Քննարկվել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին և ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է հյուրերին և նշել.
«Ուրախ եմ ձեզ տեսնել, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ նշել, որ բարձր ենք գնահատում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների, ավտոմոբիլային, երկաթուղային կոմունիկացիաների բացմամբ զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում արդեն իրականացված աշխատանքի համար: Գիտեք, թե մեզ համար որքան կարևոր է այդ թեման, քանի որ երբ մենք կոնկրետ լուծումների գանք, այն կփոխի իրավիճակը տարածաշրջանում ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև քաղաքական, հոգեբանական, անվտանգության իմաստով: Գիտեք, թե մենք որքան շահագրգռված ենք, որպեսզի դրա հետ կապված կոնկրետ և դրական արդյունք ունենանք: Մենք շարունակում ենք ինտենսիվորեն աշխատել: Մոսկվա կատարած իմ պաշտոնական այցի ընթացքում սա Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վալդիմիրի Պուտինի հետ քննարկվող առանցքային թեմաներից մեկն էր: Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ սրա կապակցությամբ մենք մեր ընդհանուր մոտեցումները, մեր ընդհանուր դիրքորոշումներն ամրագրեցինք:
Ինչ վերաբերում այդ թեմայի հետ կապված հետագա աշխատանքին, այդ թեման ունի նաև տեխնիկական կողմ, որը, կարծում եմ՝ այնքան էլ բարդ չէ: Բայց որպեսզի մենք կոնկրետ և արդյունավետ լուծումներ ունենանք, պետք է լուծել բոլոր իրավաբանական հարցերը, ընթացակարգային հարցերը, որոնք ոչ միայն մեզ կօգնեն արագորեն կոնկրետ լուծումների հանգել, այլ նաև այդ լուծումները կդառնան ավելի հիմնավորված և ավելի ուժեղ, եթե կարելի է այդպես ասել: Եվ մեխանիզմը երկարաժամկետ հեռանկարում արդյունավետորեն կաշխատի: Վստահ եմ, որ մենք բոլորս տրամադրված ենք նման աշխատանքի: Եվս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել իրականացված նման աշխատանքի համար: Հույս ունեմ և վստահ եմ, որ հետագայում ևս այդ աշխատանքն արդյունավետ կլինի, պարզապես պետք է որքան հնարավոր է շուտ գալ կոնկրետ լուծումների»:
Իր հերթին Ալեքսեյ Օվերչուկը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ջերմ ընդունելության համար և նշել.
«Իսկապես, բոլորովին վերջերս մենք Ձեզ հետ հանդիպեցինք Մոսկվայում, որտեղ գտնվում էիք պաշտոնական այցով, այցելեցիք Մոսկվա և Նիժնի Նովգորոդ: Մի ամբողջ շարք հանդիպումներ եղան՝ և՛ Վլադիմիր Պուտինի, և՛ Միխայիլ Վլադիմիրի, և Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Կայացած հանդիպումների արդյունքներով, մեր պրոֆիլային նախարարությունները առաջադրանքներ ստացան, և մենք դրանց ուղղությամբ աշխատում ենք: Եվ ուզում եմ շատ կաևոր պահ նշել, որին Դուք ուշադրություն հրավիրեցիք Ձեր այցի ժամանակ, դա այն է, որ ամբողջությամբ հանվեն կորոնավիրուսային բոլոր սահմանափակումները: Հիմա օպերատիվ շտաբը նման որոշում է կայացրել՝ մայիսի 16-ից բոլորը կհանվեն և հնարավոր կլինի և ավտոճանապարհներով երթևեկել, և ինքնաթիռներով: Այսինքն՝ բոլոր այս հարցերը, որոնք իսկապես մեր երկրների միջև շփումները հետաձգում էին, այսօր հանվում են: Բացի այդ, մենք նաև Ձեզ հետ որոշումներ ընդունեցինք առևտրային ոլորտի բազմաթիվ հարցերի շուրջ, որոնք այսօրվա թեմայի համատեքստում շատ կարևոր են: Պատրաստ ենք հետագայում ևս նույն ոգով շարունակել համագործակցությունը և զարգացնել այն:
Այսօր, իհարկե, եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքների մասին կցանկանայինք խոսել: Մենք լիարժեքորեն և ամբողջությամբ կիսում ենք Ձեր գնահատականները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային կոմունիկացիաների հաստատման հարցում: Իրոք, երբ դա տեղի ունենա, դա ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանի տրանսպորտային ամբողջ կոնֆիգուրացիան: Եվ իսկապես նոր հնարավորություններ կբացվեն, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը զարգանա և լրացուցիչ ազդակ ստանա, և դրա հետ կապված նշանակալիորեն կբարձրանա Հայաստանի դերը: Սրա հետ կապված մենք, իհարկե, առավելագույն ջանքեր ենք գործադրում և՛ Մհեր Գրիգորյանի, և՛ Շահին Մուստաֆաևի հետ, որպեսզի այդ հարցերը լուծենք: Եվ ինչպես Դուք ճիշտ նկատեցիք, իհարկե շատ կարևոր են իրավաբանական և ընթացակարգային լուծումները»:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ համագործակցության օրակարգին, ինչպես նաև Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարներին և Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հունվարի 11-ի հայտարարության շրջանակներում իրականացվող աշխատանքի հետագա ընթացքին:

Премьер-министр Пашинян принял Алексея Оверчука и Андрея Руденко
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука и заместителя министра иностранных дел РФ Андрея Руденко. Во встрече принял участие вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян.
Премьер-министр Никол Пашинян приветствовал гостей и отметил: “Очень рад вас видеть, хочу еще раз выразить нашу высокую оценку той работе, которая уже уже проделана в рамках трехсторонней рабочей группы по открытию региональных коммуникаций, автомобильного и железнодорожного сообщения. Вы знаете, насколько для нас важна эта тема, потому что, когда мы придем к конкретным решениям, это изменит ситуацию в нашем регионе не только в экономическом, но и в политическом, психологическом плане, в плане безопасности.
Вы знаете, насколько мы заинтересованы в том, чтобы прийти к конкретному положительному результату в этом направлении. Мы продолжаем нашу интенсивную работу. Во время моего официального визита в Москву это была одна из ключевых тем нашего обсуждения с президентом РФ Владимиром Путиным. И я очень рад, что в этом плане мы зафиксировали наши общие подходы, наши общие позиции.
Что касается дальнейшей работы над этой темой, то она имеет техническую сторону, которая, я думаю, не так уж и сложна. Но для того, чтобы у нас были конкретные и эффективные решения, нужно решить все юридические вопросы, процедурные вопросы, которые не только помогут нам быстро прийти к конкретным решениям, но и эти решения станут более обоснованными и более сильными, если можно так сказать.
И механизм будет эффективно работать в долгосрочной перспективе. Я уверен, что все мы настроены именно на такую работу. Хочу еще раз поблагодарить вас, Алексей Логвинович и Мгер Гербертович, за проделанную работу. Я надеюсь и уверен, что эта работа будет эффективной и в будущем, просто нам нужно как можно быстрее прийти к конкретным решениям”.
В свою очередь, Алексей Оверчук поблагодарил премьер-министра за теплый прием и отметил: “Действительно, совсем недавно мы с Вами встречались в Москве, Вы были у нас с официальным визитом, посетили Москву и Нижний Новгород. Состоялся ряд встреч и с Владимиром Владимировичем [Путиным], и с Михаилом Владимировичем [Мишустиным], и с Валентиной Ивановной [Матвиенко]. По итогам встреч наши профильные министерства получили задачи, над которыми мы работаем. И хочу отметить очень важный момент, на котором Вы заостряли внимание во время Вашего визита: полностью снять все ковидные ограничения. Сейчас оперативный штаб принял такое решение: с 16 мая все будет снято, и можно будет ездить и по земле, и по воздуху. Т.е. все эти вопросы, которые действительно сдерживали контакты между нашими странами, сегодня снимаются. Кроме того, по продовольственной безопасности мы с вами решали целый ряд вопросов, это в сегодняшнем контексте очень важно. Мы готовы и дальше в таком же ключе продолжать сотрудничество и развивать его.
Сегодня, конечно, по трехсторонней рабочей группе хотелось бы поговорить. Мы целиком и полностью разделяем Ваши оценки важности налаживания транспортных коммуникаций между Арменией и Азербайджаном. И, действительно, когда это произойдет, то это полностью изменит всю транспортную конфигурацию региона.
И Совершенно новые возможности откроются для того, чтобы экономика Армении развивалась и получала дополнительный импульс, и в этой связи в значительной степени возрастет значение Армении. Здесь, конечно же, мы прилагаем максимум усилий и с Мгером Гербертовичем [Григоряном], и с Шахином Абдуллаевичем [Мустафаевым], для решения этих вопросов. И как Вы правильно говорите, конечно, очень важны юридические и процессуальные решения”.
Были обсуждены вопросы повестки двустороннего сотрудничества Армении и России, а также деятельности трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров Армении, России и Азербайджана.
Были затронуты перспективы восстановления транспортных коммуникаций в регионе Южного Кавказа и процесс дальнейшей реализации работ, проводимых в рамках заявления премьер-министра Армении, президента России и президента Азербайджана от 11 января.