Ոչ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ոչ Ռոբերտ Քոչարյանը, ոչ Սերժ Սարգսյանը չեն ցանկացել հող հանձնել․ Թևան Պողոսյանի արձագանքը Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը
Հասարակական, քաղաքական գործիչ Թևան Պողոսյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ղարաբաղյան բանակցություններում տարածքներ հանձնելու վերաբերյալ քաղաքական մարտավարության մաս է համարում։
«Ես հասկանում եմ, որ քաղաքական պայքարի ժամանակ կարելի է օգտագործել ամեն ինչ, բայց, քանի որ ես այդ պայաքրի մեջ չեմ, շատ լավ գիտակցում եմ հետևյալը՝ միասնական կլինենք, ամուր կլինենք հայանպաստ լուծում կստանանք։ Ես շնորհակալ եմ բոլոր նախկիններին, ովքեր նախորդ երեսուն տարվա մեջ մեծացրել են Հայաստանը, հուսամ՝ ապագայում էլ ճիշտ կընթանա ամեն ինչ։ Բանակցային գործընթացների շրջանակներում տարբեր անուններով բանաձևեր են քննարկվել, բայց բոլորիս է հայտնի, որ ոչ հայանպաստ լուծում չի եղել», - նկատեց Պողոսյանը։
Նրա խոսքով, ղարաբաղյան բանակցությունների փաստաթուղթը, որը ընթերցել է Նիկոլ Փաշինյանը իր վերջին ասուլիսում, քննարկվել է Կազանում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ու ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի միջև բանակցությունների ժամանակ և որը ադրբեջանական կողմը մերժել է։
«Եկեք ինքներդ ձեզ հարց տվեք՝ ինչո՞ւ Ադրբեջանը մերժեց այդ փաստաթուղթը, չէ՞ որ նրանք են մերժել և ոչ թե մենք։ Այդ ի՞նչը ստիպեց Ադրբեջանին մերժել այդ փաստաթուղթը։ Ունե՞նք մենք որևէ կորուստ 1994-ից այս կողմ։ Ոչ։ Ուրեմն ոչ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է ցանկացել հող հանձնել, ոչ Ռոբերտ Քոչարյանը, ոչ Սերժ Սարգսյանը։ Հուսով եմ ու վստահ եմ՝ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հող չի հաննձելու ու ոչ էլ իրենից հետո եկողները», -ընդգծեց Թևան Պողոսյանը։
Ճշտող հարցին՝ փաստորեն Փաշինյանը մոլորեցնո՞ւմ է, երբ հայտարարում է, թե նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ Ադրբեջանի հետ բանակցել են «տարածքներ ԼՂ կարգավիճակի դիմաց» բանաձևի շուրջ, Պողոսյանը արձագանքեց. «Հարցը մոլորեցնելը չէ, հարցը քաղաքական մարտավարությունն է, որն ընտրվում է տվյալ պահի քաղաքական պայքարի ընթացքում։ Ինչո՞ւ եք ամեն ինչի մեջ վատ բան գտնում, որ պառակտեք։ Ինձ օրինակ, չեն մոլորեցրել, դուք մոլորվե՞լ եք։ Լավ, Լուկաշենկոյի հարցազրույցն էլ ձեզ քի՞չ է, երբ ասաց, որ ես և Պուտինը առաջարկել ենք Սարգսյանին հողերը հանձնել, նա էլ ասել է՝ չեմ տալու։ Դրանից հետո էլ ի՞նչ ասվի»։

Ни Левон Тер-Петросян, ни Роберт Кочарян, ни Серж Саргсян не намеревались идти на территориальные уступки: эксперт
Заявление премьер-министра РА Никола Пашиняна о готовности третьего президента Сержа Саргсяна на территориальные уступки является политической стратегией. Такое мнение в беседе с InfoPort․am выразил эксперт Теван Погосян.
По его словам, документ о карабахских переговорах, который зачитал Никол Пашинян на своей последней пресс-конференции, был обсужден в Казани во время переговоров между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и экс-президентом Армении Сержем Саргсяном. Документ был отклонен Азербайджаном.
«Давайте зададим себе вопрос: почему Азербайджан отверг этот документ? Значит он не был выгоден ему. У нас были ь какие-либо потери с 1994-го года - нет. Значит, ни Левон Тер-Петросян, ни Роберт Кочарян, ни Серж Саргсян не намеревались идти на территориальные уступки. Я надеюсь и уверен, что и Никол Пашинян не пойдет на это, и тот, кто придет после него тоже.
Я понимаю, что во время политической борьбы можно использовать все, но, в то же время я прекрасно осознаю следующее: если мы будем едины, мы будем крепки, получим благоприятное для армян решение. Я благодарен всем бывшим руководителям, кто за прошедшие 30 лет увеличил территорию Армении, надеюсь, что и в будущем все будет правильно", - заметил Погосян.
На уточняющий вопрос, фактически, Пашинян вводит в заблуждение, когда заявляет, что во главе с экс-президентом Сержем Саргсяном велись переговоры с Азербайджаном вокруг формулы «территории в обмен на статус Нагорного Карабаха», Погосян ответил: «Вопрос в политической тактике. Меня, например, не вводили в заблуждение. Даже Лукашенко в своем интервью утверждает, что он и Путин предложили Саргсяну сдать земли, а он отказался. Что еще вы хотите?»