Պարեկային ոստիկանության հիմնադրմամբ ցանկանում ենք փոխել քաղաքացի-ոստիկանություն հարաբերությունների որակը. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արտաշատում մասնակցել է Ոստիկանության Պարեկային ծառայության Արարատի մարզի ստորաբաժանման աշխատանքի մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, արտերկրի դիվանագիտական ծառայությունների ներկայացուցիչներ և այլ պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետը շնորհավորել է Արարատի մարզի բնակիչներին՝ Պարեկային ոստիկանության նորամուտի առիթով և հույս հայտնել, որ ծառայության աշխատանքին զուգընթաց նրանք իրենց ավելի պաշտպանված կզգան։
«Ուզում եմ շեշտել, որ Ոստիկանության բարեփոխումների առանցքային նպատակը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին պաշտպանվածության ավելի մեծ զգացումով օժտելն է։ Ընդ որում, Պարեկային ոստիկանության մինչև այս պահի ծառայությունն այդ հետևությանն է մեզ բերում, որ իսկապես սա կարգախոս չէ, որովհետև Պարեկային ոստիկանության հիմնադրմամբ մենք քաղաքացի-ոստիկանություն հարաբերությունների որակն ենք նաև ցանկանում փոխել։
Եվ ուզում եմ ընդգծել բարեվարքության կարևորությունը։ Շատ կարևոր է, որ պարեկային նոր ծառայողներն արդեն իսկ ձևավորված իմիջը որևէ կերպ չխաթարեն և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների շրջանում ամրապնդեն օրենքի գերակայության, օրենքի առաջ բոլորի հավասարության զգացողությունը, որովհետև սրա վրա է կառուցվում պետությունը և պետականությունը։ Եվ մենք սրա մասին որևէ պահ չպետք է մոռանանք։
Ես ուզում եմ արձանագրենք նաև մեր ամենօրյա աշխատանքում Պետություն-Հայրենիք հասկացությունների նոր ընկալումը, որովհետև մեր ընկալմամբ Պետությունը Հայրենիքն է, Հայրենիքը` Պետությունը։ Եվ եթե որևէ մեկը սիրում է իր Հայրենիքը, ուրեմն Հայրենիքը սիրելու իր զգացումը պետք է արտահայտվի Պետությունն ուժեղացնելով, պետական ինստիտուտներն ուժեղացնելով։
Մենք Պարեկային ոստիկանության հիմնադրմամբ ահա շատ կարևոր մի ինստիտուտ ենք ներդնում, որով ամրապնդում ենք մեր Պետությունը»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ Պետությունը միայն պաշտոնյան չէ, պետությունը քաղաքացին է, իրավակարգը, մարդկանց իրավունքները, անվտանգությունը, սեփականությունը, արժանապատվությունը պաշտպանելու այդ գործիքակազմի ամբողջությունն է։
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային գործընկերներին Պարեկային ոստիկանության հիմնադրման հարցում Կառավարությանն աջակցելու համար։ «Պարեկային ոստիկանության հիմնադրման համար, ընդհանուր առմամբ, ծախսվել է 29 մլրդ դրամ։ Այդ 29 մլրդ դրամից 20 մլրդը ծախսվել է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեից, 6 մլրդը տրամադրվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից, 3 մլրդը` Եվրամիության։ Ցանկանում եմ մեր գործընկերներին և Հայաստանի Հանրապետության բոլոր հարկ վճարողներին շնորհակալություն հայտնել այս գործընթացն իրականություն դարձնելու համար։
Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել և շնորհավորել Պարեկային ոստիկանությունում ծառայության անցած կանանց և ողջունել նրանց ներկայությունն ու մասնակցությունը։ Մենք բոլորս, իհարկե, հասկանում ենք, որ թե սովորականից ավելի ինչպիսի խոչընդոտներ են նրանք հաղթահարել և հաղթահարում։ Ենթադրում եմ` այս թեմայով բարդ խոսակցություն են ունեցել իրենց ընտանիքի անդամների հետ, միջավայրի բարդություններն են հաղթահարել և հաղթահարում, բայց ուզում եմ իմանաք, որ մենք ձեզ քաջալերում և ողջունում ենք:
Շնորհակալ ենք, որ այդ պատասխանատվությունը վերցնում եք ձեզ վրա»,- ասել է վարչապետը` տեղեկացնելով, որ առաջիկայում Պարեկային ոստիկանությունում նոր ընդունելություն է կազմակերպվելու` 300 նոր ծառայողով համալրվելու համար:
Այդ 300 ծառայողների շուրջ 80 տոկոսը լինելու են կանայք։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Պարեկային ոստիկանությունում ծառայող կանայք իրենց անձնվեր աշխատանքով, օրինակով կքաջալերեն նաև մյուսներին, որովհետև, նրա խոսքով, կարևոր է, որպեսզի ընդհանրապես Ոստիկանությունում կանանց ներգրավվածությունը մեծանա։
«Հարգելի ներկաներ, հարգելի գործընկերներ, կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս և առաջին հերթին Պարեկային ոստիկանության մեր ծառայողներին, մաղթում եմ հաջողություն, աշխատանքի մեջ նախանձախնդիր, հետևողական և սկզբունքային լինելու պատասխանատվություն։ Համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի, որովհետև այստեղ, ի վերջո, ծառայության են անցել այն մարդիկ, ովքեր անցել են համապատասխան պատրաստություն։ Նրանց պատրաստության մակարդակը ստուգվել է, և քննությունների արդյունքներով նրանք ծառայության են անցել Պարեկային ոստիկանությունում։

Пашинян: Созданием Патрульной службы мы хотим изменить качество отношений между гражданами и полицией
Созданием Патрульной службы мы хотим изменить качество отношений между гражданами и полицией. Об этом заявил на мероприятии по случаю начала работы подразделения Патрульной службы полиции в Араратской области в городе Арташат 28 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Как сообщили в пресс-службе Правительства республики, в мероприятии также приняли участие министр внутренних дел Ваге Казарян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, представители иностранных дипломатических служб и другие должностные лица.
Пашинян поздравил жителей Араратской области с началом работы Патрульной службы и выразил надежду, что отныне они будут чувствовать себя более защищенными.
«Хочу подчеркнуть, что основная цель реформы полиции – дать гражданам Республики Армения еще большее чувство защищенности. Деятельность Патрульной службы приводит нас к выводу, что это не пустые лозунги, потому что путем создания Патрульной службы мы также хотим изменить качество отношений между гражданами и полицией.
И я хочу подчеркнуть важность добропорядочности. Очень важно, чтобы новые сотрудники никоим образом не портили уже сложившийся имидж и укрепляли среди граждан Республики Армения чувство верховенства закона и равенства всех перед законом, поскольку именно на этом и строится государство и государственность. И об этом никогда не нужно забывать.
Я хочу зафиксировать в нашей ежедневной работе также новое понимание понятий Государство-Родина, потому что в нашем понимании Государство – это Родина, а Родина – это Государство. И если кто-то любит свою Родину, то его чувство любви к Родине должно выражаться в укреплении Государства, укреплении государственных институтов. С созданием Патрульной полиции мы вводим очень важный институт, который укрепляет наше Государство», - подчеркнул Пашинян, добавив, что Государство - это не только должностные лица, Государство - это гражданин, это вся совокупность механизмов защиты правопорядка, прав человека, безопасности, собственности и достоинства.
Премьер-министр поблагодарил международных партнеров за поддержку в создании Патрульной полиции. «На создание Патрульной полиции потрачено 29 млрд. драмов. Из этих 29 млрд. драмов 20 млрд. были выделены из государственного бюджета Республики Армения, 6 млрд. предоставили Соединенные Штаты Америки, а 3 млрд. - Европейский Союз. Я хочу поблагодарить наших партнеров и всех налогоплательщиков РА за то, что данный процесс стал действительностью.
Я хочу выразить особую благодарность и поздравления женщинам, начавшим службу в Патрульной полиции, и приветствовать их присутствие и участие. Конечно, мы все понимаем, какие препятствия они преодолели и преодолевают. Предполагаю, что у них были трудные разговоры с членами своих семей на эту тему, они преодолевали и преодолевают сложности окружающей среды, но я хочу, чтобы вы знали, мы поощряем и приветствуем вас. Спасибо, что взяли на себя эту ответственность», - сказал премьер-министр.
Глава правительства сообщил, что в ближайшее время в Патрульной полиции будет организован новый прием для набора 300 новых сотрудников. Около 80 процентов из этих 300 сотрудников будут женщины. Он выразил надежду на то, что служащие в Патрульной полиции женщины будут своим примером поощрять других посвятить себя этой работе, поскольку, по его словам, важно повысить вовлеченность женщин в полицию в целом.
«Уважаемые присутствующие, уважаемые коллеги, еще раз поздравляю всех нас и в первую очередь наших сотрудников Патрульной полиции, желаю успехов, усердия, последовательности и принципиальности в работе. Уверен, что так и будет, ведь сюда на службу поступили люди, прошедшие соответствующую подготовку. Проверен уровень их подготовки, и по результатам экзаменов они поступили на службу в Патрульную полицию.
Поздравляю всех вас и желаю хорошей службы на благо Республики Армения», - заключил глава правительства.