Ոմանց համար ագրեսիայի մշակույթը շարունակում է գերիշխել խաղաղության մշակույթին. ելույթ՝ ՄԱԿ-ում
Նյու Յորքում կայացած Խաղաղության մշակույթին նվիրված ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան ֆորումին (High Level Forum on the Culture of Peace) ելույթով հանդես է եկել ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը։
Նա նշել է, որ, չնայած անհանդուրժողականության և այլատյացության դեմ պայքարի ոլորտում միջազգային հանրության ջանքերին, դրանց տարբեր դրսևորումները շարունակում են անարգել գոյություն ունենալ աշխարհի տարբեր վայրերում։ Ընդգծվել է, որ Հայաստանը բազմիցս է ահազանգել Ադրբեջանի քաղաքական խոսույթում գերիշխող ատելության խոսքի և ռասիզմի վերաբերյալ, ինչը նաև արձանագրվել է միջազգային կառույցների կողմից։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքներին` դեսպան Մարգարյանը ֆորումի մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձը մերժելու և հակամարտության գոտի ՄԱԿ կառույցների, ներառյալ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մուտքը խոչընդոտելու վրա։
Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ռազմատենչ գործողությունների ու հռետորաբանության վերաբերյալ Մhեր Մարգարյանը նշել է, որ դա նաև ի ցույց է դնում, որ ոմանց համար սպառնալիքի, հրահրման և ագրեսիայի մշակույթը շարունակում է գերիշխել  խաղաղության մշակույթին։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը ընդգծել է իր պատմական հայրենիքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության, մարդու հիմնարար իրավունքների և արժանապատիվ կյանքի երաշխավորման միջոցով հակամարտությունը կարգավորելու անհրաժեշտությունը՝ տարածաշրջանային կայուն խաղաղության համար։

Для Азербайджана культура угрозы, агрессии доминирует над культурой мира
На состоявшемся 6 сентября в Нью-Йорке высоком форуме Генеральной Ассамблеи ООН (High Level Forum on the Culture of Peace) с речью выступил постоянный представитель Армении в ООН Мгер Маргарян.
В своей речи он подчеркнул, что несмотря на усилия международного сообщества в сфере борьбы с нетерпимостью и ксенофобией, их различные проявления продолжают беспрепятственно существовать в разных уголках мира.
Было подчеркнуто, что Армения неоднократно предупреждала о доминирующей в политической речи Азербайджана риторике ненависти и расизме, что также было зафиксировано международными структурами. Коснувшись последствий развязанной Азербайджаном войны против Нагорного Карабаха, посол Маргарян обратил внимание участников форума на отказ Азербайджана вернуть армянских военнопленных и гражданских лиц и воспрепятствование въезду в зону конфликта структур ООН, включая ЮНЕСКО.
Касаясь провокационных и воинственных действий и риторики Азербайджана, Мгер Маргарян отметил, что это еще раз доказывает тот факт, что для некоторых культура угрозы, подстрекательства и агрессии продолжает доминировать над культурой мира.
Постоянный представитель РА подчеркнул необходимость урегулирования конфликта посредством обеспечения безопасности народа Нагорного Карабаха, основных прав человека и достойной жизни арцахцев на своей исторической родине, что приведет к установлению стабильности и мира в регионе.