Նիկոլ Փաշինյանը նամակ է հղել Վլադիմիր Պուտինին` սկսելու անհապաղ խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը
Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նամակ է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ մանրամասն ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծած իրադրությունը և առաջացած մարտահրավերները:
Նամակում, մասնավորապես, ընդգծվել է Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխման և վերջիններիս Լեռնային Ղարաբաղի դեմ մարտական գործողություններում ներգրավման հանգամանքը:
Հաշվի առնելով մարտական գործողությունների Հայաստանի Հանրապետության սահմանին մոտենալու, ՀՀ տարածքի նկամամբ արդեն իսկ տեղի ունեցած ոտնձգությունների փաստերը՝ ՀՀ վարչապետը դիմել է ՌԴ նախագահին սկսելու անհապաղ խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է հատկացնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ իր անվտանգության ապահովման համար՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունները և  1997թ. օգոստոսի 29-ի «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ աջակցության մասին» պայմանագրի 2-րդ հոդվածը:

Пашинян обратился к президенту России за оказанием союзнической помощи
31 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян направил президенту России Владимиру Путину письмо, в котором подробно описал ситуацию, созданную в результате азербайджано-турецкой военной агрессии против Нагорного Карабаха, и возникшие проблемы, сообщает МИД РА.
В письме, в частности, подчеркивается, что иностранные вооруженные террористы были переброшены с Ближнего Востока и участвовали в боевых действиях против Нагорного Карабаха.
"Принимая во внимание факты посягательств на территорию Республики Армения при приближении к границе Республики Армения, премьер-министр обратился к президенту Российской Федерации с просьбой начать немедленные консультации для определения видов помощи, которую Российская Федерация может оказать Республике Армения для обеспечения ее безопасности. На основе союзнических отношений между Арменией и Россией, установленных в 1997 году
«Статьей 2 Соглашения о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи от 29 августа», - говорится в заявлении Министерства иностранных дел.