Նման իրավիճակը խառնում է նաև Թուրքիայի խաղաքարտերը․ Քաղաքագետը՝ ղազախական հեղափոխության միջազգային կոնտեկստի մասին
Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն անդարդարձել է ղազախական հեղափոխության միջազգային կոնտեկստին։
Նրա համոզմամբ ղազախական հեղափոխությունը տապալեց այդ երկրի փաստացի նախագահ Նազարբաևին:
Քաղաքաետը մի քանի կետով ներկայացրել է իրավիճակը․
1. Հիմա, եթե Տոկաևը պահպանի իր պաշտոնը, (կարծես ամեն ինչ դրան է գնում) ապա առավելապես Ռուսաստանի շնորհիվ: Սա նշանակում է լինել կախված Ռուսաստանից համարյա այնքան, որքան կախված է Բելառուսը: Ի դեպ հենց Ռւսաստանի շնորհիվ է Տոկայևը ստացել անսահման իշխանություն և հենց Տոկաևն է այս պահին հեղափոխության հիմնական շահառուն:
2. Գոնե այս պահին Ղազախստանն ըստ էության կտրվել է թյուրքական աշխարհի շղթայից և դարձել է ռուսական աշխարհի ազդեցության գոտի (տես թուրքիայի դիրքավորումը պան թուրքական զորքեր ստեղծելու անհրաժեշտության մասին):
Բնականաբար նման իրավիճակը խառնում է նաև Թուրքիայի խաղաքարտերը՝ նեոօսմանյան կայսրություն ձևավորելու ճանապարհին (տես թուրք-ադրբեջանական համատեղ հիստերիան):
3. Եթե Ռուսասանը կորցներ Ղազախստանը, ապա նա կկորցներ նաև ԵԱՏՄ-ն, քանի որ առանց ԵԱՏՄ հեղինակ և երկրորդ ԵԱՏՄ տնտեսություն Ղազախստանի, այդ կառույցը չէր լինի:
«Ի դեպ ոչ ստաբիլ Ղազախստանը լուրջ մարտահրավեր է չինական ճանապարհ և գոտի նախագծի իրականացման համար և այս առումով, կարծում եմ, Ռուսաստանն ունի Չինաստանի լիակատար աջակցությունը՝ ամեն գնով իրավիճակը ստաբիլացնելու համար (տես Չինաստանի նախագահի ուղերձը):
Մի բան է պարզ: Կապ չունի, թե ով է բարձրացնում հեղափոխական ալիքը, կարևոր է, թե ով է կարողանում այդ ալիքը ճիշտ ժամանակին առավել օպերատիվ որսալ և վերցնել իր շահաբաժինը»,- եզրափակել է Սարգսյանը։

Карты Турции на пути формирования неоосманской империи смешались: политолог
1.Теперь, если Токаев сохранит свой пост (а все как будто идет к этому), то преимущественно благодаря России. А это означает, что Казахстан отныне будет зависеть от России практически столько, сколько Беларусь. Кстати, именно благодаря России Токаев получил безграничную власть и именно Токаев является главным бенефициаром революции на данный момент.
2. Казахстан хотя бы на данный момент, по сути, оторвался от тюркского мира и стал зоной влияния России. Об этом свидетельствует позиционирование Турции относительно необходимости создания пантюркской армии.
Естественно, подобная ситуация смешивает и карты Турции на пути формирования неоосманской империи, о чем свидетельствует турецко-азербайджанская истерия в связи с процессами в Казахстане.
3. Если бы Россия потеряла Казахстан, она потеряла бы и ЕАЭС, поскольку без автора и второй экономики этой организации данная структура не может существовать.
Кстати, не стабильный Казахстан является серьезным вызовом для реализации проекта китайского пути и в этом плане, скорее всего, действия России полностью поддерживаются
Китаем в целях стабилизации ситуации. Об этом свидетельствует и послание лидера Китая относительно событий в Казахстане.
Очевидно одно - не имеет значения, кто является инициатором революции, важно, кто в нужное время оперативно ловит эту волну и собирает от этого дивиденды», - написал политолог.