Օնիկ Գասպարյանը հայտարարություն է տարածել՝ դիմելով ԱԺ նախագահին և խմբակցությունների ղեկավարներին
ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պարոն Անդրանիկ Քոչարյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար, տիկին Լիլիթ Մակունցին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պարոն Գագիկ Ծառուկյանին,
ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պարոն Էդմոն Մարուքյանին,
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանաթուրքական կոալիցիայի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի դադարեցումից հետո անցել է ավելի քան հինգ ամիս։ Այդ ողջ ընթացքում, մեր հասարակության տարբեր շերտերի մոտ բազմաթիվ հարցեր են կուտակվել` պատերազմից առաջ, դրա ընթացքում, ինչպես նաև զինադադարի կնքումից հետո տեղի ունեցած բազմաթիվ իրադարձությունների, դրանց համատեքստում ՀՀ և Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի և պետական ղեկավարման մարմինների կողմից ընդունված տարաբնույթ որոշումների և իրականացված գործողությունների վերաբերյալ։ Հանրային լրատվության միջոցները հեղեղված են տարաբնույթ տեղեկություններով, գնահատականներով, բացահայտումներով, դավադրապաշտական տեսություններով։ Դրան վերջին շրջանում ավելացել են որոշ պետական մարմինների կողմից հատվածաբար գաղտնազերծվող և հանրայնացվող տեղեկությունները (մասնավորապես` ԱԽ Քարտուղարության կողմից ս․թ․ ապրիլի 15-ին հրապարակված ԱԽ նիստերի արձանագրությունների ընտրովի հատվածները ,որոնք ամբողջական չեն արտահայտում զեկույցների բովանդակությունը` դրանով միտումնավոր խեղաթյուրելով իրականությունը, որն էժանագույն վարքագծի դրսևորում է ՀՀ գործող իշխանության կողմից)։
Այս ամենն իրական սպառանալիք է դարձել մեր ազգային անվտանգության համար, խարխլում է մեր հանրային համերաշխությունը, բարոյալքում է մեր զինված ուժերը և, որպես հետեւանք, խոցելի է դարձնում մեր պետությունը` թշնամու հետագա հնարավոր ոտնձգությունների առաջ։
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը ողջ այս ընթացքում առավելագույն զսպվածություն է դրսևորել այս հարցում, խուսափել է որևէ կերպ հանրայնացնել պատերազմին վերաբերող և պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվությունը, սակայն վերջին շրջանում ավելացող շահարկումները, որոշ պետական և քաղաքական գործիչների կողմից հնչեցվող անպատասխանատու հայտարարությունները և գաղտնի տեղեկատվության արտահոսքը անհրաժեշտ են դարձնում իրավականորեն կանոնակարգել անցած պատերազմին առնչվող բոլոր հանգամանքների պետական քննության գործընթացը՝ առավելագույն անաչառություն, համակարգվածություն և մասնագիտական խորություն ապահովելու նպատակով։ Այդ իսկ պատճառով դիմում եմ ձեզ՝ ՀՀ Սահմանադրության 108 Հոդվածի 4-րդ կետով ձեզ վերապահված լիազորությունների շրջանակներում անհապաղ նախաձեռնելու 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի ստեղծում։ Համոզված եմ, որ այդպիսի հանձնաժողովի աշխատանքը հնարավորություն կտա բացահայտել անցած պատերազմի հետ կապված հիմնական հանգամանքները, կարևոր դասեր քաղել ապագա հնարավոր ռազմական գործողություններին առավել արդյունավետ նախապատրաստվելու նպատակով, ինչպես նաև լիցքաթափել շիկացած հանրային մթնոլորտը։ Իմ կողմից պատրաստակամություն եմ հայտնում առավելագույնս օժանդակել ապագա քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին»։

Оник Гаспарян требует создания следственной комиссии НС по расследованию обстоятельств 44-дневной войны
Генерал-полковник Оник Гаспарян распространил заявление, в котором обратился к председателю НС и фракциям с просьбой создать в парламенте следственную комиссию по расследованию обстоятельств 44-дневной войны 2020 года, сообщает ArmLur.am.
«Председателю Национального Собрания РА, господину Арарату Мирзояну, Председателю постоянной комиссии НС РА по обороне и безопасности, господину Андранику Кочаряну, Руководителю фракции "Мой шаг" НС РА, Лилит Макунц, Руководителю парламентской фракции «Процветающая Армения», господину Гагику Царукяну, Руководителю парламентской фракции «Просвещенная Армения», господину Эдмону Марукяну, После прекращения 44-дневной войны со стороны азербайджано-турецкой коалиции против Республики Арцах прошло более пяти месяцев. За все это время у разных слоев нашего общества накопилось множество вопросов относительно хода войны, а также многочисленных событий, произошедших после заключения перемирия, в их контексте были приняты различные решения и действия вооруженными силами и органами государственного управления Республики Армения и Республики Арцах.
Средства массовой информации наводнены различными сведениями, оценками, разоблачениями, заговорщическими теориями. К этому в последнее время добавились рассекреченные и обнародованные некоторыми государственными органами сведения (в частности, выборочные отрывки из протоколов заседаний СБ, опубликованные Секретариатом Совбеза 15 апреля с. г., которые не отражают содержание докладов в полной мере, тем самым умышленно искажая действительность, что является проявлением дешевого поведения со стороны действующей власти РА).
Все это стало реальной угрозой для нашей национальной безопасности, подрывает нашу общественную солидарность, деморализует наши Вооруженные силы и, как следствие, делает уязвимым наше государство перед возможными посягательствами врага. Генеральный штаб Вооруженных сил РА за весь этот период проявил максимальную сдержанность в этом вопросе, воздерживаясь от публикации информации, касающейся войны и являющейся государственной тайной, однако растущие в последнее время спекуляции, безответственные заявления, озвучиваемые некоторыми государственными и политическими деятелями, и утечка секретной информации делают необходимым юридически регламентировать процесс государственного расследования всех обстоятельств, связанных с войной, с целью обеспечения максимальной беспристрастности и объективности.
Поэтому обращаюсь к вам с предложением инициировать в рамках полномочий, отведенных вам пунктом 4 статьи 108 Конституции РА, создание следственной комиссии НС по обстоятельствам 44-дневной войны 2020 года. Уверен, что работа такой комиссии даст возможность выявить основные обстоятельства, связанные с прошедшей войной, извлечь важные уроки для более эффективной подготовки к будущим возможным военным действиям, а также разрядить раскаленную общественную атмосферу. Со своей стороны выражаю готовность максимально содействовать работе будущей комиссии». Отметим, что Оник Гаспарян направил это заявление также в Национальное Собрание.