Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի վարչապետի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոյի հետ: Նա Հայաստան է ժամանել՝ հոկտեմբերի 20-21-ը Երևանում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով Բելառուսի վարչապետին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Ռոման Ալեքսանդրի,
Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում և շատ ուրախ եմ այս հանդիպման համար: Հայաստանը և Բելառուսը գործընկերներ են, և մենք միասին մասնակցում ենք մի շարք ձևաչափերում: Եվրասիական տնտեսական միությունը գլխավոր հարթակներից է, որտեղ մենք համագործակցում ենք:
Իհարկե, ներկայում Եվրասիական տնտեսական միության դերն աճում է, քանի որ, ինչպես բոլորս գիտենք, աշխարհում տնտեսական առումով ոչ հեշտ ժամանակներ են: Պետք է նշեմ, որ այն մեխանիզմները, որոնք ունենք Եվրասիական տնտեսական միությունում, երբեմն բավական օգտակար են այդպիսի իրավիճակներում:
Պետք է ասեմ, և մենք բազմիցս այդ մասին խոսել ենք, որ յուրաքանչյուր ճգնաժամային իրավիճակ և՛ դժվարություններ է բերում, և՛ նոր հնարավորություններ: Այս համատեքստում պետք է արձանագրեմ, որ, օրինակ, Հայաստանի և Բելառուսի միջև ապրանքաշրջանառությունն ընթացիկ տարում գրեթե ավելի քան կրկնապատկվել է: Ընդհանուր մասշտաբը, իհարկե, այնքան մեծ չէ, բայց շատ լավ դինամիկա է նկատվում, և ես հույս ունեմ, որ մեր հանդիպումների և բանակցությունների արդյունքում կհաջողվի պահպանել տնտեսական այդ դինամիկան: Մենք, իհարկե, շահագրգռված ենք այդ հարցո? ?մ, և հույս ունեմ, որ գնալով ավելի շատ ընդհանուր նախագծեր կունենանք, որոնք գրագետ կազմված կլինեն և օգուտ կբերեն և՛ Բելառուսին, և՛ Հայաստանին, մեր բիզնեսին, մեր քաղաքացիներին:
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ և շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ»:
Իր հերթին Բելառուսի վարչապետն ասել է.
Շատ ուրախ եմ այսօր լինել Հայաստանում՝ Երևանում, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում և հանդիպել Ձեզ հետ` մեր համագործակցության արդյունքները հակիրճ քննարկելու համար:
Իսկապես պատմական կապերը, որոնք միավորում են մեր ժողովուրդներին, շատ ամուր են և հաջողությամբ դիմանում են ժամանակի փորձություններին: Ես լիովին համամիտ եմ և կիսում եմ մեր առևտրատնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունների ներկայիս փուլի վերաբերյալ Ձեր գնահատականները:
Սկզբունքորեն վերջին տարիներին, եթե այդպես կոչենք, բավական լավ առաջ ենք շարժվել, և եթե 2000-ական թվականների կեսերից հաշվենք, ապրանքաշրջանառությունն ավելացրել ենք մի քանի անգամ: Հենց այս տարվա 8 ամսվա ընթացքում այն մեծացել է ևս 100 տոկոսով: Հատկապես ուրախալի է, որ արտաքին առևտուրը հավասարակշռված է, աճում է ինչպես բելառուսական արտահանումը դեպի Հայաստան, այնպես էլ հայկական արտահանումը դեպի Բելառուս: Աճում են ներդրումները, և դա նույնպես երկկողմանի է. աճել է Հայաստանում բելառուսական կապիտալով և Բելառուսում հայկական կապիտա? ?ով գրանցված ձեռնարկությունների քանակը:
Սա շատ լավ արտացոլում է այն, որ մենք տարբեր մակարդակներում ակտիվ և արդյունավետ աշխատում ենք: Եվ բիզնեսը զգում է այս ազդակները, որոնք հաղորդվում են նաև քաղաքական մակարդակով, մեր ունեցած գործիքակազմը ևս արդյունավետ է: Գիտեք, բոլորովին վերջերս կայացավ Առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը: Ինչպես ինձ զեկուցել են, այն բավական հաջող է անցել, գործընկերները շատ հստակ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել մի ամբողջ շարք հարցերի շուրջ: Այդ իսկ պատճառով, հարգելի Նիկոլ Վովայի, վստահ եմ, որ մեն? ? ավելի լավ արդյունքների կհասնենք: Մեր կարծիքով, իհարկե, այժմ կարևոր է պարզ առևտրից, արտահանում-ներմուծումից անցում կատարել ավելի լուրջ նախագծերի»:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ռոման Գոլովչենկոն մտքեր են փոխանակել հայ-բելառուսական հարաբերությունների օրակարգի և զարգացման հեռանկարների շուրջ: Քննարկվել են առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման և համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Անդրադարձ է եղել երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում փոխգործակցության մի շարք հարցերի:

Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Беларуси
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел встречу с премьер-министром Республики Беларусь Романом Головченко, который прибыл в Армению для участия в проходящем в Ереване 20-21 октября заседании Евразийского межправительственного совета.
Приветствуя премьер-министра Беларуси, премьер-министр Пашинян отметил:
“Уважаемый Роман Александрович,
Приветствую вас в Республике Армения и очень рад этой встрече. Армения и Беларусь являются партнерами, и мы вместе участвуем в нескольких форматах, и Евразийский экономический союз — одна из главных площадок, где мы сотрудничаем.
Конечно, в текущие времена роль Евразийского экономического союза возрастает, потому что, как мы все знаем, к сожалению, весь мир переживает непростые экономические времена. Должен сказать, что те механизмы, которые есть у нас в Евразийском экономическом союзе, местами очень выручают в таких ситуациях.
Должен сказать, - и мы много раз об этом говорили, - что каждая кризисная ситуация приносит и трудности, и новые возможности. В этом контексте должен констатировать, что, например, товарооборот между Арменией и Беларусью в текущем году увеличился почти вдвое. Конечно, общий масштаб не такой большой, но наблюдается очень хорошая динамика, и я надеюсь, что в результате наших встреч и переговоров нам удастся сохранить эту экономическую динамику. Конечно, мы заинтересованы в этом вопросе, и надеюсь, что у нас появится все больше и больше общих проектов, которые будут грамотно организованы и принесут пользу и Беларуси, и Армении, нашим бизнесам, нашим гражданам.
Еще раз приветствую, очень рад Вас видеть”.
В свою очередь, премьер-министр Беларуси отметил:
Очень рад быть сегодня в Армении, в Ереване, в рамках заседания Евразийского межправительственного совета, встретиться с Вами для того, чтобы кратко обсудить результаты нашего сотрудничества.
Действительно, исторические узы, которые связывают наши народы, очень крепки, успешно выдерживают испытание временем. Я абсолютно солидарен и разделяю Ваши оценки текущей фазы наших торгово-экономических и политических отношений.
Мы в принципе, Никол Воваевич, за последние годы, если так назвать, сделали очень хорошие шаги вперед, и, если с середины 2000-х годов отсчитывать, то нарастили товарооборот в несколько раз. Именно за 8 месяцев этого года он [товарооборот] прибавил, практически, еще 100 процентов. Особенно отрадно, что внешняя торговля сбалансирована: растет как белорусский экспорт в Армению, так и армянский экспорт в Беларусь. Растут инвестиции, и это тоже дорога с двусторонним движением. Увеличилось количество предприятий, зарегистрированных в Армении с участием белорусского капитала, и участием армянского капитала - в Беларуси.
Это очень хорошее отражение того, что на разных уровнях мы активно и эффективно работаем. И бизнес чувствует эти сигналы, которые посылаются и на политическом уровне, и инструменты у нас тоже эффективные. Как Вы знаете, совсем недавно состоялось заседание межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. Как мне доложили, оно прошло достаточно успешно, и коллеги достигли очень четких договоренностей по целому ряду вопросов. Поэтому, уважаемый Никол Воваевич, я уверен, что мы достигнем еще лучших результатов.
Конечно, на наш взгляд, сейчас очень важно переходить от простой торговли или экспортно-импортных операций к более серьезным проектам”.
Никол Пашинян и Роман Головченко обменялись мнениями о повестке дня и перспективах развития армяно-белорусских отношений. Обсуждены возможности расширения торгово-экономических связей и реализации совместных проектов. Затронут ряд вопросов взаимодействия в двустороннем формате, а также в рамках евразийских интеграционных процессов.