թե որոնք են լինելու այս փուլի համար նախընտրելի ոլորտները, որոնց շուրջ պետք է աշխատենք, և, ըստ այդմ, այս ուղղությունները բավականաչափ կարևոր են համարվել»,-մանրամասնել է դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ հարաբերությունների նման բարձր մակարդակը չափազանց կարևոր է ոչ միայն Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության տեսանկյունից, այլև դա նաև նպաստելու է թե՛ մեր տարածաշրջանում, թե՛ ԵՄ անդամ պետություններում Հայաստանի դերակատարման և կշռի բարձրացմանը։

Меморандумы, подписанные по итогам встречи Пашиняна и Трампа, определяют направления двусторонних отношений на ближайшие годы.
По итогам состоявшейся в Вашингтоне двусторонней встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа между Арменией и США были подписаны три меморандума, которые определяют основные направления двусторонних отношений на ближайшие годы. Об этом заявила посол Армении в США Лилит Макунц
«Три меморандума, заключенные между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом США Дональдом Трампом, имеют весьма важное значение. Хочу напомнить, что они касаются развития потенциала в рамках проекта "Перекресток мира", продвижения инноваций в сфере искусственного интеллекта и полупроводников, а также сотрудничества в области энергетической безопасности. Эти три меморандума очерчивают основные направления двусторонних отношений на предстоящие годы, над которыми нам предстоит работать. С стратегической точки зрения крайне важно иметь такое планирование», - сказала Макунц.
Посол напомнила, что в январе этого года Армения и США подписали документ о стратегическом партнерстве, в котором обозначен достаточно широкий спектр сотрудничества.
«Еще тогда мы предполагали, что с формирующейся администрацией США нужно будет обсудить и определить приоритетные сферы на этот этап, над которыми предстоит работать. Соответственно, эти направления были признаны достаточно важными», - уточнила дипломат.
По ее словам, столь высокий уровень двусторонних отношений имеет большое значение не только в контексте стратегического партнерства Армения-США, но и будет способствовать повышению роли и веса Армении как в нашем регионе, так и в государствах - членах ЕС.