Օնիկ Գասպարյանը մինչեւ 8-օրյա ժամկետի լրանալը հանդիսանում է ԶՈւ բարձրագույն զինվորական հրամանատարը․ ԳՇ հայտարարությունը
ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբը վերլուծություն է տարածել ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու միջնորդության վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի՝ 02․03․2021թ․ որոշման մասին  հայտարարության վերաբերյալ:
«Նախագահը հայտարարել է Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասությամբ սահմանված իմպերատիվ երկու պահանջներից երկրորդի կատարման մտադրության՝ առանձին դիմումով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին, հիմքը՝ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը։
Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները սահմանված են Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով, որով վերաբերելի կետն առաջինն է, օրենքի համապատասխանությունը որոշելը։ Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով Նախագահի հրամանագրի նախագծի սահմանադրականության կամ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետին պաշտոնից ազատման հարց լուծելու իրավասություն Սահմանադրական դատարանը չունի, այսինքն՝ Նախագահը վերաբերելիի մասով կարող է դիմել Սահմանադրական դատարան բացառապես «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)՝ որպես նախագծի իրավական հիմքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով եւ ոչ կոնկրետ օրենքի հոդվածի կամ մասի։
Սահմանադրական դատարան դիմելու ժամկետ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասությամբ եւ վերաբերող մասով Սահմանադրությամբ ընդհանրապես սահմանված չէ։ Վերաբերող մասով ժամկետները սահմանված են Օրենքի 35․1-րդ հոդվածի
3-րդ մասով՝ հրամանագրի նախագծի վերադարձից հետո 8 օր (ազատման հիմք Օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը հղում է նշանակման կարգին)։
Հայտարարությամբ Նախագահը գործել է եւ հայտնել է մտադրությունը գործելու Սահմանադրությանը բացառապես համապատասխան։
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Վիկտորի Գասպարյանը մինչեւ 8-օրյա ժամկետի լրանալը (Նախագահի կողմից Սահմանադրական դատարան դիմելուց հետո սկսում են գործել այլ ժամկետներ) շարունակում է իր ծառայությունը հայրենիքին եւ ժողովրդին, հանդիսանում է Զինված ուժերի բարձրագույն զինվորական հրամանատարը»,- ասված է վերլուծության մեջ:

Оник Гаспарян до истечения 8-дневного срока является высшим командующим ВС: Генштаб
Начальник отдела информации административно-организационного управления ГШ ВС РА, полковник Самвел Асатрян представил анализ заявления президента республики о ходатайстве об освобождении от должности начальника Главного штаба ВС РА.
"Президент заявил о намерении реализации второго из двух императивных требований, установленных 2-м предложением части 2 статьи 139 Конституции, обратившись в Конституционный суд с отдельным заявлением на основании пункта 4 части 1 статьи 169 Конституции. Полномочия Конституционного суда установлены статьей 168 Основного закона, которая предполагает определение соответствия закона Конституции.
Конституционный суд, согласно 168 статье Конституции, не имеет полномочий решать вопрос конституционности проекта указа президента или вопроса освобождения начальника Генштаба ВС РА от должности, то есть президент может обратиться в Конституционный суд только по вопросу конституционности закона «О военной службе и статусе военнослужащего» от 15 ноября (далее - закон) в качестве правовой основы проекта и не конкретной статьи или части закона.
Срок обращения в Конституционный суд вторым предложением части 2 статьи 139 Конституции вообще не установлен. Сроки по данному вопросу установлены частью 3 статьи 35.1 соответствующего закона (8 дней после возвращения проекта указа). В заявлении президент сообщил о намерении действовать исключительно в соответствии с Конституцией. Начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Оник Викторович Гаспарян до истечения 8-дневного срока (после обращения президента в Конституционный суд начинают действовать другие сроки) продолжает службу Родине и народу, является высшим военным командиром вооруженных сил", - говорится в заявлении Асатряна.