Ընդգծում ենք 2020-ի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման անայլընտրանքայնությունը․ Զասը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի վերաբերյալ
Հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի շուրջ քննարկման ժամանակ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարել է, որ կառույցն ընդգծում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման անայլընտրանքայնությունը։
Զասի խոսքով ՝ ՀԱՊԿ-ում ողջունում են "Ռուսաստանի միջնորդությամբ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի միջեւ սկսված բանակցությունները եւ տարածքի վիճելի հատվածներից ստորաբաժանումների մի մասի հետ քաշելու շուրջ պայմանավորվածության ձեռքբերումը":
Ավելի վաղ Զասը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ում տագնապով են հետևում Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակի զարգացմանը:

Отмечаем безальтернативность выполнения трехсторонних договоренностей от 10 ноября 2020 года: Зась
Отмечаем безальтернативность выполнения трехсторонних договоренностей от 10 ноября 2020 года. Об этом в ходе заседания Совета министров иностранных дел (СМИД) ОДКБ в Душанбе сказал Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
По словам Зася, в ОДКБ приветствуют "начавшиеся переговоры между армянской и азербайджанской стороной при посредничестве России и достижение договоренности об отводе части подразделений со спорных участков территории".
"В ОДКБ с тревогой внимательно следят за развитием обстановки в приграничных районах Сюникской области Армении. Это тоже стало предметом обсуждения в ходе сегодняшнего заседания Совета министров иностранных дел ОДКБ", - сказал Зась в среду по итогам заседания.